Přeskočit na obsah

Klenbu ponesou sloupy, vchod doplní sochy.Do sálu Rady se vrátí iluzivní fresková výzdoba

17. června 2020

Když se před rokem pustili restaurátoři do oprav sálu Rady na Nové radnici, měli v úmyslu obnovit pouze nástropní barokní fresky. Podle provedeného průzkumu a sond z roku 2008 se totiž zdálo, že malby na stěnách jsou pro záchranu příliš poškozené, a o jejich doplnění se neuvažovalo. Během postupujících prací se ukázalo, že by bylo možné vrátit sálu takřka původní podobu. Radní se dnes rozhodli do rekonstrukce investovat více času i peněz.

Dalších sedm měsíců a 1,85 milionu korun navíc si vyžádá obnova někdejší zasedací místnosti královského tribunálu a zemské správy. „V průběhu rekonstrukce se nejprve objevily fresky erbů zemských úředníků, které tvořily jakousi římsu pod nástropní freskou. Obnovu těchto erbů jsme už do restaurátorských prací zařadili. Klenbu kdysi pomyslně nesly iluzivní pilastry. I u těch se postupně ukázalo, že by se daly obnovit. K tomu se přikláněli také památkáři,“ shrnula primátorka Markéta Vaňková. „Vedle objevů restaurátorů, které umožňují vrátit sálu jeho historickou podobu, nám pomáhají i dvě fotografie Mořice Trappa pořízené v 19. století a zachycující stav před zalíčením fresek. Právě na základě těchto fotografií jsme mohli náš původní záměr obnovy sálu rozšířit ještě o iluzivní sochařskou výzdobu,“ dodala.

„Na začátku jsme měli k dispozici jen nekvalitní záznamy podoby soch, ale díky pátrání zejména v Archivu města Brna se nám podařilo získat poměrně kvalitní zobrazení. Díky tomu jsme od památkářů získali povolení k rekonstrukci této výmalby,“ doplnil náměstek primátorky pro oblast kultury Tomáš Koláčný.

Rekonstrukce sálu Rady, vyčíslená na zhruba 25 milionů korun (částka zahrnuje i dnešní rozhodnutí), přinese moderní technické zázemí. „Práce zahrnují výměnu vzduchotechniky, systémů vytápění nebo chlazení místnosti, kanalizace a rozvodů vody a elektřiny. Opravy se dočká i předsálí a schodiště. Vzniknou tak nové reprezentativní prostory, které budeme moci využít při různých společenských příležitostech,“ dodal radní pro oblast investic David Grund.

Mgr. Radka Loukotová
Magistrát města Brna
Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: loukotova.radka@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.