Přeskočit na obsah

Lidé bez domova se budou očkovat na Křenové. Začala nízkoprahová vakcinace

20. července 2021

Minulý týden začalo v Brně očkování proti nemoci covid-19 u lidí bez domova. Více než 80 dávek vakcíny bylo již zdárně aplikováno. Očkuje mobilní tým Společnosti Podané ruce. K další vakcinaci bude použita jednodávková látka Janssen společnosti Johnson & Johnson.

„Lidé bez domova jsou skupinou obyvatelstva, která dosud nedosáhla na možnost nechat se očkovat. Mnohdy kvůli tomu, že se nezdržují na jednom místě a nespolupracují s žádnou ze stacionárních institucí, kterou sociální služby města nabízí. Brno však disponuje sítí sociálních kurátorů i zařízeními příspěvkových i neziskových organizací pro lidi v sociální krizi. Všechny tyto služby se zaměřují na práci s lidmi přímo v terénu. Pracovníci tak mohli získat informace o zájmu o očkování a vysvětlili svým klientům jeho výhody. Prvních 81 dávek vakcíny Moderna již bylo aplikováno a v očkování se bude pokračovat druhou dávkou v předem určeném intervalu,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Cílem akce je zvýšit proočkovanost všech skupin obyvatelstva a tím zabránit šíření nemoci v komunitách lidí bez domova. Jako motivaci sociální kurátoři nabídli klientům stravenku v hodnotě 75 korun, za druhou dávku dostanou 50korunovou stravenku. V případě jednodávkové vakcíny očkovaní obdrží 80korunovou stravenku.

„Společnosti Podané ruce, která očkuje s mobilním týmem, zbyly vakcíny s krátkou dobou exspirace. Nabídla nám je k využití a díky rychlé reakci sociálních pracovníků se podařilo připravit první očkovací akci. Ta proběhla v očkovacím centru v Bohémě a setkala se s pozitivními ohlasy. Již ve středu bude mobilní tým očkovat zájemce v prostorách oddělení sociálních kurátorů na Křenové 20, a to jednodávkovou vakcínou Janssen. Spolupráce se Společností Podané ruce probíhá naprosto bezproblémově, i protože její pracovníci mají bohaté zkušenosti s lidmi v sociální krizi,“ dodal náměstek primátorky pro sociální oblast Robert Kerndl. 

Jednotlivé azylové domy, noclehárny a denní centra, které spadají pod brněnské sociální služby, připravovaly své klienty na očkování dlouhodobě, např. pomocí letákové kampaně. Sociální kurátoři, kteří pracují s lidmi bez domova přímo v terénu, věnovali zvýšenou péči osvětě o vakcinaci. Počítá se s tím, že bude proočkováno celkem cca 150 lidí. 

Zdeňka ObalilováTiskové středisko MMBtel.: +420 542 172 207mobil: +420 773 749 963e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.

V Židenicích pomáhají cestujícím nové digitální tabule odjezdů MHD

V úterý 22. listopadu se konalo slavnostní otevření projektu Digitální tabule odjezdů – Dělnický dům, který byl financován z participativního rozpočtu Dáme na vás. Ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna byly u Dělnického domu nainstalovány 2 digitální tabule, které cestujícím usnadňují orientaci v časech příjezdů či odjezdů autobusů a tramvají, a to v přestupním uzlu pro cesty do Juliánova, Líšně a na Vinohrady nebo z těchto lokalit směrem do centra.

Park na Moravském náměstí se otevírá lidem

Po osmiměsíční rekonstrukci je od 21. listopadu park na Moravském náměstí opět zpřístupněn veřejnosti. Nízké ploty budou ještě chvíli chránit čerstvě vysázené trvalkové záhony a trávníky, aby se ujaly a řádně zakořenily.