Kolik máš zlozvyků, tolikrát jsi… Mendelem! - Tiskový servis

Kolik máš zlozvyků, tolikrát jsi… Mendelem!

  • 04. července 2022
  • 2 minuty čtení

(zob) – Celý letošní rok je v Brně zasvěcen oslavám 200. výročí Gregora Johanna Mendela. Máte někdy pocit, jako by Mendel nebyl ani člověk? Tolik toho dokázal a jeho odkaz je stále tak živý, že se stal skoro nadpozemskou bytostí. Projekt Kateřiny Šedé ale naopak cílí na naše zvláštnosti – na zlozvyky. Do Národní sbírky zlozvyků může přispět každý a třeba se dozvíte, jaký zlozvyk měl samotný Mendel.

zdroj: Národní sbírka zlozvyků, Kateřina Šedá
zdroj: Národní sbírka zlozvyků, Kateřina Šedá

Biolog, genetik, včelař, matematik, botanik, kněz, přírodovědec a mnoho dalšího, tolik oborů a rolí obsáhl Gregor Johann Mendel. Někdy ale zapomínáme, že byl v první řadě člověk a taky měl svoje zvláštnůstky – jako ostatně každý. Byl například vášnivým kuřákem – dělá to z něj horšího člověka? Spíše ne. Možná díky takovýmto drobnostem si ho nyní představíte více jako živoucí osobu a ne jen jako postavu z historie.

Tvůrkyně projektu Národní sbírka zlozvyků, umělkyně Kateřina Šedá, kterou jistě znáte už z oslav výročí vzniku Československa RE:PUBLIKA, kde připravila Největší československé rande, nebo jako autorku průvodce BRNOX, má v plánu dát dohromady celkem 10 tisíc zlozvyků.

Národní sbírka zlozvyků je součástí projektu CELEJ VON k oslavám 200. výročí Mendela. A o co vlastně jde? Každý člověk může přispět svým zlozvykem nebo zlozvykem svých blízkých – jak přátel, tak i rodinných anomálií, které se mnohdy nepozorovaně předávají z generace na generaci. Autorka nezapomněla ani na zlozvyky národní povahy. Znáte nějakou zvláštnost, kterou se jako Češi odlišujeme od ostatních národů? Sem s ní!

Sběr stále probíhá a první setkání se zlozvyky bude už v červenci na Mendel festivalu. Tým autorky zároveň objíždí česká města a aby byl vzorek opravdu reprezentativní, sbírá zlozvyky přímo v terénu. Vše však vyvrcholí v září, kdy vznikne Mendelova tabulka zlozvyků. Ta bude základem labyrintu, v němž můžete pátrat po svých příbuzných skrze společné či podobné zlozvyky.

Další články z rubriky