Přeskočit na obsah

Lidé bez domova se budou očkovat na Křenové. Začala nízkoprahová vakcinace

20. července 2021

Minulý týden začalo v Brně očkování proti nemoci covid-19 u lidí bez domova. Více než 80 dávek vakcíny bylo již zdárně aplikováno. Očkuje mobilní tým Společnosti Podané ruce. K další vakcinaci bude použita jednodávková látka Janssen společnosti Johnson & Johnson.

„Lidé bez domova jsou skupinou obyvatelstva, která dosud nedosáhla na možnost nechat se očkovat. Mnohdy kvůli tomu, že se nezdržují na jednom místě a nespolupracují s žádnou ze stacionárních institucí, kterou sociální služby města nabízí. Brno však disponuje sítí sociálních kurátorů i zařízeními příspěvkových i neziskových organizací pro lidi v sociální krizi. Všechny tyto služby se zaměřují na práci s lidmi přímo v terénu. Pracovníci tak mohli získat informace o zájmu o očkování a vysvětlili svým klientům jeho výhody. Prvních 81 dávek vakcíny Moderna již bylo aplikováno a v očkování se bude pokračovat druhou dávkou v předem určeném intervalu,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Cílem akce je zvýšit proočkovanost všech skupin obyvatelstva a tím zabránit šíření nemoci v komunitách lidí bez domova. Jako motivaci sociální kurátoři nabídli klientům stravenku v hodnotě 75 korun, za druhou dávku dostanou 50korunovou stravenku. V případě jednodávkové vakcíny očkovaní obdrží 80korunovou stravenku.

„Společnosti Podané ruce, která očkuje s mobilním týmem, zbyly vakcíny s krátkou dobou exspirace. Nabídla nám je k využití a díky rychlé reakci sociálních pracovníků se podařilo připravit první očkovací akci. Ta proběhla v očkovacím centru v Bohémě a setkala se s pozitivními ohlasy. Již ve středu bude mobilní tým očkovat zájemce v prostorách oddělení sociálních kurátorů na Křenové 20, a to jednodávkovou vakcínou Janssen. Spolupráce se Společností Podané ruce probíhá naprosto bezproblémově, i protože její pracovníci mají bohaté zkušenosti s lidmi v sociální krizi,“ dodal náměstek primátorky pro sociální oblast Robert Kerndl. 

Jednotlivé azylové domy, noclehárny a denní centra, které spadají pod brněnské sociální služby, připravovaly své klienty na očkování dlouhodobě, např. pomocí letákové kampaně. Sociální kurátoři, kteří pracují s lidmi bez domova přímo v terénu, věnovali zvýšenou péči osvětě o vakcinaci. Počítá se s tím, že bude proočkováno celkem cca 150 lidí. 

Zdeňka ObalilováTiskové středisko MMBtel.: +420 542 172 207mobil: +420 773 749 963e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Brno: První pravidelný provoz automatické třídicí linky v České republice zahájen. Znamená zásadní posun v kvalitě dotřiďování odpadu

Pravidelný provoz automatické třídicí linky na plast, papír a kovové obaly zahájil dnes v areálu městské svozové a odpadové firmy SAKO Brno premiér Petr Fiala spolu s primátorkou Brna Markétou Vaňkovou, ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem a ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem. Jde o první třídicí linku v České republice, která není založena na ručním třídění, nýbrž na vysokém stupni automatizace provozu. Podstatou moderní technologie jsou optické senzory, které dokážou rozlišit a separovat různé druhy odpadů mnohem rychleji a efektivněji než stávající ruční dotřiďování.

Želvuška i další oku neviditelní hrdinové zvou do světa elektronové mikroskopie

Exkurze do technologických provozů, speciální akce ve VIDA! science centru nebo v Technickém muzeu v Brně, výstavy uvnitř i venku – to vše přinesou Dny elektronové mikroskopie. Brno se i letos touto akcí, organizačně zaštiťovanou hvězdárnou, hlásí ke svému zlatému vývoznímu artiklu, letos ve znamení neviditelných hrdinů, kteří jsou všude kolem nás nebo přímo v našem těle. Zachraňují planetu, brání naši imunitu nebo sami dokážou přežít v extrémních podmínkách. Blíže prozkoumat je můžeme právě díky elektronovým mikroskopům. Vstoupit do mikrovesmíru obývaného fantastickými stvořeními zájemci můžou od 20. do 26. března.

Slavnostní zahájení dalšího projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás v Řečkovicích

Ve čtvrtek 9. března 2023 proběhlo slavnostní poklepání základního kamene stavby projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás, a to Řečkovického HRáje. Setkání se zúčastnil radní Filip Chvátal, starosta městské části Brno – Řečkovice a Mokrá Hora Marek Viskot, navrhovatelka projektu Eva Matoušková a zástupci realizační firmy.

Nejčastěji chodím do knihovny a na nejlepší úrovni jsou v Brně divadla. Lidé v průzkumu hodnotili brněnskou kulturu

Čtyři z pěti Brňanů jsou s kulturou ve městě spokojeni a myslí si, že alespoň v jedné oblasti Brno vyniká nad jinými městy. Nadpoloviční většina za ní tedy jinam ani nevyjíždí. Na druhou stranu je tu nevyužitý potenciál v oblasti hudby a také muzeí a galerií a měl by být konečně dostaven nový sál pro filharmonii. I to jsou některé ze závěrů průzkumu kulturních potřeb Brňanů, který si město nechalo zpracovat na reprezentativním vzorku 1111 lidí.