Přeskočit na obsah

Krev chybí víc než dřív. Kampaň na podporu dárcovství běží dál a nabírá rychlost

02. září 2020

Nejen brněnské nemocnice hlásí kritický nedostatek krve i kostní dřeně. Přivést nové i již zkušené dárce do odběrových center dvou zdejších fakultních nemocnic – to je cíl kampaně Darujme krev pro Brno, která začala už na jaře a na podzim nabere na obrátkách. Propagují ji také ambasadoři Lucie Šafářová a Adam Ondra.

V dubnu město spustilo kampaň Darujme krev pro Brno na podporu bezpříspěvkového dárcovství krve a krevních složek a náboru dobrovolníků do registru dárců kostní dřeně. Ambasadory jsou známí brněnští sportovci: bývalá tenisová reprezentantka Lucie Šafářová a lezec Adam Ondra.

„Kampaní vyjadřujeme svoji podporu a zdůrazňujeme stále vysokou potřebu dárcovství krve. Jsme otevřeni spolupráci se všemi veřejnoprávními, soukromými i vzdělávacími institucemi či organizacemi, které se do projektu budou chtít zapojit. Cílem je přivést nové prvodárce a současné bezpříspěvkové dárce krve do odběrových center obou fakultních nemocnic v Brně,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Počátek kampaně byl naplánován na začátek dubna, kdy jsme si připomněli 147. výročí narození objevitele čtyř základních krevních skupin doktora Jana Janského (3. dubna 1873). První akcí mělo být slavnostní pokřtění tramvaje s grafikou kampaně, poté měla následovat putovní výstava fotografií zmíněných ambasadorů a dále se do prázdnin plánovaly dny otevřených dveří v odběrových centrech Fakultní nemocnice Brno a Fakultní nemocnice u sv. Anny pro žáky 9. tříd základních škol a studenty středního stupně vzdělávání. Nouzový stav související s pandemií onemocnění covid-19 ale průběh projektu výrazně narušil. Přesto se podařilo vyslat do brněnských ulic tramvaj a instalovat city light vitríny s vizuálem kampaně, byly spuštěny webové stránky darujmekrev.brno.cz a éterem zněly rozhlasové audiospoty na podporu dárcovství s Adamem Ondrou.

„Rád bych zdůraznil, že se nejedná pouze o dárcovství krve. Již od počátku je cílem oslovit jak současné
a budoucí dárce krve, tak i dárce ostatních krevních složek (plazmy, krevních destiček) a samozřejmě také dárce kostní dřeně, kterých je letos zvýšený nedostatek,“
popsal 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

Na podzim by mělo akcí přibýt, neboť na 8. září připadá 99. výročí úmrtí doktora Jana Janského (†1921) a 19. září se slaví Světový den dárců kostní dřeně 2020.
-   V sobotu 12. září od 14 do 18 hodin u biotopového jezírka v parku na Kraví hoře se uskuteční Běh na krev. Registrace skončila 31. srpna, ale pro ty, kteří nepoběží, bude připraven doprovodný program. Nejmenší se mohou těšit například na dětskou zónu, ve které je čeká švédská hra Kubb, americká hra Spin Ladder, discgolf, XXL Jenga, XXL puzzle, skákací hrad a další atrakce. Starší děti pak ocení třeba kouzelníka, bodyzorbing a jiné aktivity. K dispozici bude i horolezecká stěna, měření fyziologie těla s následným pohybovým a výživovým doporučením nebo orientační určení krevní skupiny.
-   Od září se s videospoty s ambasadory setkají cestující v MHD, od října budou vysílány ve zdravotnických zařízeních a na sportovištích ve městě.
-   V pátek 2. října je v plánu slavnostní setkání s předáním benefitů města Brna bezpříspěvkovým dárcům krve oceněným zlatou medailí prof. MUDr. Jana Janského a zlatým křížem Českého červeného kříže za rok 2019.
-   Rovněž v říjnu začne dárcovská soutěž 4,5 dl pro život pro zdejší veřejnosprávní a vysokoškolský sektor a také pro veřejnost.
-   A 16. října bude kampaň Darujme krev pro Brno prezentována během hokejového zápasu mezi HC Kometa Brno a Mountfield Hradec Králové.
V souvislosti s touto kampaní město uzavře memorandum o spolupráci s Oblastním spolkem Českého červeného kříže Brno. Schválili to dnes brněnští radní. Město se zavazuje poskytovat v rámci tohoto projektu benefity oceněným bezpříspěvkovým dárcům krve a podporovat dárcovství motivačními programy a informačními kampaněmi. Oblastní spolek Českého červeného kříže Brno je připraven spolupracovat na zprostředkování kontaktu oceněných bezpříspěvkových dárců krve s městem a poskytovat mu aktuální data o jejich počtech.

Mgr. Zuzana Gregorová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 064
mobil: +420 777 469 972
e-mail: gregorova.zuzana@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Brno: První pravidelný provoz automatické třídicí linky v České republice zahájen. Znamená zásadní posun v kvalitě dotřiďování odpadu

Pravidelný provoz automatické třídicí linky na plast, papír a kovové obaly zahájil dnes v areálu městské svozové a odpadové firmy SAKO Brno premiér Petr Fiala spolu s primátorkou Brna Markétou Vaňkovou, ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem a ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem. Jde o první třídicí linku v České republice, která není založena na ručním třídění, nýbrž na vysokém stupni automatizace provozu. Podstatou moderní technologie jsou optické senzory, které dokážou rozlišit a separovat různé druhy odpadů mnohem rychleji a efektivněji než stávající ruční dotřiďování.

Želvuška i další oku neviditelní hrdinové zvou do světa elektronové mikroskopie

Exkurze do technologických provozů, speciální akce ve VIDA! science centru nebo v Technickém muzeu v Brně, výstavy uvnitř i venku – to vše přinesou Dny elektronové mikroskopie. Brno se i letos touto akcí, organizačně zaštiťovanou hvězdárnou, hlásí ke svému zlatému vývoznímu artiklu, letos ve znamení neviditelných hrdinů, kteří jsou všude kolem nás nebo přímo v našem těle. Zachraňují planetu, brání naši imunitu nebo sami dokážou přežít v extrémních podmínkách. Blíže prozkoumat je můžeme právě díky elektronovým mikroskopům. Vstoupit do mikrovesmíru obývaného fantastickými stvořeními zájemci můžou od 20. do 26. března.

Slavnostní zahájení dalšího projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás v Řečkovicích

Ve čtvrtek 9. března 2023 proběhlo slavnostní poklepání základního kamene stavby projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás, a to Řečkovického HRáje. Setkání se zúčastnil radní Filip Chvátal, starosta městské části Brno – Řečkovice a Mokrá Hora Marek Viskot, navrhovatelka projektu Eva Matoušková a zástupci realizační firmy.

Nejčastěji chodím do knihovny a na nejlepší úrovni jsou v Brně divadla. Lidé v průzkumu hodnotili brněnskou kulturu

Čtyři z pěti Brňanů jsou s kulturou ve městě spokojeni a myslí si, že alespoň v jedné oblasti Brno vyniká nad jinými městy. Nadpoloviční většina za ní tedy jinam ani nevyjíždí. Na druhou stranu je tu nevyužitý potenciál v oblasti hudby a také muzeí a galerií a měl by být konečně dostaven nový sál pro filharmonii. I to jsou některé ze závěrů průzkumu kulturních potřeb Brňanů, který si město nechalo zpracovat na reprezentativním vzorku 1111 lidí.