Přeskočit na obsah

Letošní závody MotoGP stále nejsou zaplacené. Na uhrazení dluhu dá město spolku dotaci

18. září 2019
(ral) - Město uhradí část dluhu Dorně za zalistovací poplatek. Na mimořádném jednání o tom dnes rozhodli zastupitelé. Současně vyzvali vládu ke vstupu do pořádajícího spolku a předsedu vlády k jednání s Dornou o financování dalších ročníků. Smlouva o pořádání závodů v Brně totiž příštím rokem končí.

Přes dvacet milionů zbývá doplatit za letošní zalistovací poplatek, tedy za možnost uspořádat závody, které se na Masarykově okruhu odjely před více než měsícem. „Doposud jsme dluh platili až z výnosů z prodeje vstupenek na následující ročník, ale obávám se, že letos by už takový postup nebyl možný,“ popsala okolnosti dnešního jednání primátorka města Brna Markéta Vaňková a dodala: „Vzhledem k tomu, že Spolek pro GP ČR má v současné době nevyúčtované a nesplacené závazky v celkové výši přes 40 miliónů korun, bylo nutné, aby se statutární město Brno jako jeden ze dvou členů jeho výkonného výboru do řešení situace aktivně zapojilo.“

Zastupitelé odhlasovali poskytnutí dotace spolku ve výši 7,5 milionu korun. O podpoře pořádajícího spolku bude zítra rozhodovat i zastupitelstvo kraje. Jeho radní se dnes přiklonili ke stejné variantě jako město a doporučili zastupitelům dát spolku dotaci v téže výši. „Zbývajících 5 milionů korun má k dispozici Spolek pro GP ČR Brno. Brněnská Velká cena je přínosem pro celou jižní Moravu a dohady kolem jejího financování jsou nedůstojné. Musím říct, že z pořádajících zemí snad jenom v České republice jsou vedeny tyto polemiky. Všude ve světě to funguje – ať už díky kladnému postoji státu, nebo municipalit,“ uvedl hejtman Bohumil Šimek.

V obdobném duchu vyjádřila nejistotu nad dalšími ročníky Velké ceny i Markéta Vaňková: „Pokud se výrazně nezmění přístup státu, budeme mít v roce 2020 MotoGP v Brně naposledy. Není možné uzavřít další dlouhodobý kontrakt s promotérem bez jasně definovaného a závazného finančního zapojení státu. Navíc s tím výhledem, že by nás čekala nutná oprava dráhy na okruhu, což je povinnost, která jde za pořádajícím spolkem.“

Nejnovější tiskové zprávy

V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě

Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.  

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.

Družstevní bydlení by mohlo rozšířit svou podobu. Vedle výstavby na zelené louce by družstva renovovala i staré městské domy

Město si nechá prověřit další možnost, jak lidem nabídnout dostupné družstevní bydlení, a to formou rekonstrukce zdevastovaných bytových domů. V pilotním režimu by nový záměr mohl být realizován u domu na Mostecké 16. Zda je dům vhodný, prověří předprojekční příprava, kterou dnes radní doporučili zastupitelstvu města svěřit do rukou městské společnosti CD CENTRUM COMS.  

Aprílový úklid jako Brno

Týden před hlavním termínem dobrovolnické akce Ukliďme Česko, kterým je sobota 1. dubna, evidují organizátoři ze spolku Ukliďme Česko v Brně přes 130 nahlášených úklidů. Dobrovolníci se mohou k některé z naplánovaných akcí připojit díky mapě úklidů na www.UklidmeCesko.cz. Akci letos opět podpořila společnost SAKO Brno a záštitu nad ní převzala primátorka města Brna Markéta Vaňková.