Přeskočit na obsah

Kultura se v létě vrátí do ulic Brna

12. května 2021

Koncerty, divadelní představení, taneční vystoupení a mnoho dalšího, na to se můžou Brňané těšit v létě. Radní dnes doporučili schválit zastupitelům žádost o individuální dotaci pro čtyři neziskové kulturní organizace a jejich letní open air projekty. Industra STAGE povstává z popela v prostorách Nové Zbrojovky, Letní scéna Divadla Bolka Polívky se přesouvá na Kraví horu, BuranTeatr chystá scénu na Kounicově a multižánrový projekt BRNO ŽIVĚ rozezvučí snad každý kout města.

„Město Brno se rozhodlo podpořit připravené kulturní projekty pro letní sezónu dotacemi v celkové hodnotě 4 miliony. Doufám, že se brněnská kultura bude moci opět v létě znovu nadechnout a lidé se vrátí k normálnímu způsobu života. Umělci pociťují následky epidemie covid-19 velmi silně, a díky těmto projektům je můžeme podpořit. Už se všichni těšíme na to, jak po dlouhých měsících město Brno ožije a vrátí se do něj kulturní život,“ podotkl náměstek primátorky pro oblast kultury Tomáš Koláčný.

INDUSTRA OPEN STAGE
Prostory v rámci vznikajícího areálu Nové Zbrojovky v Židenicích, do kterých umělecká platforma Industra STAGE přesídlila, dávají příležitost venkovním akcím, a dokonce i vybudování stálé scény pod širým nebem. Na léto připravuje Industra scénu pro omezený počet diváků, aby se dodržela aktuální vládní nařízení. Dramaturgie letních představení bude velmi rozmanitá od činohry přes tanec a pohybové divadlo až po site-specific projekty. Hlavní sezóna bude probíhat od června do září a v ideálním případě proběhnou každý týden 3 až 4 představení.

Error 404
Neboli outdoor stage nezávislé kultury je letní projekt BuranTeatru, který se uskuteční v prostorách bývalého minigolfu na Kounicově ulici. Program se skládá z pěti bodů – divadelní a hudební program, přednášky, výtvarné instalace a open-air workshopy. Kromě domovského souboru se můžete těšit i na absolventské představení Studia Marta (JAMU) nebo na hostující soubory z celé republiky i Slovenska. Součástí je také koncertní série Kravál. Venkovní prostor je zcela bezbariérový.

„Společenský život se za doby covidu přesunul především k obrazovkám, ale ani sebekvalitnější stream nám nedokáže přenést kulturní zážitek v celé syrovosti, když ho zažíváme na vlastní kůži. Zároveň i pro divadelníky, herce, zpěváky nebo jiné performery je neskutečně těžké hrát do prázdných sedadel. Živá kultura je mikrokosmos sám o sobě a interakce mezi jevištěm a hledištěm je naprosto nenahraditelná. Vznik nových kulturních platforem pod širým nebem vnímám jako jedinečný krok k tomu být spolu, ale zároveň udělat všechno, co můžeme, k dodržení hygienických zásad,“ uvedl radní pro kulturu Marek Fišer.

BRNO ŽIVĚ
Multižánrový hudební projekt v ulicích Brna přinese opět mnoho jedinečných kulturních zážitků. Letos program zpracovává verze pro menší i větší počet diváků. Jednotlivé koncerty se budou konat přímo v ulicích, parcích nebo náměstích města. Akce se budou konat povětšinou v pátek nebo v sobotu a mělo by se uskutečnit až 60 malých koncertů ve veřejném prostoru.

Letní scéna Divadla Bolka Polívky
Šestý ročník tradiční Letní scény Divadla Bolka Polívky se přesouvá do nové lokace. Nyní si kulturní večery užijete v krásném prostředí přírodního amfiteátru na Kraví hoře. Letní scéna se bude konat mezi 12. červnem a 15. srpnem a v plánu je více než 39 produkcí pro 21 000 diváků. V programu se objeví jak tituly Divadla Bolka Polívky, tak i jeho stálých hostů a také několik koncertů. Prostor amfiteátru na Kraví hoře se otvírá pro diváky v tomto roce poprvé.

Zdeňka Obalilová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 207
mobil: +420 773 749 963
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Želvuška i další oku neviditelní hrdinové zvou do světa elektronové mikroskopie

Exkurze do technologických provozů, speciální akce ve VIDA! science centru nebo v Technickém muzeu v Brně, výstavy uvnitř i venku – to vše přinesou Dny elektronové mikroskopie. Brno se i letos touto akcí, organizačně zaštiťovanou hvězdárnou, hlásí ke svému zlatému vývoznímu artiklu, letos ve znamení neviditelných hrdinů, kteří jsou všude kolem nás nebo přímo v našem těle. Zachraňují planetu, brání naši imunitu nebo sami dokážou přežít v extrémních podmínkách. Blíže prozkoumat je můžeme právě díky elektronovým mikroskopům. Vstoupit do mikrovesmíru obývaného fantastickými stvořeními zájemci můžou od 20. do 26. března.

Slavnostní zahájení dalšího projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás v Řečkovicích

Ve čtvrtek 9. března 2023 proběhlo slavnostní poklepání základního kamene stavby projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás, a to Řečkovického HRáje. Setkání se zúčastnil radní Filip Chvátal, starosta městské části Brno – Řečkovice a Mokrá Hora Marek Viskot, navrhovatelka projektu Eva Matoušková a zástupci realizační firmy.

Nejčastěji chodím do knihovny a na nejlepší úrovni jsou v Brně divadla. Lidé v průzkumu hodnotili brněnskou kulturu

Čtyři z pěti Brňanů jsou s kulturou ve městě spokojeni a myslí si, že alespoň v jedné oblasti Brno vyniká nad jinými městy. Nadpoloviční většina za ní tedy jinam ani nevyjíždí. Na druhou stranu je tu nevyužitý potenciál v oblasti hudby a také muzeí a galerií a měl by být konečně dostaven nový sál pro filharmonii. I to jsou některé ze závěrů průzkumu kulturních potřeb Brňanů, který si město nechalo zpracovat na reprezentativním vzorku 1111 lidí.

Tři největší česká města Praha, Brno, Ostrava a Moravskoslezský kraj se prezentují na veletrhu MIPIM ve Francii

Ve společné expozici s názvem Czech Cities & Regions se na prestižním mezinárodním veletrhu investičních příležitostí MIPIM ve francouzském Cannes letos představí město Ostrava spolu s Moravskoslezským krajem, Prahou a Brnem. Veletrh se uskuteční ve dnech 14. až 17. března 2023. Zahraniční investory a developery seznámí s pestrou nabídkou možností investic jak na svém jádrovém území, tak i na městských pozemcích v průmyslové zóně Mošnov.