Přeskočit na obsah

Kolik nás tu je a další statistiky z roku 2021 najdete ve zprávě Brno v číslech

01. června 2022
Data a statistiky přináší mnoho poznatků. Proto každý rok vzniká dokument Brno v číslech (dříve nazývaný Zpráva o stavu města). Dozvíte se v něm zajímavosti o městě a jeho obyvatelích v jednoduchých infografikách. S každým ročníkem se pojí také venkovní výstava, ta letošní začíná dnes a potrvá celý měsíc.

„Brno známe díky naší každodenní zkušenosti, ale pomocí tvrdých dat si o životě v něm můžeme udělat přesnější představu. A to přináší zpráva Brno v číslech. Každý Brňan, a nejen on, zjistí, kolik se tu za loňský rok narodilo dětí, kolik je u nás aut nebo jak vysoký je počet obyvatel města a co ho ovlivňuje. Nové Brno v číslech nenajdete pouze na webu data.brno.cz, ale také na výstavě, která letos probíhá po celý červen na 10 místech v širším centru. Panely jsou vždy umístěny v lokalitě, která se určitým způsobem vztahuje k obsahu dané infografiky,“ nastínil náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný

Výběr z Brna v číslech 2021
• 379 391 – základním číslem je vždy počet obyvatel. V Brně je k trvalému pobytu registrováno téměř 380 tisíc osob. Oproti předchozímu roku je jich přibližně o 3 tisíce méně, a to i vzhledem k nárůstu úmrtnosti (vliv pandemie covid-19).
• 40 tisíc – množství cizinců žijících a pracujících v Brně stále narůstá. Kromě Slováků jsou to především Ukrajinci, Rusové a Vietnamci.
• Po Masarykově ulici projde v pracovní den více než 30 tisíc lidí.
• 4 432 – tolik se narodilo nejmenších obyvatel města. Jde v dlouhodobém srovnání o poměrně vysoké číslo a potvrzuje to fakt, že Brno je atraktivním domovem pro mladé rodiny.
• 65 tisíc – je počet studentů vysokých škol. Už několik let toto číslo kvůli demografickému vývoji stagnuje. Ročně pak vysokou školu úspěšně dokončí přes 14 tisíc absolventů.
• 10 °C – je průměrná roční teplota, rok 2021 byl za posledních 5 let nejchladnější. Zajímavostí je pak dlouhodobý nárůst průměrné doby slunečního svitu.
• 281 milionů – počet přepravených cestujících v rámci MHD v letech 2020 a 2021 výrazně klesl kvůli pandemii. Předtím bylo ročně přepraveno až 362 milionů cestujících.
• 368 – takové množství kaváren v Brně je velmi překvapivé. Pandemii navzdory se za 4 roky počet kaváren zvedl z 227 na 368. Rostl i počet restaurací a vináren.
• 8 659 – trestných činů dlouhodobě ubývá, oproti předchozímu roku je to pokles o 3 % (p. b).Všechny infografiky najdete na: https://data.brno.cz/pages/brno-v-cislech

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě

Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.  

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.

Družstevní bydlení by mohlo rozšířit svou podobu. Vedle výstavby na zelené louce by družstva renovovala i staré městské domy

Město si nechá prověřit další možnost, jak lidem nabídnout dostupné družstevní bydlení, a to formou rekonstrukce zdevastovaných bytových domů. V pilotním režimu by nový záměr mohl být realizován u domu na Mostecké 16. Zda je dům vhodný, prověří předprojekční příprava, kterou dnes radní doporučili zastupitelstvu města svěřit do rukou městské společnosti CD CENTRUM COMS.  

Aprílový úklid jako Brno

Týden před hlavním termínem dobrovolnické akce Ukliďme Česko, kterým je sobota 1. dubna, evidují organizátoři ze spolku Ukliďme Česko v Brně přes 130 nahlášených úklidů. Dobrovolníci se mohou k některé z naplánovaných akcí připojit díky mapě úklidů na www.UklidmeCesko.cz. Akci letos opět podpořila společnost SAKO Brno a záštitu nad ní převzala primátorka města Brna Markéta Vaňková.