Koncepce investic a rozvoje středisek ve správě STAREZ-SPORT umožní lépe plánovat opravy, rekonstrukce či dostavby, což ušetří peníze - Tiskový servis

Koncepce investic a rozvoje středisek ve správě STAREZ-SPORT umožní lépe plánovat opravy, rekonstrukce či dostavby, což ušetří peníze

  • 31. srpna 2022
  • 4 minuty čtení

Zlepšení návštěvnického komfortu, konkurenceschopnost, efektivní hospodaření s vodou nebo využití sluneční energie. Ve výsledku pak kvalitní plánování oprav, rekonstrukcí či dostaveb sportovní infrastruktury ve městě. To vše popisuje Koncepce investic a rozvoje středisek ve správě STAREZ-SPORT, a. s., kterou dnes Rada města Brna doporučila zastupitelstvu vzít na vědomí. Dokument má informační charakter. 

„Městská společnost STAREZ-SPORT, a. s., má ve správě 12 středisek, 9 z nich zajišťuje provoz konkrétních brněnských sportovišť. A právě na ně se dnes projednávaná koncepce zaměřuje. Díky ní má město Brno jako jejich vlastník lepší přehled o celkovém stavu, o aktuálních technických nedostatcích i plánovaných větších investicích. Je tak možné lépe naplánovat opravy či větší investice a zajistit pro ně také financování. V době energetické krize je také kladen důraz na efektivní hospodaření s vodou nebo na využití sluneční energie,“ sdělil na úvod 1. náměstek primátorky Petr Hladík a dodal: „Profitovat z toho budou samozřejmě také návštěvníci našich sportovišť, protože právě na jejich komfort se zaměřujeme.“

V Městském plaveckém stadionu Lužánky se plánuje, zatím na období 2023–2025, rekonstrukce severní terasy. „Řeší se také dělící stěna velkého bazénu, aby vznikl 25metrový úsek, na kterém lze pořádat celou řadu závodů, druhou část vodní plochy by pak mohla souběžně využívat veřejnost. V plánu je využití tepelné energie z odpadních vod,“ uvedl náměstek primátorky Petr Hladík. Město stále počítá i se vznikem přilehlého aquaparku postaveného soukromým investorem.

Krytý plavecký bazén Ponávka má mít v budoucnu zastřešenou terasu. V nově vzniklém prostoru chce STAREZ-SPORT umístit vířivku a relaxační bazén. „Větší zásah chystáme v případě hlavního bazénu. Nejlepší variantou, vzhledem k zamýšlenému účelu areálu, je zaměnit keramické obklady za nerezové stěny, celý bazén prohloubit a umožnit tak vytvoření nerezového posuvného dna v rozsahu 0–180 centimetrů. Tím by se uspokojily potřeby pro všechny typy výuky i závodního plavání, včetně běžných návštěvníků z řad veřejnosti,“ řekl náměstek Petr Hladík. Ponávka je jednou z městských budov, kde je plánováno osazení solárních panelů.

„Návštěvníci Aquaparku Kohoutovice by se měli dočkat nové vířivky, jejíž dosavadní kapacita 8 osob je nedostačující, modernější toboganové věže a samotného toboganu. Úspory a větší ekologičnost provozu by mělo přinést využití šedé vody. Na koupališti Riviéra nás čeká rekonstrukce hlavní budovy a objektu bufetu u splavu,“ připomněl Petr Hladík.

Hlavní myšlenkou Lázeňského a rekreačního centra Rašínova by v příštích letech mělo být přizpůsobení bazénu pro školy a plaveckou výuku v dopoledních hodinách. A v odpoledních hodinách dopřání odpočinku a pohybu dospělým.

Fotbalové centrum se stará o 2 sportoviště v Lužánkách a v Brněnských Ivanovicích. S plánovaným pronájmem pro sportovní organizace je v Lužánkách nezbytně nutná přístavba šaten a sociálního zázemí. V druhém areálu se uvažuje o výstavbě 2 nových přírodních hřišť s hledištěm, víceúčelového sportovního hřiště a prostoru pro volnočasové aktivity.

Cílem dlouhodobého plánu rozvoje střediska Kluziště a hřiště pro malou kopanou Lužánky je nejen obnovit tradici plnohodnotného zimního sportoviště za Lužánkami, ale vytvořit multifunkční sportovní arénu i sportovně rekreační areál v jednom.

V současné době vzniká projektová dokumentace a příprava projektu pro plán výstavby tréninkové haly v prostorách areálu Městské haly Vodova. Ve výhledu je pak zastřešení kluziště, vybudování mini beachvolejbalových kurtů pro děti a mládež, dětské zóny a workoutového hřiště.

Rekreační středisko Jasenka na Vysočině nutně potřebuje novou čistírnu odpadních vod a kompletní rekonstrukci trafostanice a všech rozvodných skříní. Pro zlepšení komfortu návštěvníků se připravuje klidová wellness zóna s vířivkou a saunou, školáci by pak v zimě mohli využit lyžařský vlek.

Koncepce se nezabývá dlouhodobě pronajatými středisky (hala Rondo, Městský baseballový stadion), s nájemci obou sportovišť se však na rozvoji pronajatých areálů spolupracuje. Dále také neřeší Letní koupaliště Zábrdovice z toho důvodu, že se dlouhodobě uvažuje nad celkovou rekonstrukcí areálu, o jejíž podobě nebylo dosud rozhodnuto. Nicméně i na tomto středisku probíhají práce – v letošním roce např. oprava toboganového bazénu či vlnobití. 

 

 

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

 

Další články z rubriky