Přeskočit na obsah

Lidé mohou žádat o další tři startovací byty. Novostavby na Valchařské mají kolaudaci

23. září 2020

Až do 20. října mohou zájemci podávat žádosti o startovací bydlení v Brně. Původně se jednalo o 47 bytových jednotek, jejich počet se ale zvýšil o další tři. Novostavby na Valchařské, kde se nachází 15 aktuálně nabízených startovacích bytů, navíc získaly právě dnes kolaudační souhlas. Lidé si tyto jednotky budou moci prohlédnout v říjnu na dnech otevřených dveří.

Dvě novostavby na ulici Valchařské získaly kolaudační souhlas. Bytový dům Valchařská 14 má čtyři nadzemní podlaží, v prvním jsou provozní a technické prostory, ve zbývajících celkem 9 bytů o velikostech 2+kk a 3+kk. Naproti přes ulici se v proluce v řadové zástavbě nachází novostavba bytového domu Valchařská 15. Jde rovněž o čtyřpodlažní budovu, kde se byty nacházejí ve 2.–4. NP. Celkem je zde 6 bytů o vel. 2+kk.

„Tyto krásné nové byty jsou velmi žádané. Dokládá to také návštěvnost dní otevřených dveří, které jsme už uspořádali. Pro velký zájem je lidem otevřeme znovu, a to Vojtovu ve středu 30. října od 16 hodin a Valchařskou ve středu 7. října od 16 hodin,“ pozval k prohlídkám startovacích bytů náměstek primátorky Jiří Oliva.

Nabídka startovacích bytů, jež jsou určeny převážně mladým lidem, kteří se chtějí osamostatnit či založit rodinu, se navíc rozšířila o další tři bytové jednotky. K bytům na Valchařské, Vojtově, Beethovenově a Masarykově přibyly další na Mostecké a Stamicově.

Podmínky startovacích bytů
O startovací byt mohou ve výběrovém řízení zažádat páry, jejichž celkový čistý měsíční příjem činí minimálně 27 300 Kč a maximálně 58 013 Kč. Oba žadatelé musejí být zletilí, ale mladší 35 let, nesmějí vlastnit dům nebo byt a ani být jeho nájemcem (nebo musí prokázat, že je toto bydlení vzhledem k jejich finanční či sociální situaci nevyhovující). Podmínkou také je, aby žadatelé neměli žádné dluhy za užívání bytu nebo za služby s tím spojené.

Žádost o startovací byt je třeba doručit na podatelnu magistrátu, aktuální výběrové řízení je otevřeno do 20. října. V žádosti partneři uvedou popis stávající bytové situace, trvalé bydliště, datum narození, kontaktní e-mail nebo telefon a také o jaký byt či byty mají zájem. Na zalepenou obálku napíší „Startovací byt“ a kontaktní adresu jednoho ze žadatelů.
Z dodaných žádostí, které splňují všechny podmínky, se noví nájemníci vybírají losem. U každého bytu probíhá losování tak, že se nejprve vybírá ze skupiny žadatelů s dítětem/dětmi (sem spadají i páry, kde je žadatelka těhotná). Další v pořadí jsou manželé a registrovaní partneři a třetí skupinu představují nesezdané páry.
Přihlásit se lidé mohou o více bytů zároveň. Pokud jsou vybráni u jednoho, jsou z dalšího losování vyřazeni.
Smlouva o nájmu se uzavírá na dobu určitou tří let s možností prodloužení o dva roky. Výše nájemného (u nových bytů na Vojtově a Valchařské 90 Kč/m2/měsíc, u bytů na Masarykově, Beethovenově, Mostecké a Stamicově 61,54 Kč/m2/měsíc) se každoročně zvedá o míru inflace za předchozí kalendářní rok. Tyto podmínky dovolují nájemníkům, aby si našetřili prostředky na budoucí bydlení.


Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.