Letošní sezóna bude ve znamení festivalů, netradičních míst a vodojemů - Tiskový servis

Letošní sezóna bude ve znamení festivalů, netradičních míst a vodojemů

  • 23. dubna 2024
  • 5 minut čtení

Brno je nejen místem autentickým a sympatickým, ale taky městem hudby, jak potvrdilo UNESCO, špičkové gastronomie, kterou mapuje průvodce Gourmet Brno, a funkcionalistické architektury, jíž se proslavilo nejvíce. Velkým magnetem je taky Brněnské podzemí a léto plné festivalů. Jezdí sem lidé hledající nerušený prostor pro své zážitky, kteří vedle návštěvy konkrétních míst oceňují příjemný vibe brněnského centra, v němž to žije ve dne i v noci.

Letošní turistická sezona začala ještě o něco dříve než obvykle, a to zároveň největší událostí tohoto roku – plným otevřením dechberoucích Vodojemů Žlutý kopec. Práce na jejich zpřístupnění začaly v roce 2020. O čtyři roky později máme k dispozici celý areál se třemi vodojemy, každý se specifickou atmosférou a architekturou, a navíc s veřejně přístupným parkem na povrchu. Mají obrovský potenciál přilákat do našeho města milovníky technických památek, zahraniční návštěvníky i filmaře a zároveň oslovit i řadu Brňanů, kterým nabídnou alternativní kulturní prostor,” zmínila primátorka Markéta Vaňková.

Počet návštěvníků Brna se v roce 2023 vyšplhal téměř na úroveň roku 2019. Příliv domácích turistů tento rok dokonce překonal a významně přibylo i hostů ze zahraničí. Propagační aktivity města i TIC BRNO v rámci destinační kampaně Brno True Story směřované do zahraničí se letos zaměřují na sousední země včetně polského trhu, jelikož jsme v předchozích letech zaznamenali zvýšení počtu turistů z této země. Větší počty návštěvníků pozitivně vnímají jak hoteliéři, tak provozovatelé gastro podniků. Spolu se všemi akcemi, které se v Brně letos konají, a novinkami pro rok 2024 očekáváme úspěšnou turistickou sezónu,” dodala Kristýna Černá, zastupitelka pro oblast marketingu a cestovního ruchu. Brno pokračuje v propagaci svých silných témat živé centrum města s unikátní architekturou a specifickou atmosférou, brněnské festivaly a špičková gastronomická scéna.

Brno autentické, festivalové, pohodové

Tento rok je ve znamení otvírání nových destinačních cílů. Máme tu již zmíněné Vodojemy Žlutý kopec, Arnoldovu vilu, dokončují se práce na kostele sv. Jakuba. Jde vidět, že Brno je plné skrytých a rozmanitých pokladů, a ještě zdaleka nevyčerpalo svůj potenciál. My se rádi věnujeme lokálním tématům a s citem pro Brno upozorňujeme i na současné a historické souvislosti, které často nebývají tak populární, ale jsou podle nás důležité a prohlubují naše povědomí o Brně. Proto například již čtvrtým rokem pokračujeme v sérii Autentických prohlídek s průvodci nebo v audioprůvodci Poslouchejte Brno,” uvedla Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO.

Autentický přístup k objevování města je pro TIC BRNO při propagaci Brna stěžejním a prolíná se všemi jeho projekty. Na AutenTICkých prohlídkách potkáte průvodce, kteří zde opravdu žijí, vypráví příběhy vlastníma očima a sdílejí s vámi jedinečnou atmosféru města. Bez obalu, bez příkras, takové, jaké je. V jarní sezóně k trasám přibyly nově cykloprohlídky, do spolupráce se dvěma procházkami zapojil také Český rozhlas Brno, který slaví 100 let od začátku vysílání.

Surovou brněnskou atmosféru zachytí i nová publikace, která vyjde začátkem léta, s názvem Nemísta. Jedná se o průvodce po ztracených lokalitách, poodkrývá vrstvy minulosti, na které se zapomnělo. Zavádí čtenáře na místa, která v mnohých případech již dnes neslouží svému původnímu účelu, objevuje poetiku dělnických i zahrádkářských kolonií a zrušených vleček, poukazuje na lokality, kde se město potkává s divočinou. Může se jednat o kapličku u cesty, kterou přeťala dálnice, vojenský kryt z druhé světové války či zbytky cihelny zarůstající lesem.

Protikladem k těmto „nemístům” je populární balíček 1 víkend a 5 ikonických vil, který zájemcům servíruje víkend plný moderní architektury. Již třetím rokem TIC BRNO nabízí jednotnou vstupenku do 4 objektů – Jurkovičovy vily, Vily Löw-Beer, Vily Stiassni a samozřejmě Vily Tugendhat. Letos k tomuto čtyřlístku přibyla nově otevřená Arnoldova vila. Celkem šlo do prodeje 240 lístků na 15 termínů od dubna až do prosince.

Další nabídku top památek a zajímavých míst shrnuje slevová turistická karta BRNOPAS. Ve své sedmé sezóně je stále úspěšnější. Aktuálně nabízí vstupy zdarma a slevy do více než 50 míst a nově ve verzi BRNOPAS+ i včetně návštěvy Vodojemů Žlutý kopec s 50% slevou na vstupném.

V rámci aktivit TIC BRNO se prohlubuje také spolupráce s brněnskými festivaly, které mají potenciál oslovit velké množství účastníků. V rámci takovéto spolupráce vznikla speciální edice karty BRNOPAS – ÖFF MÅSSE BRNOPAS, vytvořená s organizátory progresivního festivalu Pop Messe. Festivalová verze nabídne služby a památky vybrané pro danou cílovou skupinu, jako je například MHD a vstup na koupaliště Riviéra zdarma. Cílem je nabídnout návštěvníkům ke vstupence na festival rozšíření, které jim představí Brno i jinou než hudební optikou. Podobnou spolupráci v rámci turistické karty BRNOPAS připravuje TIC BRNO také s festivalem Maraton hudby Brno.

Festivaly jsou nedílnou součástí brněnského léta. Téměř každý víkend vás čeká jiná akce, která uspokojí různorodé cílové skupiny. Kromě Pop Messe to bude i multižánrový Maraton hudby Brno, taneční Brasil Fest Brno, fotogenický Festival Planet, temperamentní festival Ibérica, Meeting Brno, Mendel Festival, mezinárodní hudební Festival Špilberk, divadelní Na prknech, dlažbě i trávě, historický Den Brna a celé léto probíhající festival UPROSTŘED, který oživuje centrum města v době mezi víkendovými festivaly. To vše doplněno letními scénami divadel a letními kiny vytváří kulturní koktejl, na který jenom víkend v Brně nestačí.

 

Prezentace paní Černé, Janulíkové a Oubělické: https://www.canva.com/design/DAGCAxhmFeg/wRzck2RtitIl-s7g6EDyDg/view?utm_content=DAGCAxhmFeg&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=editor.

Další články z rubriky