Konferencí iNEXT-Discovery potvrzuje Brno svou pozici lídra v elektronové mikroskopii - Tiskový servis

Konferencí iNEXT-Discovery potvrzuje Brno svou pozici lídra v elektronové mikroskopii

  • 13. června 2024
  • 2 minuty čtení

Město Brno bylo ve dnech 10. až 13. června 2024 centrem strukturní biologie a elektronové mikroskopie, CEITEC Masarykovy univerzity zde hostil mezinárodní setkání konsorcia iNEXT-Discovery společně se symposiem, které reflektovalo nejnovější pokroky v kryoelektronové mikroskopii. Na pódiu se vystřídali špičkoví vědci a experti a Brno tak opět potvrdilo svou přední pozici v oblasti mikroskopie.

Konsorcium iNEXT-Discovery sdružuje 22 evropských špičkových laboratoří ze 14 evropských zemí poskytujících přístup k infrastruktuře pro NMR spektroskopii, kryo-elektronovou mikroskopii (kryo-EM) a RTG difrakci za účelem jejich využití pro studium struktur a funkcí biomolekul. CEITEC Masarykovy univerzity je členem konsorcia iNEXT-Discovery a podílí se svými NMR a cryo-EM laboratořemi a vývojem metod na budování komunity uživatelů, kteří tyto technologie používají například ke studiu funkce virů nebo buněčných procesů souvisejících s přepisem genetické informace. Projekt iNEXT-Discovery financovaný z projektu Horizont 2020 již podpořil výzkum přes 1 000 primárně juniorních vědců v rámci více než 400 různých projektů, jejichž výsledky byly uvedeny ve více než 200 publikacích, čímž navazuje na úspěch projektu iNEXT a dále zavádí a rozvíjí nové technologie, které zefektivňují a zrychlují výzkum v oblasti strukturní biologie. Vzdálený přístup a vývoj nových technologií jako je například umělá inteligence akcelerovaly rozvoj společných projektů a specializovaných laboratoří, jejichž výsledky dokládají, že každé vynaložené euro bylo dobře investováno.

Na konferenci například zazněly příspěvky o novém způsobu potenciální blokace infekčnosti viru SARS-CoV-2, vývoji nové metody zefektivňující strukturní studie pomocí RTG difrakce, platformě pro automatizovanou přípravu a kontrolu vzorků pro kryo-EM nebo aktuálních možnostech NMR studií uvnitř buněk.

„Konference je věnována prof. Vladimíru Sklenářovi, jednomu z nejuznávanějších vědců oboru strukturní biologie, který nás letos opustil a který se významně zasloužil o rozvoj strukturní biologie v České republice, zejména v oblasti spektroskopie nukleární magnetické rezonance,“ říká Jiří Nováček, vedoucí laboratoře kryoelektronové mikroskopie na CEITEC Masarykovy univerzity. „Konference je velkou příležitostí pro osobní setkání evropské komunity, která může sdílet nejnovější poznatky ze svých oborů, a díky této otevřenosti a spolupráci společně posouvat vědecké poznání,“ dodává.

Zaměření konference rezonuje se zaměřením města Brna, které je známé jako centrum elektronové mikroskopie. „Jsme velice hrdí na to, že můžeme v Brně přivítat takto prestižní mezinárodní konferenci. Elektronová mikroskopie je oblast, ve které Brno vyniká, a jsme přesvědčeni, že iNEXT-Discovery přinesl nové podněty a příležitosti pro další rozvoj tohoto oboru," uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková, která nad akcí převzala záštitu.

Další články z rubriky