Přeskočit na obsah

Kulturu a tradice národnostních menšin představí Babylonfest. Letos již podvanácté

18. září 2019
Seznámit českou většinu s brněnskými sousedy původem z celého světa. Takový je už dvanáct let cíl Babylonfestu, festivalu umožňujícího vzájemné setkávání a představujícího zvyky a tradice. Letošní ročník bude zahájen ve čtvrtek 19. září v parku Lužánky symbolickým sázením stromu, program bude pokračovat do následujícího čtvrtka.

„Za dobu své existence si Babylonfest našel pevné místo v kalendáři řady obyvatel. Zatímco pro jedny je to možnost setkat se s příslušníky stejného národa, popovídat si v rodném jazyce, zavzpomínat na svoje kořeny, pro druhé je to příležitost dozvědět se něco o jiných zemích, ale taky třeba ochutnat cizokrajné speciality nebo si poslechnout tamější muziku. V každém případě je to obohacujících sedm dní,“ hodnotí primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Letošní ročník Babylonfestu zahájí ve čtvrtek 19. září v 17 hodin v parku Lužánky sázení stromu. „Každý rok volíme jiný strom, vždy je pro nějaký národ typický. Letos půjde o lípu. Ta je už 171 let symbolem české státnosti, lidé věřili, že má pozitivní energii a pomáhá člověku proti zlým duchům. Pro nově příchozí představuje symbol svobody. Proto také zástupci každé z menšin uvážou na strom stuhu,“ popsal úvodní část Babylonfestu brněnský radní a zároveň předseda Výboru pro národnostní menšiny Zastupitelstva města Brna Marek Fišer.

Pátek bude patřit klasické hudbě. V Křišťálovém sále Staré radnice vystoupí německý operní pěvec Martino Hammerle-Bortoloti, polská sopranistka Martina Macko, řecká pěvkyně Elli Aloneftou s klavíristkou Ouranii Menelaou a maďarské hobojistky Anikó Kovarikné Hegedüs a Anna Bajorné Pataki. Hostem koncertu bude tanečnice flamenca Veronica Vítová-Roa s kytaristou Petrem Vítem.

V sobotu se festival přesune do parku na Moravském náměstí, kde v 11 hodin vypukne „Babylon pod Špilberkem“. Návštěvníky čeká jako každý rok krojovaný průvod národnostních menšin, následovaný vystoupeními tanečních a hudebních souborů včetně ochutnávek tradičních pokrmů.

V pondělí od 18 hodin se v kabaretu Špaček na Kopečné 46 uskuteční beseda „Žijí mezi námi“, jejímž tématem bude příchod a život cizinců v České republice. Besedy se zúčastní Společnost přátel jižních Slovanů, zástupci Svazu Maďarů a umělecký šéf Baletu Národního divadla v Brně Mário Radačovský.

Ve středu bude festival pokračovat oblíbeným pub kvízem od 19 hodin v divadelním studiu Paradox na Křížové 20. A ve čtvrtek od 17 do 19 hodin zakončí týdenní program hudebně-literární dílna v Knihovně Jiřího Mahena na Kobližné 4. Tématem letošního roku bude „svoboda“. Vystoupí Nicole Votavová Sumelidisová z nadačního fondu Hellenika, Judita Guštafíková z Obce Slovákov v Brně a zástupci Svazu Maďarů a německé menšiny v Brně, jejichž příspěvek se zaměří na texty německých spisovatelů a spisovatelek znázorňující události pádu Berlínské zdi 9. listopadu 1989.

Babylonfest 2019 bude mít opět bohatý doprovodný program. Turnaj v malé kopané v neděli 22. 9., vernisáž výstavy věnované hudebnímu skladateli Stanislavu Moniuszkovi (26. 9.), multikulturní den s prezentací národnostních menšin na základních školách v pátek 11. 10. nebo workshop Muzea romské kultury k výstavě Lavutara v pátek 11. 10.

Babylonfest pořádá Výbor pro národnostní menšiny Zastupitelstva města Brna ve spolupráci s organizacemi národnostních a etnických menšin. Akce se koná pod záštitou primátorky statutárního města Brna Markéty Vaňkové. Celý program a více informací najdete na www.babylonfest.cz.

Tiskové středisko MMB
e-mail: tis@brno.cz
tel.: 542 172 162
www.brno.cz
Nejnovější tiskové zprávy

Nevyužité fotbalové hřiště v Bosonohách se díky participativnímu rozpočtu proměnilo ve „Sportovně-relaxační lesní zónu“

Ukázkami jízdy na pumptracku i závody pro děti a mládež ve čtvrtek slavnostně odstartuje novou kapitolu své existence někdejší fotbalové hřiště v bosonožském lese. Myšlenka jeho revitalizace uspěla v roce 2020 v participativním rozpočtu a o tři roky a tři miliony později je „Sportovně-relaxační lesní zóna“ připravená na návštěvníky a návštěvnice. 

Kundera má místo na čestném pohřebišti jisté, rozhodli dnes radní. Jeho odkaz město podpoří i finančně

Ode dneška je oficiálně dáno, čí jméno se objeví na náhrobku na posledním volném místě v čestném kruhu na Ústředním hřbitově. Radní schválili, aby sem byly uloženy ostatky brněnského rodáka Milana Kundery. Zároveň doporučili zastupitelům schválit dotaci na především kulturní a vzdělávací aktivity Knihovny Milana Kundery.

Desítka projektů Brněnské metropolitní oblasti zaměřených na cestovní ruch a revitalizaci veřejného prostoru získala podporu

Do rozvoje Brněnské metropolitní oblasti bude investováno dalších 303 milionů korun prostřednictvím nástroje integrovaných územních investic. Řídicí výbor složený z představitelů města, Jihomoravského kraje a zapojených obcí schválil desítku nových projektů, které se zaměřují na oblast cestovního ruchu a revitalizaci veřejného prostoru. Nositelé těchto projektů nyní mohou podat žádost o dotaci.

Startuje kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ – Pečujeme o vás společně

AKTUALIZACE 3. 10. 13:45 Kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ dnes odstartovala křtem galerijní tramvaje. Neděje se to jen tak – akce je součástí 15. ročníku Týdne sociálních služeb v ČR. Celá kampaň bude informovat o všech oblastech, kterým se sociální neziskovky v Brně věnují. Součástí bude i prezentace jednotlivých organizací.