Přeskočit na obsah

Kolik nás tu je a další statistiky z roku 2021 najdete ve zprávě Brno v číslech

01. června 2022

Data a statistiky přináší mnoho poznatků. Proto každý rok vzniká dokument Brno v číslech (dříve nazývaný Zpráva o stavu města). Dozvíte se v něm zajímavosti o městě a jeho obyvatelích v jednoduchých infografikách. S každým ročníkem se pojí také venkovní výstava, ta letošní začíná dnes a potrvá celý měsíc.

„Brno známe díky naší každodenní zkušenosti, ale pomocí tvrdých dat si o životě v něm můžeme udělat přesnější představu. A to přináší zpráva Brno v číslech. Každý Brňan, a nejen on, zjistí, kolik se tu za loňský rok narodilo dětí, kolik je u nás aut nebo jak vysoký je počet obyvatel města a co ho ovlivňuje. Nové Brno v číslech nenajdete pouze na webu data.brno.cz, ale také na výstavě, která letos probíhá po celý červen na 10 místech v širším centru. Panely jsou vždy umístěny v lokalitě, která se určitým způsobem vztahuje k obsahu dané infografiky,“ nastínil náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný

Výběr z Brna v číslech 2021
• 379 391 – základním číslem je vždy počet obyvatel. V Brně je k trvalému pobytu registrováno téměř 380 tisíc osob. Oproti předchozímu roku je jich přibližně o 3 tisíce méně, a to i vzhledem k nárůstu úmrtnosti (vliv pandemie covid-19).
• 40 tisíc – množství cizinců žijících a pracujících v Brně stále narůstá. Kromě Slováků jsou to především Ukrajinci, Rusové a Vietnamci.
• Po Masarykově ulici projde v pracovní den více než 30 tisíc lidí.
• 4 432 – tolik se narodilo nejmenších obyvatel města. Jde v dlouhodobém srovnání o poměrně vysoké číslo a potvrzuje to fakt, že Brno je atraktivním domovem pro mladé rodiny.
• 65 tisíc – je počet studentů vysokých škol. Už několik let toto číslo kvůli demografickému vývoji stagnuje. Ročně pak vysokou školu úspěšně dokončí přes 14 tisíc absolventů.
• 10 °C – je průměrná roční teplota, rok 2021 byl za posledních 5 let nejchladnější. Zajímavostí je pak dlouhodobý nárůst průměrné doby slunečního svitu.
• 281 milionů – počet přepravených cestujících v rámci MHD v letech 2020 a 2021 výrazně klesl kvůli pandemii. Předtím bylo ročně přepraveno až 362 milionů cestujících.
• 368 – takové množství kaváren v Brně je velmi překvapivé. Pandemii navzdory se za 4 roky počet kaváren zvedl z 227 na 368. Rostl i počet restaurací a vináren.
• 8 659 – trestných činů dlouhodobě ubývá, oproti předchozímu roku je to pokles o 3 % (p. b).Všechny infografiky najdete na: https://data.brno.cz/pages/brno-v-cislech

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.