Přeskočit na obsah

Kousek Lipska v Brně. Moravské náměstí hostí instalaci 25 Her(t)z

29. května 2018 2 minuty čtení
(ral) – Bach, Wagner, Mendelssohn či Janáček. Osobnosti spjaté s lipskými hudebními dějinami představuje světelná a zvuková instalace 25 Her(t)z. Do čtvrtka si ji mohou lidé poslechnout a prohlédnout na Moravském náměstí.

Přibližovat veřejnosti po celém světě hudbu nejenom skrze zvuk, se rozhodli Philipp Morvan a Mike Dietrich. Společně vytvořili monument kombinující hru světla a zvuku. Po návštěvě v Lyonu nebo Krakově se s ním nyní seznamují Brňané, než se příští týden přesune do Vídně.

Pro zájemce jsou kolem skulptury připraveny kostky, na kterých mohou pohodlně naslouchat úryvkům a audionahrávkám spjatým s lipským hudebním dědictvím. „25 hertzů, které mají jít rovnou do srdce,“ popisuje poslání svého díla Morvan. „Přibližně od 25 hertzů totiž začíná být zvuk slyšitelný, je to počátek veškeré

Samotný objekt je sestavený ze 128 panelů, každé nese jedno písmeno a dohromady dávají jména geniálních skladatelů, jejichž osudy se s Lipskem protnuly. Své místo tu má i Leoš Janáček, který v Lipsku krátce studoval. 

Kromě samotného interaktivního díla, které po setmění nabízí unikátní světelnou show, je pro návštěvníky připravený i doprovodný program. Zahrnuje například společné velkoformátové malování s Vladimírem Kiseljovem, inspirované hudebním podkresem, nebo kombinace hudby a sportu „Jymmin“.

Hudební metropole Lipsko je od roku 1973 partnerským městem Brna. Úzká spolupráce probíhá především na poli kultury, cestovního ruchu, sportu nebo v sociální oblasti.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.