Komety i hvězdokupy spatříte jedině v planetáriu a hvězdy severského filmového nebe v Kině Art

  • 21. ledna 2022
  • 2 minuty čtení
(zob) – Nerudovskou otázku „kam s ním?“ můžeme o víkendu zaměnit na „kam během něj?“. A na ni odpovídáme v pravidelných tipech. Dozvíte se, kam vyrazit na výlet, o výstavě v Galerii architektury nebo o festivalu severských filmů Scandi.

Hledíte rádi na oblohu plnou hvězd? Jestli chcete svůj zážitek ještě umocnit a získat dokonce odborný výklad, neváhejte a navštivte v sobotu večer hvězdárnu na Kraví hoře. Pomocí automaticky naváděných dalekohledů podrobně poznáte třeba krátery na Měsíci nebo jiskřivé hvězdokupy. Jen se nezapomeňte teple obléci. 

Kino Art hostí až do úterý 25. ledna filmový festival Scandi, který milovníkům severské kinematografie jistě nemusíme představovat. Letos filmová přehlídka otevírá aktuální témata, jako je právo ženy mít, či nemít dítě, a další. Pro fajnšmekry je připravena nedělní projekce němých filmů, jejichž téma je uvozeno čarodějnictvím.

Divadlo Koráb o víkendu hraje jak na své tradiční stálé scéně v domě U Tří knížat na Jánské ulici, tak v obřanské Kafaře, kde v sobotu představí hru O Budulínkovi. V neděli se vrátí do centra a v Hvězdných pohádkách dětem i rodičům prozradí třeba to, kam až dosáhne hlava žirafy.

Pokud máte toulavé boty a ani zima všude okolo vás nezastaví, tak neváhejte a vyrazte, okolí Brna nabízí spoustu nepoznaných krás. Inspirujte se na webu Lesů města Brna, kde najdete trasy snad pro každou příležitost. Putujte třeba po studánkách nebo objevte nejbližší přírodní rezervace. Trochu rozsáhlejší akční rádius přináší web gofrombrno.cz, tam najdete tipy na jednodenní výlety v různých lokalitách v celém regionu. Vyberou si také rodiny s dětmi, některé výlety jsou jim šity přímo na míru. 

Káva, každodenní povolený doping mnoha z nás, je zároveň jedinečný fenomén. O kávovníku jako rostlině, chemických procesech a technologiích spojených se světem kávovnictví se dozvíte na informačně vyčerpávající výstavě COFFEE ve VIDA! science centru

Urbanismus, krize bydlení a práce s veřejným prostorem, to je jen několik z mnoha témat, kterým se věnuje architektka Gabu Heindl, jejíž výstavu Městské konflikty – manifest bydlení můžete nyní navštívit v Galerii architektury. Téma vám představí také aktivisté z evropských metropolí, jejich názory na bydlení jsou zprostředkovány pomocí rozhovorů a vztáhnuty k práci autorky. 

Fandíte brněnskému florbalu? Neváhejte a v neděli navštivte halu na Sportovní, kde se odehraje 19. kolo extraligy žen ve florbale. Proti našemu týmu Bulldogs nastoupí hráčky Panthers Praha. Zápas začíná v 17 hodin.  

Dočtete se v Metropolitanu

  • Kateřina Liďáková. Foto: Marek Malůšek
    Kam jdeš, divadlo? Do Brna

    Kateřina Liďáková, od roku 2022 členka činohry Národního divadla Brno, strávila šestnáct let na prknech Městského divadla Zlín, kde také jako ředitel, dramaturg, herec i autor působil její manžel a...

Nenechte si ujít