Přeskočit na obsah

Kolik máš zlozvyků, tolikrát jsi… Mendelem!

04. července 2022 2 minuty čtení
(zob) – Celý letošní rok je v Brně zasvěcen oslavám 200. výročí Gregora Johanna Mendela. Máte někdy pocit, jako by Mendel nebyl ani člověk? Tolik toho dokázal a jeho odkaz je stále tak živý, že se stal skoro nadpozemskou bytostí. Projekt Kateřiny Šedé ale naopak cílí na naše zvláštnosti – na zlozvyky. Do Národní sbírky zlozvyků může přispět každý a třeba se dozvíte, jaký zlozvyk měl samotný Mendel.

Biolog, genetik, včelař, matematik, botanik, kněz, přírodovědec a mnoho dalšího, tolik oborů a rolí obsáhl Gregor Johann Mendel. Někdy ale zapomínáme, že byl v první řadě člověk a taky měl svoje zvláštnůstky – jako ostatně každý. Byl například vášnivým kuřákem – dělá to z něj horšího člověka? Spíše ne. Možná díky takovýmto drobnostem si ho nyní představíte více jako živoucí osobu a ne jen jako postavu z historie.

Tvůrkyně projektu Národní sbírka zlozvyků, umělkyně Kateřina Šedá, kterou jistě znáte už z oslav výročí vzniku Československa RE:PUBLIKA, kde připravila Největší československé rande, nebo jako autorku průvodce BRNOX, má v plánu dát dohromady celkem 10 tisíc zlozvyků.

Národní sbírka zlozvyků je součástí projektu CELEJ VON k oslavám 200. výročí Mendela. A o co vlastně jde? Každý člověk může přispět svým zlozvykem nebo zlozvykem svých blízkých – jak přátel, tak i rodinných anomálií, které se mnohdy nepozorovaně předávají z generace na generaci. Autorka nezapomněla ani na zlozvyky národní povahy. Znáte nějakou zvláštnost, kterou se jako Češi odlišujeme od ostatních národů? Sem s ní!

Sběr stále probíhá a první setkání se zlozvyky bude už v červenci na Mendel festivalu. Tým autorky zároveň objíždí česká města a aby byl vzorek opravdu reprezentativní, sbírá zlozvyky přímo v terénu. Vše však vyvrcholí v září, kdy vznikne Mendelova tabulka zlozvyků. Ta bude základem labyrintu, v němž můžete pátrat po svých příbuzných skrze společné či podobné zlozvyky.

Mohlo by vás dále zajímat

Biotop Brno-jih. Foto: M. Schmerková
Vyšel prázdninový Brněnský metropolitan

(zug) – Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Těžištěm jsou letní akce, jako divadelní a hudební festivaly, letní kina, dronové show, Festival planet či Den Brna.

Nejnovější články

Ani tento víkend Švédové Brno nedobudou. K oslavám historické události a k dobré náladě přispějí i hudební a divadelní festivaly
Ani tento víkend Švédové Brno nedobudou. K oslavám historické události a k dobré náladě přispějí i hudební a divadelní festivaly

Druhý srpnový víkend se ponese ve znamení oslav Dne Brna. Vojáky, řemeslníky, pištce a tambory ze 17. století však doplní soudobí hudebníci, kteří už ve čtvrtek „rozběhli“ Maraton hudby. V neděli se k nim pak přidají i divadelníci a kejklíři, kteří se představí na Prknech, dlažbě i trávě. A na to všechno budou z pátku na sobotu padat hvězdy. Bylo by škoda si takový krásný mumraj nechat ujít…

Brno jako oáza klidu, nebo středisko zločinu? Pohled obyvatel město zjišťovalo v průzkumu
Brno jako oáza klidu, nebo středisko zločinu? Pohled obyvatel město zjišťovalo v průzkumu

Jaká místa jsou nebezpečná, kdo už se setkal s pouliční kriminalitou nebo jestli je kamerový dohled dostatečný – i takové byly otázky, na které odpovídala veřejnost v průzkumu provedeném Masarykovou univerzitou. Město tyto názory obyvatel sbírá pravidelně a na základě výsledků může například lépe cílit preventivní opatření.

Nabíjecí stanice pro elektroauta. Foto: M. Schmerková
Elektromobily mají u dobíjecích stanic vlastní zónu E. Jaká jsou pravidla?

(and) – Ke stávajícím parkovacím zónám A, B a C přibyla od pondělí nová zóna E. Bude u nabíjecích stanic pro elektromobily a měla by zajistit, že tato místa neobsadí jiný vůz než elektromobil či hybrid a že zároveň parkovací stání nezůstane obsazené déle, než je nezbytné.

Rekonstrukce bitvy mezi Brňany a Švédy. Foto: Michal Růžička, TIC Brno
Brno oslaví svůj den na povrchu i pod zemí

Centrum města se o víkendu vrátí o čtyři sta let zpět do historie, do momentu, kdy Brňané odrazili švédské útočníky. Vítězství, které Brnu na další staletí zajistilo status moravské metropole, oslaví třídenní program, ve kterém nechybí ani oblíbená ukázka historické bitvy.