Přeskočit na obsah

Komiksy rozproudí Káznici a divadlo ulice města. Víkend bude plný zážitků

08. října 2021 3 minuty čtení
(zob) – Cestu k volební urně nebo od ní – záleží na vás – si můžete zpříjemnit třeba návštěvou výstavy v Moravské galerii nebo komiksového festivalu v Káznici na Bratislavské. Během víkendu se děje mnoho akcí a vyberou si milovníci sportu, přírody i kultury. Koncerty můžete navštívit v parku na Šelepce nebo v bazilice na Mendlově náměstí. Odborníci z Technického muzea vám na procházce přiblíží vývoj brněnského hlavního nádraží.

V pátek vyvrcholí v parku na Šelepce Tmavomodrý festival, který spojuje svět nevidomých a vidoucích netradičně pomocí hudby. Od 14:00 začíná hudební vystoupení účastníků s prezentací neziskových organizací pomáhajících lidem se zrakovým postižením. Večer festival zakončí vystoupení skupiny Čankišou.

Brno a Bratislava jsou partnerskými městy už mnoho let a přeshraniční spolupráce čile vzkvétá. Důkazem je i koncert, který se odehraje v sobotu 9. října v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Mendlově náměstí. Vystupovat budou ženské komorní sbory Auris Brunensis a Les Sir?nes. Zaznějí tam skladby F. Poulenca, P. Řezníčka a B. Brittena.

Káznice na Bratislavské už od 7. října hostí mezinárodní komiksový festival KOMA. Akce trvá až do neděle 10. října. Kromě prezentace současného komiksu se festival soustředí i na konkrétní téma – tím je letos upgrade. Co tento termín znamená pro jednotlivé umělce, zjistíte i na bohatém doprovodném programu.

Festival …příští vlna/next wave… má letos podtitul Z ulit do ulic. Právě v ulicích města, na náměstích, schodištích či různých periferiích se budou konat jednotlivá divadelní, taneční a další představení. Festival do Brna přivádí alternativní soubory z České republiky i Slovenska.

Centrum Lipka letos slaví 30 let svého působení. V rámci oslav se v sobotu uskuteční na pracovišti Jezírko Slavnosti podzimu. Na stezce lesem objevíte, co čeká Lipku v budoucnu. S lesníkem poznáte skladbu lesa a připraveny jsou i dílničky pro rukodělné nadšence.

V Moravské galerii v tomto týdnu začala výstava Civilizovaná žena: Ideál a paradox prvorepublikové vizuální kultury. Jak probíhala ženská emancipace a rozvoj moderní kultury v českých zemích, se dozvíte v Místodržitelském paláci. 

Série procházek, které po celý podzim pořádá Technické muzeum v Brně, pokračuje v sobotu 9. října komentovanou výpravou Po stopách vývoje brněnského hlavního nádraží. Bohatou historii 180leté železniční dopravy v Brně i jednotlivé budovy hlavního nádraží blíže představí Jiří Kotrman. Na exkurzi je nutné se přihlásit, všechny informace najdete zde. A kdybyste si to chtěli tematicky doplnit i výstavou o plánovaném novém nádraží, využijte prodloužené sobotní otevírací doby. Nově je Křížová chodba Nové radnice v sobotu přístupná až do 18 hodin.

Na domácím hřišti se představí také brněnská Zbrojovka, která po loňském sestupu z nejvyšší soutěže bojuje o návrat na výsluní. Zatím se jí to daří – „Flinta“ vede tabulku o tučných sedm bodů. Přistřihnout křidélka se jí pokusí Vyškov, který v týdnu vypadl z poháru a bude si chtít spravit chuť loupeží v jihomoravské metropoli. Zápas se odehraje na Srbské v pátek 8. října v 17:00.

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo k volbám 41,9 % oprávněných voličů. Foto: Z. Kolařík
Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo ke komunálním volbám 41,9 % oprávněných voličů

V průběhu pátku a soboty lidé po celé České republice volili své zástupce do vedení měst a obcí. V Brně přišlo do 352 volebních místností odevzdat svůj hlas 41,9 % oprávněných voličů. Ve dvou obvodech Brňané také vybírali nové senátory či senátorky. V těchto volbách se rozhodlo podpořit některého z kandidátů 44,78 % voličů.

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.