Kuličky z orloje, hrách na náměstí. Začíná rok Mendela - Tiskový servis

Kuličky z orloje, hrách na náměstí. Začíná rok Mendela

  • 04. ledna 2022
  • 1 minuta čtení

(gak) - Rok 2022 se ponese ve znamení připomínek Gregora Johanna Mendela. Letos totiž uplyne 200 let od narození tohoto velikána. Kromě řady naplánovaných akcí budou po celý rok padat také kuličky z hodinového časostroje na náměstí Svobody s jeho iniciálou.

Kuličky z orloje, hrách na náměstí. Začíná rok Mendela
Kuličky z orloje, hrách na náměstí. Začíná rok Mendela

Skleněnku s velkým zeleným M a červenou kuličkou, jakožto odkazem na opata a vědce G. J. Mendela, si mohou zájemci chytit každý všední den v 11 hodin v hodinovém časostroji na náměstí Svobody. Po celý rok tak budou kuličky připomínat 200. výročí narození opata, vědce, včelaře, bankéře a přírodopisce Mendela. Ten je bezesporu jednou z největších osobností spjatých s Brnem, jehož výsledky práce jsou především díky genetickým zákonům známy po celém světě.

Kromě jiného je na letošní rok naplánováno také vztyčení tematického monumentu na nově zrekronstruovaném Mendlově náměstí, nedaleko od Augustiniánského opatství, kde Mendel působil. Socha ponese název Hrachovina a bude se odkazovat právě ke genetickému zákonu, který vědec zkoumal na křížení hrachu. Autorem plastiky, která bude 4,6 metrů vysoká a vyrobená z bronzu, bude brněnský umělec Jaromír Gargulák.

Další akce, které se budou u příležitosti 200. výročí konat a které organizuje řada institucí, najdou zájemci na rozcestníku https://mendel.brno.cz/

Další články z rubriky