Přeskočit na obsah

Kvalifikovaným zahraničním pracovníkům nabízí Brno komplexní péči

08. prosince 2021

Podle statistik Ministerstva vnitra je k pobytu v Brně hlášeno 40 tisíc cizinců. Ve skutečnosti jich bude víc, protože nezanedbatelnou část cizinců tvoří občané Evropské unie s pracovními smlouvami, kteří nemusí být přihlášeni k pobytu, a do statistik se tak nepromítají (podrobněji viz článek na data.brno.cz). Zahraniční kořeny tedy má více než 10 procent obyvatel Brna. Péči o ně se věnuje Brno Expat Centre, jemuž na to město přispívá 4 miliony korun ročně. Radní schválili stejnou částku i pro rok 2022.

„Počet cizinců souvisí s hospodářským růstem města a regionu, a že se v této oblasti Brnu daří, vidíme právě podle zvyšujícího se množství zahraničních pracovníků. Od roku 2011, kdy bylo hospodářství ovlivněno globální ekonomickou krizí, se počet cizinců v Brně zdvojnásobil. Chceme si především kvalifikované pracovníky ze zahraničí udržet a přilákat další, proto máme zájem o zajištění komplexní péče o ně a jejich integrace do naší společnosti,“ popsal náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný. Péči zajišťuje Brno Expat Centre.

V roce 2017 Zastupitelstvo města Brna vymezilo služby Brno Expat Centre jako služby obecného hospodářského zájmu a jejich provozováním pověřilo spolek Brnopolis. Za plnění závazku veřejné služby mu poskytuje vyrovnávací platbu. Ta od roku 2019 činí 4 miliony korun ročně. Spolek je na sklonku roku povinen zpracovat předběžnou kalkulaci výše vyrovnávací platby pro následující kalendářní rok a předložit ji městu Brnu ke schválení. Radní dnes tuto kalkulaci pro rok 2022 opět ve výši 4 miliony korun schválili.

„Jedná se především o informační a konzultační služby související s integrací kvalifikovaných cizinců, na které jde více než polovina vyrovnávací platby. Nechybí ale ani vzdělávací akce a publikační činnost, která zahrnuje například správu webových stránek, vydávání newsletterů a tvorbu návodných infoletáků,“ specifikoval náplň smlouvy mezi městem Brnem a spolkem Brnopolis Tomáš Koláčný.

Výše vyrovnávací platby by neměla přesáhnout zmíněné 4 miliony korun a je splatná ve dvou splátkách.

Mgr. Zuzana Gregorová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 064
mobil: +420 777 469 972
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.