Přeskočit na obsah

Kryt 10-Z je rok přístupný. K výročí připravil výstavu o šlechtě v době nacismu

03. května 2017 2 minuty čtení
(ik) – Ve znamení tří deklarací… Šlechta v letech nacistického ohrožení československého státu. Výstava s tímto názvem je ode dneška až do 3. září otevřena v bývalém protileteckém a protiatomovém krytu 10-Z v Husově ulici.

Tato akce se koná v rámci prvního výročí zprovoznění těchto podzemních prostor jako prohlídkových a výstavních pro veřejnost.

„Hlavní pozornost výstavy je věnována představitelům šlechtických rodů, kteří stáli u vzniku deklarací proklamujících podporu českému státu a národu,“ říká autor výstavy Zdeněk Hazdra.

Stranou pozornosti nezůstávají ani otázky související s kolaborací šlechty na jedné straně a jejím zapojením do protinacistického odboje a s tím souvisejícími postihy na straně druhé.

Součástí výstavy je i audiovizuální část s vyprávěním Theobalda Czernina, Jaroslava Lobkowicze, Františka Kinského a Karla Schwarzenberga, která má seznámit návštěvníky s osudy jejich rodů během bouřlivého dvacátého století.

O historii krytu se můžete dočíst zde.

Objekt předala Armáda ČR v roce 1993 městu Brno. Na základě smlouvy z roku 2014 jej od loňského května zpřístupňuje pro veřejnost společnost 10-Z Bunker, kdy projekt spustilo několik nadšenců moderní historie. 

Do podzemních prostor za rok zavítaly tisíce návštěvníků z Česka i ze zahraničí. "Od té doby o něm referovala brazilská, italská nebo irská média," připomíná inciátor projektu historik Pavel Paleček. "Jde o jedno z mála muzeí v Evropě, které připomíná dobu studené války," dodává.

K prvním narozeninám dostává kryt modernizaci vzduchotechniky, která umožní využít prostor 1 500 metrů pod hradem Špilberk ještě smysluplněji. Investici provede město Brno, které je majitelem rozlehlého prostoru z dob druhé světové války, který sloužil za komunismu jako velitelství pro klíčové pracovníky města a kraje pro případ jaderné války.

Kryt je pro veřejnost otevřený kromě pondělí denně od 11.30 do 18.50.

Mohlo by vás dále zajímat

Volby do zastupitelstev obcí a do Senátu se blíží
Volby do zastupitelstev obcí a do Senátu se blíží

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.

Byt básníka Zeno Kaprála bude novým dějištěm kulturních událostí v Brně, foto: Brno 2028
Byt básníka Zeno Kaprála bude novým dějištěm kulturních událostí v Brně

Třináct kulturních akcí jen do konce listopadu - tak vypadá momentální program nového kulturního prostoru v Brně, bývalého bytu básníka Zeno Kaprála. Unikátní literární salon vznikl pod hlavičkou kandidatury Brna na Evropské hlavní město kultury 2028.