Lékaři bez hranic se představují v centru města

  • 27. dubna 2017
  • 2 minuty čtení
(ik) – Lékaři bez hranic ode dneška až do 3. května přibližují veřejnosti na náměstí Svobody svou činnost. Přímo zde v postavených stanech polní nemocnice.

Mají zkušenosti z Etiopie, Afghánistánu, Jemenu, Súdánu, Bangladéše, Ukrajiny, Středozemního moře a dalších vypjatých oblastí.

Jakou chuť má roztok proti choleře? Proč mají některé podvyživené děti nafouklá břicha? Jak chirurgové operují ve válkách? Na tyto a mnohé další otázky odpovídají lidem.

Výstava názorně přibližuje, co se děje třeba při epidemii nakažlivé choroby, během přírodních katastrof nebo při vypuknutí válečného konfliktu.

„Chrání nás zejména neutralita, nestrannost a nezávislost. Ve většině případů jednotlivé strany konfliktů chráněný statut nemocnic respektují. A přestože v poslední době počet útoků roste, Lékaři bez hranic jsou na základě své pětačtyřicetileté zkušenosti stále přesvědčeni, že toto je nejlepší způsob jak doručit zdravotnickou pomoc lidem uprostřed konfliktu a zmírnit tak jejich utrpení,“ zdůraznil ředitel české kanceláře Lékařů bez hranic Pavel Gruber.

Lékaři bez hranic mají dvě poslání. Poskytovat péči v krizových oblastech a přinášet o tom svědectví.

Na náměstí Svobody jsou stany a stanoviště polní nemocnice. Kupříkladu polní chirurgická jednotka, izolační jednotka pro léčbu cholery, centrum pro léčbu podvýživy, dočasné přístřeší pro lidi na útěku, distribuce pitné vody.

Pro lepší názornost mohou zájemci ochutnat terapeutickou pastu k léčbě dětské podvýživy, roztok na léčbu cholery, zkusit si diagnostikovat určité nemoci. Návštěvníky výstavou provázejí spolupracovníci Lékařů bez hranic s osobní zkušeností ze zahraničních misí a dobrovolníci z řad českých mediků.

Vstup je zdarma. Večer se ve vybrané dny na výstavě konají doprovodné akce. Více informací a program naleznete na www.polni-nemocnice.cz.

Lékaři bez hranic jsou jednou z největších humanitárních a zdravotnických organizací na světě. Poskytují akutní zdravotnickou pomoc v 70 zemích světa.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít