Přeskočit na obsah

Participativní rozpočet: Do konce hlasování zbývají dva dny, rozdíly mezi projekty tvoří jen desítky hlasů

28. listopadu 2022 3 minuty čtení Radka Loukotová

(1. 11., aktualizováno 28. 11.) Už jen do středy rozhodují Brňané o tom, jak město letos rozdělí 35 milionů v participativním rozpočtu. Vzniknou za ně hřiště, parky, chodníky, cyklostezky, klubovny, zorganizují se aktivity pro lidi v předseniorském věku nebo série klavírních koncertů? Uplatněte i vy své hlasy na paro.damenavas.cz.

Lidé do participativního rozpočtu Dáme na vás letos přihlásili přes sto projektů, z nichž sítem proveditelnosti, kterou posuzují jednotlivé magistrátní odbory a městské části, prošlo 47. O tom, které z nich si mezi sebe rozdělí 35 milionů z městského rozpočtu, právě teď hlasují Brňané na webu paro.damenavas.cz. čas mají do středečních 23.59. Na webu rovnou vidí, jak si které projekty vedou. Mezi těmi nad čarou a pod čarou jsou rozdíly mnohdy jen v desítkách hlasů.

Letošní přehlídka projektů v Dáme na vás je velmi pestrá co do zapojených městských částí. Zdaleka tak nehraje prim jen centrum Brna – mezi finalisty jsou třeba dětská hřiště v Jehnicích nebo Bosonohách, vodní hřiště v Líšni či 3D skákací hřiště situované hned do tří lokalit – ve Starém Lískovci, v Kohoutovicích a Bystrci. Postavit by se mohl chodník z Anthroposu do Nového Lískovce, pracovny v parcích (ve hře je např. Wilsonův les nebo Kraví hora) nebo zastínění kolem laviček na Přemyslově náměstí ve Slatině. „Máme radost, že se objevují nápady na pokračování projektů, které v minulosti zvítězily a byly uskutečněny, ať už jde o vysazování stromů ve městě, nebo třeba programy podporující onkologicky léčené ženy a děti. Vnímáme to jako pozitivní zpětnou vazbu, že se navrhovatelům spolupráce s městem osvědčila a vidí v ní smysl,“ vyzdvihl vedoucí magistrátního odboru participace Marco Banti.

Už víte, komu dáte hlas? Pak je nejvyšší čas otevřít paro.damenavas.cz. Hlasuje se od 1. do 30. listopadu, podmínkou je věk nad 18 let a trvalý pobyt v Brně (včetně cizinců). Využít lze přihlášení přes Brno iD nebo ověření pomocí čísla občanského průkazu a data narození. Počty hlasů pro jednotlivé projekty jsou celou dobu viditelné v hlasovací galerii. Jakmile se tedy o půlnoci ze 30. listopadu na 1. prosince finále uzavře, výherci jsou jasní. Vzhledem k tomu, že maximální částka na jeden projekt je letos 5 milionů korun, víme, že vítězů bude minimálně sedm.

Pak se hned začíná pracovat na jejich realizaci. Ta je totiž v podmínkách omezená na 3 roky (z toho projektová příprava by neměla přesáhnout dva roky a fyzická realizace rok). „Z uplynulých ročníků máme v tuhle chvíli poměr hotových projektů a těch, na kterých se pracuje, zhruba půl na půl. Podařilo se jich dokončit cca 30 za více než 50 milionů korun. V poslední době jsme například otevřeli schody umožňující veřejný přístup ke Svratce v Komíně nebo cyklopark mezi Vinohrady a Líšní (na snímku), v říjnu jsme uzavřeli jeden z tzv. soft projektů (tedy těch, které nejsou investiční, tedy různé akce, programy apod. – pozn. red.) s názvem Nebýt na to sama, který pomáhal ženám s onkologickým onemocněním. Nabídl třeba onkokosmetickou poradnu, fyzioterapeutické kurzy, psychologickou podporu, ale i hlídání dětí pacientek,“ popsal Marco Banti.

Galerii letošních finalistů, hlasování i projekty z uplynulých let najdete na webu paro.damenavas.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Účastníci sportovní aktivity v rámci Brněnských dnů pro zdraví, foto: MMB
Zdravé tělo i zdravého ducha Brňanů posílí kampaň

Město tvoří lidé, zdravé město pak zdraví lidé. Prvních osmnáct dnů v červnu budou mít fanoušci této myšlenky příležitost podpořit ji vlastní aktivitou během tradiční celoměstské kampaně Brněnské dny pro zdraví.

Martin Motyčka. Foto: Zdeněk Kolařík
Pod křídly Diecézního muzea je sakrálnímu umění dobře

Před 30 lety, 1. června 1993, bylo založeno Diecézní muzeum brněnského biskupství, které se tak v České republice stalo prvním svého druhu po listopadové revoluci. Otevřeno má od pondělí do soboty a kromě stálé expozice pořádá také přechodné výstavy v katedrální kryptě a tzv. Propité věži na Petrově. Jeho ředitel Martin Motyčka zdůrazňuje, že nejde jen o výstavní instituci, ale také o duchovní prostor vhodný k modlitbě a rozjímání.

Ředitel JICu Petr Chládek: „Naší touhou není atakovat pozice hlavních měst, ale vybudovat si místo v rámci ‚dvojek’, tedy stát po boku Lince, Drážďan apod.“ Foto: JIC
Podporujeme lidi s nápadem, který má šanci dobýt svět. Už 20 let

Z bodu, kde zhruba každý osmý člověk nemohl sehnat práci, do situace, kdy lidé sami vytvářejí nadstandardně placená pracovní místa. Z města s krachujícími podniky a opuštěnými továrnami líhní startupů a inovativních firem. Takovou proměnou Brno prošlo od přelomu tisíciletí do současnosti. A na tom, že věci nabraly tenhle směr, má kromě jiného zásluhu i JIC, který vznikl právě před 20 lety s cílem pomáhat podnikatelům prorazit nejen v regionu, ale i ve světě. O „včera, dnes a zítra“ této instituce jsme mluvili s jejím ředitelem Petrem Chládkem. 

Nejnovější články

OPEN STUDIOS vás vezmou do uměleckých ateliérů. Foto: Aneta Šilhánková
Vyrazte do ulic – kulturu, zábavu a zážitky neminete

Víkend plný akcí a událostí, to je v Brně standard, ale tentokrát je opravdu nabito. Jak a kde vznikají umělecká díla, poodhalí OPEN STUDIOS. Brněnský Bronx ožije festivalem Ghettofest. Brněnský týden pro zdraví zve na velkou řádku akcí, například v sobotu můžete podpořit ParaCENTRUM Fenix.

V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová. Foto: MMB
V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová

Od 5. června se do systému rezidentního parkování připojí oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

AKTUALIZACE 1. 6.
Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. Od 1. června je ale v provozu nová bezplatná okružní linka.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.