Přeskočit na obsah

Komiksy rozproudí Káznici a divadlo ulice města. Víkend bude plný zážitků

08. října 2021 3 minuty čtení
(zob) – Cestu k volební urně nebo od ní – záleží na vás – si můžete zpříjemnit třeba návštěvou výstavy v Moravské galerii nebo komiksového festivalu v Káznici na Bratislavské. Během víkendu se děje mnoho akcí a vyberou si milovníci sportu, přírody i kultury. Koncerty můžete navštívit v parku na Šelepce nebo v bazilice na Mendlově náměstí. Odborníci z Technického muzea vám na procházce přiblíží vývoj brněnského hlavního nádraží.

V pátek vyvrcholí v parku na Šelepce Tmavomodrý festival, který spojuje svět nevidomých a vidoucích netradičně pomocí hudby. Od 14:00 začíná hudební vystoupení účastníků s prezentací neziskových organizací pomáhajících lidem se zrakovým postižením. Večer festival zakončí vystoupení skupiny Čankišou.

Brno a Bratislava jsou partnerskými městy už mnoho let a přeshraniční spolupráce čile vzkvétá. Důkazem je i koncert, který se odehraje v sobotu 9. října v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Mendlově náměstí. Vystupovat budou ženské komorní sbory Auris Brunensis a Les Sir?nes. Zaznějí tam skladby F. Poulenca, P. Řezníčka a B. Brittena.

Káznice na Bratislavské už od 7. října hostí mezinárodní komiksový festival KOMA. Akce trvá až do neděle 10. října. Kromě prezentace současného komiksu se festival soustředí i na konkrétní téma – tím je letos upgrade. Co tento termín znamená pro jednotlivé umělce, zjistíte i na bohatém doprovodném programu.

Festival …příští vlna/next wave… má letos podtitul Z ulit do ulic. Právě v ulicích města, na náměstích, schodištích či různých periferiích se budou konat jednotlivá divadelní, taneční a další představení. Festival do Brna přivádí alternativní soubory z České republiky i Slovenska.

Centrum Lipka letos slaví 30 let svého působení. V rámci oslav se v sobotu uskuteční na pracovišti Jezírko Slavnosti podzimu. Na stezce lesem objevíte, co čeká Lipku v budoucnu. S lesníkem poznáte skladbu lesa a připraveny jsou i dílničky pro rukodělné nadšence.

V Moravské galerii v tomto týdnu začala výstava Civilizovaná žena: Ideál a paradox prvorepublikové vizuální kultury. Jak probíhala ženská emancipace a rozvoj moderní kultury v českých zemích, se dozvíte v Místodržitelském paláci. 

Série procházek, které po celý podzim pořádá Technické muzeum v Brně, pokračuje v sobotu 9. října komentovanou výpravou Po stopách vývoje brněnského hlavního nádraží. Bohatou historii 180leté železniční dopravy v Brně i jednotlivé budovy hlavního nádraží blíže představí Jiří Kotrman. Na exkurzi je nutné se přihlásit, všechny informace najdete zde. A kdybyste si to chtěli tematicky doplnit i výstavou o plánovaném novém nádraží, využijte prodloužené sobotní otevírací doby. Nově je Křížová chodba Nové radnice v sobotu přístupná až do 18 hodin.

Na domácím hřišti se představí také brněnská Zbrojovka, která po loňském sestupu z nejvyšší soutěže bojuje o návrat na výsluní. Zatím se jí to daří – „Flinta“ vede tabulku o tučných sedm bodů. Přistřihnout křidélka se jí pokusí Vyškov, který v týdnu vypadl z poháru a bude si chtít spravit chuť loupeží v jihomoravské metropoli. Zápas se odehraje na Srbské v pátek 8. října v 17:00.

Dočtete se v Metropolitanu

Nová Zbrojovka. Foto: Marie Schmerková
Přednášky a exkurze nastíní budoucnost Brna

Kam kráčíš, Brno? Tuto otázku si klade stejnojmenná akce, která začne 24. září a potrvá do 17. října.

Revitalizovaný vnitroblok na Skácelově. Foto: archiv MMB
Ekodotace podpoří zelené vnitrobloky, nábřeží i vzdělávání

Tři brněnské dotační programy, které se věnují životnímu prostředí, jsou otevřené od poloviny září do 31. října.

Nové vodní prvky na Dominikánském náměstí. Foto: Kateřina Havelková
Obrazem: Kužely osvěžují vzhled náměstí i návštěvníky

Pohled na Novou radnici už nikdy nebude stejný. V půlce prázdnin na prostranství pod ní přibyly tři bronzové kužely o úctyhodných rozměrech – váží od 200 do 1 000 kilogramů a na výšku měří od 1,4 po 2,4 metru. Slouží nejen jako umělecké dílo, ale také jako vodní prvek. „Stejně jako potrubí, i naše prvky jsou nosičem vodního média, vynášejí ho z podzemních útrob na povrch,“ vysvětlil za autorské duo Tomáš Pavlacký.

Zdeňka Procházková se tématu kyberšikany věnuje řadu let. Foto: Z. Kolařík
Nezakazujte, vysvětlujte, vzkazuje rodičům policistka

Když se dítě vrací domů s poničenými věcmi, v horším případě s modřinami, každého rodiče napadne, že mu někdo ubližuje. Jak ale poznat, že čelí nějakému riziku v online prostoru, na internetu? A jak ho na potenciálně nebezpečné situace připravit? Zeptali jsme se odbornice od Policie České republiky Zdeňky Procházkové, která se danému tématu věnuje řadu let.

Nenechte si ujít

Brněnské kulturní fórum XVII
Dostupnost v umění řeší Brněnské kulturní fórum

Tématem již sedmnáctého Brněnského kulturního fóra je dostupnost. Tentokrát se bude nejenom debatovat a sdílet, ale současně si návštěvníci užijí i krátké umělecké ukázky. 

Hudební vystoupení na Tmavomodrém festivalu 2021. Foto: TIC Brno
Víkendové Brno žije! Konají se komunitní festivaly, setkají se i fandové MHD

Brno vyhlíží nový víkend, který nabídne plno zajímavých akcí. Uskuteční se například benefiční festival v kontaktním centru, narozeninová oslava kreativního hubu nebo akce na dopravním hřišti zaměřená na bezpečnost dětí v provozu. Naskýtá se však i nespočet dalších možností, jak lze strávit volné chvíle.

Přípravný zápas české reprezentace s Nizozemskem před mistrovstvím Evropy 2023. Foto: Lenka Brožová
Brno přivítá nejlepší baseballisty Evropy. Co šampionát nabídne?

Blíží se začátek vrcholné sportovní akce. Od 24. září do 1. října hostí Česko mistrovství Evropy v baseballu, přičemž jedna ze základních skupin i zápasy play-off se odehrají přímo v Brně. Kromě kvalitních soubojů se můžete těšit také na spoustu doprovodných aktivit.

Držitelé ocenění Křesadlo za rok 2022. Foto: Křesadlo – Jihomoravský kraj
Příběhy nezištné pomoci a lidství: pošesté se uděluje cena Křesadlo

Vrací se ocenění pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Již pošesté se koná anketa Křesadlo, jež vyzdvihuje činnost dobrovolníků i jejich životní příběhy. Během září se sbírají nominace do jednotlivých kategorií, příští měsíc naváže také hlasování veřejnosti.