Přeskočit na obsah

Lesy, rozhledny i studánky. Lesy města Brna se starají o rozličný majetek, město jim aktualizovalo smlouvy

10. února 2021
Lesy města Brna dlouhodobě plní roli správce a ochránce lesů a dalšího městského majetku, jehož správou je Brno pověřilo. I nadále bude soustavná práce na zvelebování zeleně a vodních toků pokračovat. Radní dnes schválili obnovu několika smluv, jejichž společným jmenovatelem je prodloužení odpovědnosti Lesů města Brna za správu svěřeného majetku.

„Zeleň je místem odpočinku a relaxace. Máme štěstí, že Brno oplývá mnoha příjemnými zákoutími, která dovolují občanům vydechnout. Město se o své lesy a další přírodní krásy stará již 555 let, díky společnosti Lesy města Brna je majetek o velikosti více než 8 200 hektarů obhospodařován profesionálně,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Nové příkazní smlouvy mezi statutárním městem Brnem a společností Lesy města Brna obnovily ujednání starší mnohdy déle než 15 let, která se stávala pro velké množství dodatků nepřehlednými. Tento krok zpřesňuje a usnadňuje přenesenou správu městského majetku.

Společnost Lesy města Brna se stará nejen o lesní porosty, má ve správě i vodní toky, retenční nádrže, udržuje zeleň a mnoho dalšího. Mezi důležité části její činnosti patří i provoz a údržba rozhleden, rekreačních ploch a areálů. Na tato místa jsou Brňané zvyklí dlouhodobě chodit a využívat je k trávení volného času.

„Majetek Brna ve správě společnosti Lesy města Brna je opravdu rozmanitý. Najdeme mezi ním rozhledny Ostrou horku u Soběšic a Holednou, kde společnost provádí údržbu, provoz a úklid. Na Brněnské přehradě, častém místě výletů a procházek, pečuje o rekreační plochu Rakovec, Přístaviště a Sokolské koupaliště včetně jejich sociálních zařízení a velmi oblíbených venkovních veřejných grilů,“ upřesnil 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

Lesy města Brna mají ve správě i některé vodní toky a retenční nádrže a ručí za vše, co se týká jejich obhospodařování. Jde o menší potůčky a studánky na celém území Brna, například pramen Čertík v Pisárkách, ale i větší části řeky, jako je retenční nádrž v Zamilovaném hájku, v Divišově čtvrti na Lesné nebo na Ivanovickém potoce při ulici Jahodová. Zajímavostí je umělý, částečně zatrubněný Svratecký/Pisárecký náhon, který vede kolem koupaliště Riviéra a u kterého se společnost zabývá celkovou údržbou. Náhon dříve tekl přes Staré Brno až k Dornychu, kde se vléval do Ponávky. Nyní končí za velodromem a z malé nádrže se spojuje opět se Svratkou.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Nevyužité fotbalové hřiště v Bosonohách se díky participativnímu rozpočtu proměnilo ve „Sportovně-relaxační lesní zónu“

Ukázkami jízdy na pumptracku i závody pro děti a mládež ve čtvrtek slavnostně odstartuje novou kapitolu své existence někdejší fotbalové hřiště v bosonožském lese. Myšlenka jeho revitalizace uspěla v roce 2020 v participativním rozpočtu a o tři roky a tři miliony později je „Sportovně-relaxační lesní zóna“ připravená na návštěvníky a návštěvnice. 

Kundera má místo na čestném pohřebišti jisté, rozhodli dnes radní. Jeho odkaz město podpoří i finančně

Ode dneška je oficiálně dáno, čí jméno se objeví na náhrobku na posledním volném místě v čestném kruhu na Ústředním hřbitově. Radní schválili, aby sem byly uloženy ostatky brněnského rodáka Milana Kundery. Zároveň doporučili zastupitelům schválit dotaci na především kulturní a vzdělávací aktivity Knihovny Milana Kundery.

Desítka projektů Brněnské metropolitní oblasti zaměřených na cestovní ruch a revitalizaci veřejného prostoru získala podporu

Do rozvoje Brněnské metropolitní oblasti bude investováno dalších 303 milionů korun prostřednictvím nástroje integrovaných územních investic. Řídicí výbor složený z představitelů města, Jihomoravského kraje a zapojených obcí schválil desítku nových projektů, které se zaměřují na oblast cestovního ruchu a revitalizaci veřejného prostoru. Nositelé těchto projektů nyní mohou podat žádost o dotaci.

Startuje kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ – Pečujeme o vás společně

AKTUALIZACE 3. 10. 13:45 Kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ dnes odstartovala křtem galerijní tramvaje. Neděje se to jen tak – akce je součástí 15. ročníku Týdne sociálních služeb v ČR. Celá kampaň bude informovat o všech oblastech, kterým se sociální neziskovky v Brně věnují. Součástí bude i prezentace jednotlivých organizací.