Přeskočit na obsah

Participativní rozpočet: Do konce hlasování zbývají dva dny, rozdíly mezi projekty tvoří jen desítky hlasů

28. listopadu 2022 3 minuty čtení Radka Loukotová

(1. 11., aktualizováno 28. 11.) Už jen do středy rozhodují Brňané o tom, jak město letos rozdělí 35 milionů v participativním rozpočtu. Vzniknou za ně hřiště, parky, chodníky, cyklostezky, klubovny, zorganizují se aktivity pro lidi v předseniorském věku nebo série klavírních koncertů? Uplatněte i vy své hlasy na paro.damenavas.cz.

Lidé do participativního rozpočtu Dáme na vás letos přihlásili přes sto projektů, z nichž sítem proveditelnosti, kterou posuzují jednotlivé magistrátní odbory a městské části, prošlo 47. O tom, které z nich si mezi sebe rozdělí 35 milionů z městského rozpočtu, právě teď hlasují Brňané na webu paro.damenavas.cz. čas mají do středečních 23.59. Na webu rovnou vidí, jak si které projekty vedou. Mezi těmi nad čarou a pod čarou jsou rozdíly mnohdy jen v desítkách hlasů.

Letošní přehlídka projektů v Dáme na vás je velmi pestrá co do zapojených městských částí. Zdaleka tak nehraje prim jen centrum Brna – mezi finalisty jsou třeba dětská hřiště v Jehnicích nebo Bosonohách, vodní hřiště v Líšni či 3D skákací hřiště situované hned do tří lokalit – ve Starém Lískovci, v Kohoutovicích a Bystrci. Postavit by se mohl chodník z Anthroposu do Nového Lískovce, pracovny v parcích (ve hře je např. Wilsonův les nebo Kraví hora) nebo zastínění kolem laviček na Přemyslově náměstí ve Slatině. „Máme radost, že se objevují nápady na pokračování projektů, které v minulosti zvítězily a byly uskutečněny, ať už jde o vysazování stromů ve městě, nebo třeba programy podporující onkologicky léčené ženy a děti. Vnímáme to jako pozitivní zpětnou vazbu, že se navrhovatelům spolupráce s městem osvědčila a vidí v ní smysl,“ vyzdvihl vedoucí magistrátního odboru participace Marco Banti.

Už víte, komu dáte hlas? Pak je nejvyšší čas otevřít paro.damenavas.cz. Hlasuje se od 1. do 30. listopadu, podmínkou je věk nad 18 let a trvalý pobyt v Brně (včetně cizinců). Využít lze přihlášení přes Brno iD nebo ověření pomocí čísla občanského průkazu a data narození. Počty hlasů pro jednotlivé projekty jsou celou dobu viditelné v hlasovací galerii. Jakmile se tedy o půlnoci ze 30. listopadu na 1. prosince finále uzavře, výherci jsou jasní. Vzhledem k tomu, že maximální částka na jeden projekt je letos 5 milionů korun, víme, že vítězů bude minimálně sedm.

Pak se hned začíná pracovat na jejich realizaci. Ta je totiž v podmínkách omezená na 3 roky (z toho projektová příprava by neměla přesáhnout dva roky a fyzická realizace rok). „Z uplynulých ročníků máme v tuhle chvíli poměr hotových projektů a těch, na kterých se pracuje, zhruba půl na půl. Podařilo se jich dokončit cca 30 za více než 50 milionů korun. V poslední době jsme například otevřeli schody umožňující veřejný přístup ke Svratce v Komíně nebo cyklopark mezi Vinohrady a Líšní (na snímku), v říjnu jsme uzavřeli jeden z tzv. soft projektů (tedy těch, které nejsou investiční, tedy různé akce, programy apod. – pozn. red.) s názvem Nebýt na to sama, který pomáhal ženám s onkologickým onemocněním. Nabídl třeba onkokosmetickou poradnu, fyzioterapeutické kurzy, psychologickou podporu, ale i hlídání dětí pacientek,“ popsal Marco Banti.

Galerii letošních finalistů, hlasování i projekty z uplynulých let najdete na webu paro.damenavas.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Žaneta Dvořáčková. Foto: Zdeněk Kolařík
Děti vězňů jsou také oběti zločinu. Jen nejsou vidět

Nástup do vězení změní člověku život. Ale nejen jemu. Do nové – nezáviděníhodné – situace se dostává i jeho partner a děti. Najednou je doma méně peněz a více starostí. Opora zmizela a táta nebo máma na všechno zůstane sám/a. Těmto neviditelným obětem trestných činů pomáhá Mezinárodní vězeňské společenství, které každoročně před Vánocemi pořádá sbírku dárků pro děti vězňů bez peněz. Jak lze přispět, prozradila vedoucí projektů pro rodiny a děti Žaneta Dvořáčková.

Výstava Fenomén Zbrojovka. Foto: Zdeněk Kolařík
Zbrojovka: výrobní kolos padl, síla symbolu zůstala

Přinejmenším díky fotbalu nebo nově vznikající moderní čtvrti zůstává pojem Zbrojovka, respektive Nová Zbrojovka stále v povědomí Brňanů. Ve svém původním významu, tedy jako průmyslový kolos, je už součástí historie Brna 20. století. Co pro město a jeho obyvatele fenomén Zbrojovka znamenal a stále znamená, zachycuje stejnojmenná fotografická publikace, kterou vydala organizace TIC Brno.

Den boje za svobodu a demokracii 2021. Foto: Zdeněk Kolařík
Památník tří odbojů připomíná hrdinství lidí, kteří se vzepřeli despotickým režimům

Památník tří odbojů na Rooseveltově ulici připomíná hrdinství lidí, kteří se vzepřeli despotickým režimům a zaplatili za to pronásledováním, vězněním i životem.

Brno iD. Zdroj: MMB
Administrativu zvládnete z domu. Vítejte na Brno iD

Řešit věci online – jak zní podtitul webu brnoid.cz – můžou Brňané už od roku 2017. Elektronická identita Brno iD zjednodušuje řešení povinností, které má každý obyvatel. Platforma ale nabízí i vstupenky na sportoviště, do zoo nebo na hvězdárnu a stále se zlepšuje a rozšiřuje. Jak Brno iD efektivně využít?

Nejnovější články

Na Moravském náměstí už je připraveno vyhlídkové kolo, foto: Z. Kolařík
Víkendové tipy: Do Brna dorazí v plné polní Vánoce i Napoleon

Rok se s rokem sešel a Vánoce jsou za dveřmi. Kde nasávat adventní atmosféru? A zbyla někde zákoutí, kam se před ní dá utéct? Na všechno odpoví naše víkendové tipy.

Město nabízí v dražbě byt na Skácelově, foto: CD CENTRUM COMS
Jednopokojový byt na Skácelově můžou lidé od města koupit v dražbě

Velkorysý jednopokojový byt s plochou téměř 50 m2 město nabídne zájemcům ve veřejné dražbě. Vyvolávací cena je stanovena na základě znaleckého posudku na 4,1 milionu korun. Na Skácelovu 41 se lidé mohou přijít na byt předem podívat, prohlídka je v plánu na pondělí 28. listopadu.

Startovací byty na Stamicově. Foto: MMB
Město nabízí sedm startovacích bytů

Sedm nových startovacích bytů je připraveno pro mladé páry a rodiny. Zájemci se mohou hlásit do 23. prosince. Poté proběhne slosování přihlášek, které splní podmínky nastavené pro tento typ bydlení.

Cenu města Brna může za letošní rok získat 14 osobností
Cenu města Brna může za letošní rok získat 14 osobností

Pro letošní rok je navrženo na Cenu města celkem 14 osobností. Na svém zasedání se dnes nominacemi zabývali brněnští radní, definitivně je budou schvalovat zastupitelé na svém prosincovém zasedání.