Koniklece na Kamenném vrchu chrání nový chodník - Tiskový servis

Koniklece na Kamenném vrchu chrání nový chodník

Stovky návštěvníků každoročně zamíří na Kamenný vrch, aby si prohlédly vzácné kvetoucí koniklece velkokvěté. Bohužel se stávalo, že lidé chodili po louce mimo vyznačené trasy, vyšlapávali nové cestičky a tím zmenšovali prostor pro tuto unikátní květinu. Tomu by měl zabránit nový dřevěný chodník, který rostliny chrání před náporem návštěvníků.

Chodníček na Kamenném vrchu ochrání vzácné koniklece  před náporem návštěvníků
Chodníček na Kamenném vrchu ochrání vzácné koniklece před náporem návštěvníků

S návrhem na postavení lávky v přírodní rezervaci na Kamenném vrchu přišel Vilém Jurek z organizace Rezekvítek, která se o chráněnou lokalitu stará. V roce 2021 ho přihlásil do participativního rozpočtu Dáme na vás: „O chodníku jsem uvažoval mnoho let. Návštěvnost rezervace byla neudržitelná a škody na koniklecích obrovské. Díky chodníku ochráníme cenné stepní plochy a zvýšíme komfort pro obdivovatele konikleců.“

Díky velké podpoře návrh postoupil do finále Dáme na vás a následně byl zrealizován Veřejnou zelení města Brna. Nový dřevěný chodník o délce přibližně 240 metrů byl slavnostně otevřen v úterý 26. března 2024.

Veškeré informace o projektu najdete na stránce https://paro.damenavas.cz/projekt/?id=1608.

Máte také zajímavý nápad, kterým chcete zlepšit své okolí nebo život v Brně? Podat jej můžete až do 15. května na webu paro.damenavas.cz.

Další články z rubriky