Přeskočit na obsah

Knihovna Jiřího Mahena se stala „Knihovnou roku 2021“ v kategorii „významný počin v oblasti poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb“

18. října 2021

Knihovna Jiřího Mahena v Brně je od 14. 10. čerstvou držitelkou ocenění „Knihovna roku 2021“ v kategorii „významný počin v oblasti poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb“ za projekt Knihovna Na Křižovatce.

Ministerstvo kultury ČR udělilo Knihovně Jiřího Mahena v Brně ocenění v kategorii „významný počin v oblasti poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb“. Knihovna jej získala za specifický charakter provozu její pobočky Křížová 24 zvané „Na Křižovatce“, který zajišťují v rámci své knihovnické praxe studenti KISK FF MU. Pro svou unikátnost tak projekt přispěl k rozvoji knihovnických a informačních služeb cestou partnerství, inovací a ekonomického modelu vícezdrojového financování. Projekt započatý v roce 2011 je funkčním modelem úspěšné spolupráce veřejné knihovny, univerzity a zřizovatele. „Mám velkou radost, že z pobočky, která byla navržena k uzavření, se díky našemu nápadu oslovit ke spolupráci KISK z Masarykovy univerzity podařilo vybudovat unikátní pracoviště. Naše knihovna zajišťuje nákupy knihovního fondu, provozní náklady, údržbu a dopřává studentům prostor pro realizaci inovativních projektů,“ dodala ředitelka knihovny Libuše Nivnická.

Ke zkvalitnění služeb pobočky přispěla také rekonstrukce, která se uskutečnila díky vítězství v participativním rozpočtu statutárního města Brna Dáme na vás. Projekt na obnovu knihovny v roce 2017 podal Martin Krčál z KISK FF MU s názvem „Knihovna – pulzující křižovatka Starého Brna“. „Jsem rád, že byl projekt podán do participativního rozpočtu a že se díky němu podařilo zvelebit prostor knihovny a zároveň ji i moderně vybavit. Pobočka s výměnným fondem současně poskytuje kvalitní soubor knih, vzdělávací programy a aktivity nejrůznějšího zaměření a slouží i místní komunitě při řešení informačních potřeb. V prostoru knihovny je nejen možné diskutovat, ale je to i místo k odpočinku, duševní relaxaci a hrám,“ doplnil Tomáš Koláčný, 2. náměstek primátorky města Brna. K vítězství se vyjádřil i radní pro kulturu Marek Fišer: „Zpráva o vítězství knihovny v této prestižní soutěži mne velice potěšila. V tak velké konkurenci to považuji za mimořádný úspěch a výbornou zpětnou vazbu udělenou odborníky. Toto ocenění dokazuje, že knihovna drží krok s dobou a poskytuje svým čtenářům služby hodné 21. století.“

Křižovatka má do budoucna velké plány. Bude i nadále inovačním centrem, kde se zkouší nové postupy. Chystá se rozvoj open source knihovního systému Koha. Tyto aktivity by měly navázat na připravovanou specializaci Systémový knihovník, jež se plánuje v rámci kurikula KISK. Důraz bude kladen také na sociální inovace v knihovnách a téma komunitní knihovny, případně na knihovní advokacii nebo datovou analytiku, což jsou velká témata, jež řeší knihovny i na celosvětové úrovni.

„Knihovnou roku 2021“ v kategorii „základní knihovna“ se stala Obecní knihovna ve Statenicích ze Středočeského kraje. Zvláštní ocenění získaly Místní knihovna v Číměři z kraje Vysočina a Veřejná knihovna Slivenec z Hlavního města Prahy.

Kontakt pro média

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.cz 


Mgr. Jana Vyklická
tisková mluvčí KJM
tel. 542 532 102
mobil 605 298 276
vyklicka@kjm.cz Mgr. Tomáš Marek
vedoucí pobočky Na Křižovatce
Křížová 24
tel. 420 725 594 879
krizova@kjm.cz Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.