Přeskočit na obsah

Letošní závody MotoGP stále nejsou zaplacené. Na uhrazení dluhu dá město spolku dotaci

18. září 2019

(ral) - Město uhradí část dluhu Dorně za zalistovací poplatek. Na mimořádném jednání o tom dnes rozhodli zastupitelé. Současně vyzvali vládu ke vstupu do pořádajícího spolku a předsedu vlády k jednání s Dornou o financování dalších ročníků. Smlouva o pořádání závodů v Brně totiž příštím rokem končí.

Přes dvacet milionů zbývá doplatit za letošní zalistovací poplatek, tedy za možnost uspořádat závody, které se na Masarykově okruhu odjely před více než měsícem. „Doposud jsme dluh platili až z výnosů z prodeje vstupenek na následující ročník, ale obávám se, že letos by už takový postup nebyl možný,“ popsala okolnosti dnešního jednání primátorka města Brna Markéta Vaňková a dodala: „Vzhledem k tomu, že Spolek pro GP ČR má v současné době nevyúčtované a nesplacené závazky v celkové výši přes 40 miliónů korun, bylo nutné, aby se statutární město Brno jako jeden ze dvou členů jeho výkonného výboru do řešení situace aktivně zapojilo.“

Zastupitelé odhlasovali poskytnutí dotace spolku ve výši 7,5 milionu korun. O podpoře pořádajícího spolku bude zítra rozhodovat i zastupitelstvo kraje. Jeho radní se dnes přiklonili ke stejné variantě jako město a doporučili zastupitelům dát spolku dotaci v téže výši. „Zbývajících 5 milionů korun má k dispozici Spolek pro GP ČR Brno. Brněnská Velká cena je přínosem pro celou jižní Moravu a dohady kolem jejího financování jsou nedůstojné. Musím říct, že z pořádajících zemí snad jenom v České republice jsou vedeny tyto polemiky. Všude ve světě to funguje – ať už díky kladnému postoji státu, nebo municipalit,“ uvedl hejtman Bohumil Šimek.

V obdobném duchu vyjádřila nejistotu nad dalšími ročníky Velké ceny i Markéta Vaňková: „Pokud se výrazně nezmění přístup státu, budeme mít v roce 2020 MotoGP v Brně naposledy. Není možné uzavřít další dlouhodobý kontrakt s promotérem bez jasně definovaného a závazného finančního zapojení státu. Navíc s tím výhledem, že by nás čekala nutná oprava dráhy na okruhu, což je povinnost, která jde za pořádajícím spolkem.“

Nejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.