Přeskočit na obsah

Lesy, rozhledny i studánky. Lesy města Brna se starají o rozličný majetek, město jim aktualizovalo smlouvy

10. února 2021

Lesy města Brna dlouhodobě plní roli správce a ochránce lesů a dalšího městského majetku, jehož správou je Brno pověřilo. I nadále bude soustavná práce na zvelebování zeleně a vodních toků pokračovat. Radní dnes schválili obnovu několika smluv, jejichž společným jmenovatelem je prodloužení odpovědnosti Lesů města Brna za správu svěřeného majetku.

„Zeleň je místem odpočinku a relaxace. Máme štěstí, že Brno oplývá mnoha příjemnými zákoutími, která dovolují občanům vydechnout. Město se o své lesy a další přírodní krásy stará již 555 let, díky společnosti Lesy města Brna je majetek o velikosti více než 8 200 hektarů obhospodařován profesionálně,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Nové příkazní smlouvy mezi statutárním městem Brnem a společností Lesy města Brna obnovily ujednání starší mnohdy déle než 15 let, která se stávala pro velké množství dodatků nepřehlednými. Tento krok zpřesňuje a usnadňuje přenesenou správu městského majetku.

Společnost Lesy města Brna se stará nejen o lesní porosty, má ve správě i vodní toky, retenční nádrže, udržuje zeleň a mnoho dalšího. Mezi důležité části její činnosti patří i provoz a údržba rozhleden, rekreačních ploch a areálů. Na tato místa jsou Brňané zvyklí dlouhodobě chodit a využívat je k trávení volného času.

„Majetek Brna ve správě společnosti Lesy města Brna je opravdu rozmanitý. Najdeme mezi ním rozhledny Ostrou horku u Soběšic a Holednou, kde společnost provádí údržbu, provoz a úklid. Na Brněnské přehradě, častém místě výletů a procházek, pečuje o rekreační plochu Rakovec, Přístaviště a Sokolské koupaliště včetně jejich sociálních zařízení a velmi oblíbených venkovních veřejných grilů,“ upřesnil 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

Lesy města Brna mají ve správě i některé vodní toky a retenční nádrže a ručí za vše, co se týká jejich obhospodařování. Jde o menší potůčky a studánky na celém území Brna, například pramen Čertík v Pisárkách, ale i větší části řeky, jako je retenční nádrž v Zamilovaném hájku, v Divišově čtvrti na Lesné nebo na Ivanovickém potoce při ulici Jahodová. Zajímavostí je umělý, částečně zatrubněný Svratecký/Pisárecký náhon, který vede kolem koupaliště Riviéra a u kterého se společnost zabývá celkovou údržbou. Náhon dříve tekl přes Staré Brno až k Dornychu, kde se vléval do Ponávky. Nyní končí za velodromem a z malé nádrže se spojuje opět se Svratkou.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.