Přeskočit na obsah

Kryt pod Petrovem přejde do majetku organizace TIC Brno. Ta ho zpřístupní už letos

14. dubna 2021
Na novinku v letošní turistické sezoně se mohou těšit všichni fanoušci podzemí. Brněnští radní dnes totiž udělali další krok ke zpřístupnění krytu Denis pod Petrovem. Doporučili zastupitelům schválit předání tohoto majetku příspěvkové organizaci TIC Brno.

Jakmile to epidemická situace dovolí, je organizace TIC Brno připravena zpřístupnit kryt Denis pod Petrovem veřejnosti. „Momentálně se dolaďují některé náležitosti, jako jsou například protipožární a bezpečnostní předpisy, bez kterých není možné pustit zájemce do prostor. V případě příznivé situace bude TIC Brno moci spustit prohlídky tohoto objektu od května. Lidé se tam autenticky seznámí s historií krytu a jeho původním účelem,“ vysvětlil radní pro kulturu Marek Fišer.

S převodem krytu je nutné schválit také dodatek ke zřizovací smlouvě organizace TIC Brno, která v Brně hospodaří v podzemí na Zelném trhu, Dominikánském náměstí a Jakubském náměstí, vodojemy na ulici Tvrdého má ve výpůjčce od města Brna. O převodu i dodatku zřizovací smlouvy budou na svém příštím jednání hlasovat brněnští zastupitelé.

„Jsem rád, že se organizace TIC Brno ujala svěřeného zpřístupnění krytu, a věřím, že pro turisty i Brňany bude bludiště skoro kilometru podzemních chodeb vytesaných ve skále pod Petrovem dalším hodně zajímavým místem, které ve městě mohou navštívit,“ uvedl náměstek primátorky pro správu majetku města Jiří Oliva.

Protiatomový kryt Denis leží pod Petrovem, jeho prostory se nacházejí pod Kapucínskými zahradami. Byl dokončen v roce 1955 a mohlo se v něm naráz ukrýt až 3 tisíce obyvatel, a to po dobu čtyř dnů. Jedná se o soustavu chodeb na ploše cca 85 x 60 metrů s několika nouzovými východy. Kryt byl zcela soběstačný, nechyběla zde voda, elektřina či směs k dýchání. Vstup se nachází nedaleko zastávky Nové sady.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Kundera má místo na čestném pohřebišti jisté, rozhodli dnes radní. Jeho odkaz město podpoří i finančně

Ode dneška je oficiálně dáno, čí jméno se objeví na náhrobku na posledním volném místě v čestném kruhu na Ústředním hřbitově. Radní schválili, aby sem byly uloženy ostatky brněnského rodáka Milana Kundery. Zároveň doporučili zastupitelům schválit dotaci na především kulturní a vzdělávací aktivity Knihovny Milana Kundery.

Desítka projektů Brněnské metropolitní oblasti zaměřených na cestovní ruch a revitalizaci veřejného prostoru získala podporu

Do rozvoje Brněnské metropolitní oblasti bude investováno dalších 303 milionů korun prostřednictvím nástroje integrovaných územních investic. Řídicí výbor složený z představitelů města, Jihomoravského kraje a zapojených obcí schválil desítku nových projektů, které se zaměřují na oblast cestovního ruchu a revitalizaci veřejného prostoru. Nositelé těchto projektů nyní mohou podat žádost o dotaci.

Startuje kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ – Pečujeme o vás společně

Kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ odstartuje křtem galerijní tramvaje už 3. října. Neděje se to jen tak – akce je součástí 15. Týdne sociálních služeb v ČR. Celá kampaň bude informovat o všech oblastech, kterým se sociální neziskovky v Brně věnují. Součástí bude i prezentace jednotlivých organizací.

Zhotovitel úprav Sálu Břetislava Bakaly je vybrán, práce na nové scéně Divadla Bolka Polívky potrvají 16 týdnů

Stavební úpravy a instalaci divadelních technologií v Sále Břetislava Bakaly, kde má od jara hrát Divadlo Bolka Polívky, provede firma GRADOIR, a to za cenu 9 806 902 korun bez DPH. Rozhodli o tom dnes brněnští radní.