Přeskočit na obsah

Krev chybí víc než dřív. Kampaň na podporu dárcovství běží dál a nabírá rychlost

02. září 2020

Nejen brněnské nemocnice hlásí kritický nedostatek krve i kostní dřeně. Přivést nové i již zkušené dárce do odběrových center dvou zdejších fakultních nemocnic – to je cíl kampaně Darujme krev pro Brno, která začala už na jaře a na podzim nabere na obrátkách. Propagují ji také ambasadoři Lucie Šafářová a Adam Ondra.

V dubnu město spustilo kampaň Darujme krev pro Brno na podporu bezpříspěvkového dárcovství krve a krevních složek a náboru dobrovolníků do registru dárců kostní dřeně. Ambasadory jsou známí brněnští sportovci: bývalá tenisová reprezentantka Lucie Šafářová a lezec Adam Ondra.

„Kampaní vyjadřujeme svoji podporu a zdůrazňujeme stále vysokou potřebu dárcovství krve. Jsme otevřeni spolupráci se všemi veřejnoprávními, soukromými i vzdělávacími institucemi či organizacemi, které se do projektu budou chtít zapojit. Cílem je přivést nové prvodárce a současné bezpříspěvkové dárce krve do odběrových center obou fakultních nemocnic v Brně,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Počátek kampaně byl naplánován na začátek dubna, kdy jsme si připomněli 147. výročí narození objevitele čtyř základních krevních skupin doktora Jana Janského (3. dubna 1873). První akcí mělo být slavnostní pokřtění tramvaje s grafikou kampaně, poté měla následovat putovní výstava fotografií zmíněných ambasadorů a dále se do prázdnin plánovaly dny otevřených dveří v odběrových centrech Fakultní nemocnice Brno a Fakultní nemocnice u sv. Anny pro žáky 9. tříd základních škol a studenty středního stupně vzdělávání. Nouzový stav související s pandemií onemocnění covid-19 ale průběh projektu výrazně narušil. Přesto se podařilo vyslat do brněnských ulic tramvaj a instalovat city light vitríny s vizuálem kampaně, byly spuštěny webové stránky darujmekrev.brno.cz a éterem zněly rozhlasové audiospoty na podporu dárcovství s Adamem Ondrou.

„Rád bych zdůraznil, že se nejedná pouze o dárcovství krve. Již od počátku je cílem oslovit jak současné
a budoucí dárce krve, tak i dárce ostatních krevních složek (plazmy, krevních destiček) a samozřejmě také dárce kostní dřeně, kterých je letos zvýšený nedostatek,“
popsal 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

Na podzim by mělo akcí přibýt, neboť na 8. září připadá 99. výročí úmrtí doktora Jana Janského (†1921) a 19. září se slaví Světový den dárců kostní dřeně 2020.
-   V sobotu 12. září od 14 do 18 hodin u biotopového jezírka v parku na Kraví hoře se uskuteční Běh na krev. Registrace skončila 31. srpna, ale pro ty, kteří nepoběží, bude připraven doprovodný program. Nejmenší se mohou těšit například na dětskou zónu, ve které je čeká švédská hra Kubb, americká hra Spin Ladder, discgolf, XXL Jenga, XXL puzzle, skákací hrad a další atrakce. Starší děti pak ocení třeba kouzelníka, bodyzorbing a jiné aktivity. K dispozici bude i horolezecká stěna, měření fyziologie těla s následným pohybovým a výživovým doporučením nebo orientační určení krevní skupiny.
-   Od září se s videospoty s ambasadory setkají cestující v MHD, od října budou vysílány ve zdravotnických zařízeních a na sportovištích ve městě.
-   V pátek 2. října je v plánu slavnostní setkání s předáním benefitů města Brna bezpříspěvkovým dárcům krve oceněným zlatou medailí prof. MUDr. Jana Janského a zlatým křížem Českého červeného kříže za rok 2019.
-   Rovněž v říjnu začne dárcovská soutěž 4,5 dl pro život pro zdejší veřejnosprávní a vysokoškolský sektor a také pro veřejnost.
-   A 16. října bude kampaň Darujme krev pro Brno prezentována během hokejového zápasu mezi HC Kometa Brno a Mountfield Hradec Králové.
V souvislosti s touto kampaní město uzavře memorandum o spolupráci s Oblastním spolkem Českého červeného kříže Brno. Schválili to dnes brněnští radní. Město se zavazuje poskytovat v rámci tohoto projektu benefity oceněným bezpříspěvkovým dárcům krve a podporovat dárcovství motivačními programy a informačními kampaněmi. Oblastní spolek Českého červeného kříže Brno je připraven spolupracovat na zprostředkování kontaktu oceněných bezpříspěvkových dárců krve s městem a poskytovat mu aktuální data o jejich počtech.

Mgr. Zuzana Gregorová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 064
mobil: +420 777 469 972
e-mail: gregorova.zuzana@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.