Přeskočit na obsah

Láká vás zařádit si na Pop Messe, nebo uvítáte spíše klidnější výstavy? To vše najdete o víkendu v Brně

29. července 2022 3 minuty čtení
(zob) – Festival Pop Messe přinese čerstvé hudební zážitky do areálu bývalého stadionu za Lužánkami. Klidnější program si užijete ve vile Löw-Beer, kde začínají výstavy o Švédsku. V Moravském zemském muzeu si prohlédnete české komiksy od jejich vzniku až po současnost. Do budoucnosti průmyslového designu se podíváte také v Technickém muzeu na výstavě Deserting.

Páteční podvečer znamená ve vile Löw-Beer zahájení výstavy o česko-švédských vazbách. Skládá se ze tří částí: Česká stopa švédská, UNESCO Švédsko a Od ucha k uchu. Kavárna v zahradě vily nabídne pohled genealogie švédských králů. Expozici si zdarma prohlédnete do 30. srpna a zahájení výstavy 29. července je spojeno se společným koncertem maďarské cembalistky Borbály Dobózy a česko-švédského houslisty Jaroslava Šonského.

Od klasických kytarovek po grime, od post rocku k přednesu básní a rapu – o víkendu toho bude na festivalu Pop Messe ke slyšení spoustu. Zakoupením vstupenky navíc symbolicky zasadíte strom. Akce se opět koná v lokalitě fotbalového stadionu za Lužánkami a v Zoner Bobyhall. Festival během celého víkendu představí na 60 interpretů z celého světa. Z českých hudebníků se můžete těšit na Midi Lidi, Moniku Načevu či Manon Meurt.

Výstava Český komiks a jeho svět. Foto: MZM

Tanec a performance o víkendu ovládne ulice Brna i Dům umění. V pátek v podvečer vyjde od Káznice na Bratislavské tanečně-pohybový průvod LOStheULTRAMAR. Do pohybujícího se uskupení se může přidat každý a vše vyvrcholí na Moravském náměstí u Jošta. Akce se koná v rámci festivalu Meeting Brno. Neděle v Domě umění znamená začátek tanečního představení Druhá zahrada. To vychází z týdenního workshopu PSÁT TANCE.

Moravské zemské muzeum slaví 205 let od svého vzniku a do historické budovy Dietrichsteinského paláce na Zelném trhu se kromě stálých expozicí můžete vydat na výstavu Český komiks a jeho svět. Ta mapuje tento žánr od 20. let minulého století až do současnosti. Prohlédnete si komiksové dílo Ondřeje Sekory, Káji Saudka nebo třeba Lucie Lomové.

Jak vypadá průmyslový design vyučovaný na Vysokém učení technickém, se dozvíte na komorní výstavě Deserting v Technickém muzeu. Prohlédnete si vizualizace navržených výrobků, ale také zmenšené modely produktů a 3D animace. Seznámíte se například s designem obojživelného záchranářského vozidla, bezobslužného robotického skladového systému, vírníku, městského elektrokola či obytného plavidla.

Návrh vírníku najdete na výstavě Deserting.
Foto: Technické muzeum

Nejvyšší fotbalová liga zahájí svoji sezonu tuto sobotu v 16 hodin. Na stadionu na Srbské se utká brněnská Zbrojovka s týmem FC Slovácko. Všichni fanoušci i odborníci netrpělivě očekávají, jak si Zbrojovka v nejvyšší soutěži povede. Zápas se Slováckem může mnohé naznačit, zároveň se jedná v podstatě o lokální derby, v němž brněnští příznivci jistě vytvoří skvělou atmosféru.

Mohlo by vás dále zajímat

Biotop Brno-jih. Foto: M. Schmerková
Vyšel prázdninový Brněnský metropolitan

(zug) – Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Těžištěm jsou letní akce, jako divadelní a hudební festivaly, letní kina, dronové show, Festival planet či Den Brna.

Nejnovější články

Ani tento víkend Švédové Brno nedobudou. K oslavám historické události a k dobré náladě přispějí i hudební a divadelní festivaly
Ani tento víkend Švédové Brno nedobudou. K oslavám historické události a k dobré náladě přispějí i hudební a divadelní festivaly

Druhý srpnový víkend se ponese ve znamení oslav Dne Brna. Vojáky, řemeslníky, pištce a tambory ze 17. století však doplní soudobí hudebníci, kteří už ve čtvrtek „rozběhli“ Maraton hudby. V neděli se k nim pak přidají i divadelníci a kejklíři, kteří se představí na Prknech, dlažbě i trávě. A na to všechno budou z pátku na sobotu padat hvězdy. Bylo by škoda si takový krásný mumraj nechat ujít…

Brno jako oáza klidu, nebo středisko zločinu? Pohled obyvatel město zjišťovalo v průzkumu
Brno jako oáza klidu, nebo středisko zločinu? Pohled obyvatel město zjišťovalo v průzkumu

Jaká místa jsou nebezpečná, kdo už se setkal s pouliční kriminalitou nebo jestli je kamerový dohled dostatečný – i takové byly otázky, na které odpovídala veřejnost v průzkumu provedeném Masarykovou univerzitou. Město tyto názory obyvatel sbírá pravidelně a na základě výsledků může například lépe cílit preventivní opatření.

Nabíjecí stanice pro elektroauta. Foto: M. Schmerková
Elektromobily mají u dobíjecích stanic vlastní zónu E. Jaká jsou pravidla?

(and) – Ke stávajícím parkovacím zónám A, B a C přibyla od pondělí nová zóna E. Bude u nabíjecích stanic pro elektromobily a měla by zajistit, že tato místa neobsadí jiný vůz než elektromobil či hybrid a že zároveň parkovací stání nezůstane obsazené déle, než je nezbytné.

Rekonstrukce bitvy mezi Brňany a Švédy. Foto: Michal Růžička, TIC Brno
Brno oslaví svůj den na povrchu i pod zemí

Centrum města se o víkendu vrátí o čtyři sta let zpět do historie, do momentu, kdy Brňané odrazili švédské útočníky. Vítězství, které Brnu na další staletí zajistilo status moravské metropole, oslaví třídenní program, ve kterém nechybí ani oblíbená ukázka historické bitvy.