Kousek Lipska v Brně. Moravské náměstí hostí instalaci 25 Her(t)z

  • 29. května 2018
  • 2 minuty čtení
(ral) – Bach, Wagner, Mendelssohn či Janáček. Osobnosti spjaté s lipskými hudebními dějinami představuje světelná a zvuková instalace 25 Her(t)z. Do čtvrtka si ji mohou lidé poslechnout a prohlédnout na Moravském náměstí.

Přibližovat veřejnosti po celém světě hudbu nejenom skrze zvuk, se rozhodli Philipp Morvan a Mike Dietrich. Společně vytvořili monument kombinující hru světla a zvuku. Po návštěvě v Lyonu nebo Krakově se s ním nyní seznamují Brňané, než se příští týden přesune do Vídně.

Pro zájemce jsou kolem skulptury připraveny kostky, na kterých mohou pohodlně naslouchat úryvkům a audionahrávkám spjatým s lipským hudebním dědictvím. „25 hertzů, které mají jít rovnou do srdce,“ popisuje poslání svého díla Morvan. „Přibližně od 25 hertzů totiž začíná být zvuk slyšitelný, je to počátek veškeré

Samotný objekt je sestavený ze 128 panelů, každé nese jedno písmeno a dohromady dávají jména geniálních skladatelů, jejichž osudy se s Lipskem protnuly. Své místo tu má i Leoš Janáček, který v Lipsku krátce studoval. 

Kromě samotného interaktivního díla, které po setmění nabízí unikátní světelnou show, je pro návštěvníky připravený i doprovodný program. Zahrnuje například společné velkoformátové malování s Vladimírem Kiseljovem, inspirované hudebním podkresem, nebo kombinace hudby a sportu „Jymmin“.

Hudební metropole Lipsko je od roku 1973 partnerským městem Brna. Úzká spolupráce probíhá především na poli kultury, cestovního ruchu, sportu nebo v sociální oblasti.

Nenechte si ujít