Přeskočit na obsah

Kryt pod Petrovem přejde do majetku organizace TIC Brno. Ta ho zpřístupní už letos

14. dubna 2021

Na novinku v letošní turistické sezoně se mohou těšit všichni fanoušci podzemí. Brněnští radní dnes totiž udělali další krok ke zpřístupnění krytu Denis pod Petrovem. Doporučili zastupitelům schválit předání tohoto majetku příspěvkové organizaci TIC Brno.

Jakmile to epidemická situace dovolí, je organizace TIC Brno připravena zpřístupnit kryt Denis pod Petrovem veřejnosti. „Momentálně se dolaďují některé náležitosti, jako jsou například protipožární a bezpečnostní předpisy, bez kterých není možné pustit zájemce do prostor. V případě příznivé situace bude TIC Brno moci spustit prohlídky tohoto objektu od května. Lidé se tam autenticky seznámí s historií krytu a jeho původním účelem,“ vysvětlil radní pro kulturu Marek Fišer.

S převodem krytu je nutné schválit také dodatek ke zřizovací smlouvě organizace TIC Brno, která v Brně hospodaří v podzemí na Zelném trhu, Dominikánském náměstí a Jakubském náměstí, vodojemy na ulici Tvrdého má ve výpůjčce od města Brna. O převodu i dodatku zřizovací smlouvy budou na svém příštím jednání hlasovat brněnští zastupitelé.

„Jsem rád, že se organizace TIC Brno ujala svěřeného zpřístupnění krytu, a věřím, že pro turisty i Brňany bude bludiště skoro kilometru podzemních chodeb vytesaných ve skále pod Petrovem dalším hodně zajímavým místem, které ve městě mohou navštívit,“ uvedl náměstek primátorky pro správu majetku města Jiří Oliva.

Protiatomový kryt Denis leží pod Petrovem, jeho prostory se nacházejí pod Kapucínskými zahradami. Byl dokončen v roce 1955 a mohlo se v něm naráz ukrýt až 3 tisíce obyvatel, a to po dobu čtyř dnů. Jedná se o soustavu chodeb na ploše cca 85 x 60 metrů s několika nouzovými východy. Kryt byl zcela soběstačný, nechyběla zde voda, elektřina či směs k dýchání. Vstup se nachází nedaleko zastávky Nové sady.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.