Přeskočit na obsah

Kulturu a tradice národnostních menšin představí Babylonfest. Letos již podvanácté

18. září 2019

Seznámit českou většinu s brněnskými sousedy původem z celého světa. Takový je už dvanáct let cíl Babylonfestu, festivalu umožňujícího vzájemné setkávání a představujícího zvyky a tradice. Letošní ročník bude zahájen ve čtvrtek 19. září v parku Lužánky symbolickým sázením stromu, program bude pokračovat do následujícího čtvrtka.

„Za dobu své existence si Babylonfest našel pevné místo v kalendáři řady obyvatel. Zatímco pro jedny je to možnost setkat se s příslušníky stejného národa, popovídat si v rodném jazyce, zavzpomínat na svoje kořeny, pro druhé je to příležitost dozvědět se něco o jiných zemích, ale taky třeba ochutnat cizokrajné speciality nebo si poslechnout tamější muziku. V každém případě je to obohacujících sedm dní,“ hodnotí primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Letošní ročník Babylonfestu zahájí ve čtvrtek 19. září v 17 hodin v parku Lužánky sázení stromu. „Každý rok volíme jiný strom, vždy je pro nějaký národ typický. Letos půjde o lípu. Ta je už 171 let symbolem české státnosti, lidé věřili, že má pozitivní energii a pomáhá člověku proti zlým duchům. Pro nově příchozí představuje symbol svobody. Proto také zástupci každé z menšin uvážou na strom stuhu,“ popsal úvodní část Babylonfestu brněnský radní a zároveň předseda Výboru pro národnostní menšiny Zastupitelstva města Brna Marek Fišer.

Pátek bude patřit klasické hudbě. V Křišťálovém sále Staré radnice vystoupí německý operní pěvec Martino Hammerle-Bortoloti, polská sopranistka Martina Macko, řecká pěvkyně Elli Aloneftou s klavíristkou Ouranii Menelaou a maďarské hobojistky Anikó Kovarikné Hegedüs a Anna Bajorné Pataki. Hostem koncertu bude tanečnice flamenca Veronica Vítová-Roa s kytaristou Petrem Vítem.

V sobotu se festival přesune do parku na Moravském náměstí, kde v 11 hodin vypukne „Babylon pod Špilberkem“. Návštěvníky čeká jako každý rok krojovaný průvod národnostních menšin, následovaný vystoupeními tanečních a hudebních souborů včetně ochutnávek tradičních pokrmů.

V pondělí od 18 hodin se v kabaretu Špaček na Kopečné 46 uskuteční beseda „Žijí mezi námi“, jejímž tématem bude příchod a život cizinců v České republice. Besedy se zúčastní Společnost přátel jižních Slovanů, zástupci Svazu Maďarů a umělecký šéf Baletu Národního divadla v Brně Mário Radačovský.

Ve středu bude festival pokračovat oblíbeným pub kvízem od 19 hodin v divadelním studiu Paradox na Křížové 20. A ve čtvrtek od 17 do 19 hodin zakončí týdenní program hudebně-literární dílna v Knihovně Jiřího Mahena na Kobližné 4. Tématem letošního roku bude „svoboda“. Vystoupí Nicole Votavová Sumelidisová z nadačního fondu Hellenika, Judita Guštafíková z Obce Slovákov v Brně a zástupci Svazu Maďarů a německé menšiny v Brně, jejichž příspěvek se zaměří na texty německých spisovatelů a spisovatelek znázorňující události pádu Berlínské zdi 9. listopadu 1989.

Babylonfest 2019 bude mít opět bohatý doprovodný program. Turnaj v malé kopané v neděli 22. 9., vernisáž výstavy věnované hudebnímu skladateli Stanislavu Moniuszkovi (26. 9.), multikulturní den s prezentací národnostních menšin na základních školách v pátek 11. 10. nebo workshop Muzea romské kultury k výstavě Lavutara v pátek 11. 10.

Babylonfest pořádá Výbor pro národnostní menšiny Zastupitelstva města Brna ve spolupráci s organizacemi národnostních a etnických menšin. Akce se koná pod záštitou primátorky statutárního města Brna Markéty Vaňkové. Celý program a více informací najdete na www.babylonfest.cz.

Tiskové středisko MMB
e-mail: tis@brno.cz
tel.: 542 172 162
www.brno.cz
Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.