Přeskočit na obsah

Klenbu ponesou sloupy, vchod doplní sochy.Do sálu Rady se vrátí iluzivní fresková výzdoba

17. června 2020
Když se před rokem pustili restaurátoři do oprav sálu Rady na Nové radnici, měli v úmyslu obnovit pouze nástropní barokní fresky. Podle provedeného průzkumu a sond z roku 2008 se totiž zdálo, že malby na stěnách jsou pro záchranu příliš poškozené, a o jejich doplnění se neuvažovalo. Během postupujících prací se ukázalo, že by bylo možné vrátit sálu takřka původní podobu. Radní se dnes rozhodli do rekonstrukce investovat více času i peněz.

Dalších sedm měsíců a 1,85 milionu korun navíc si vyžádá obnova někdejší zasedací místnosti královského tribunálu a zemské správy. „V průběhu rekonstrukce se nejprve objevily fresky erbů zemských úředníků, které tvořily jakousi římsu pod nástropní freskou. Obnovu těchto erbů jsme už do restaurátorských prací zařadili. Klenbu kdysi pomyslně nesly iluzivní pilastry. I u těch se postupně ukázalo, že by se daly obnovit. K tomu se přikláněli také památkáři,“ shrnula primátorka Markéta Vaňková. „Vedle objevů restaurátorů, které umožňují vrátit sálu jeho historickou podobu, nám pomáhají i dvě fotografie Mořice Trappa pořízené v 19. století a zachycující stav před zalíčením fresek. Právě na základě těchto fotografií jsme mohli náš původní záměr obnovy sálu rozšířit ještě o iluzivní sochařskou výzdobu,“ dodala.

„Na začátku jsme měli k dispozici jen nekvalitní záznamy podoby soch, ale díky pátrání zejména v Archivu města Brna se nám podařilo získat poměrně kvalitní zobrazení. Díky tomu jsme od památkářů získali povolení k rekonstrukci této výmalby,“ doplnil náměstek primátorky pro oblast kultury Tomáš Koláčný.

Rekonstrukce sálu Rady, vyčíslená na zhruba 25 milionů korun (částka zahrnuje i dnešní rozhodnutí), přinese moderní technické zázemí. „Práce zahrnují výměnu vzduchotechniky, systémů vytápění nebo chlazení místnosti, kanalizace a rozvodů vody a elektřiny. Opravy se dočká i předsálí a schodiště. Vzniknou tak nové reprezentativní prostory, které budeme moci využít při různých společenských příležitostech,“ dodal radní pro oblast investic David Grund.

Mgr. Radka Loukotová
Magistrát města Brna
Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: loukotova.radka@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Vedení města Brna prověřilo sdělení provázející spor o volbu člena Výboru pro národnostní menšiny

Vedení města Brna se zabývalo volbou člena Výboru pro národnostní menšiny, která proběhla na květnovém Zastupitelstvu města Brna a stala se předmětem diskuse na jeho zasedání 5. září 2023.

Vteřiny zachraňují životy, připomene nová kampaň města a hasičů

Když čekáte na příjezd hasičů, může se každá vteřina zdát nekonečná. Vteřiny také mohou rozhodovat o životě a smrti, o zdraví či jeho poškození, o záchraně či ztrátě majetku. Právě tyto cenné okamžiky ztrácejí hasiči, když míří k zásahu a cestu jim blokují nesprávně zaparkovaná vozidla. Jak může každý z nás jednoduše pomoci vozům integrovaného záchranného systému dostat se včas na místo určení, pomáhá přiblížit nová kampaň Vteřiny pro život. Město ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje ji spouští dnes.

Mezi městem a Zbrojovkou panuje shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního velodromu

Nejvýhodnější lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, konkrétně místo, kde dnes stojí velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky Brno, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna. Se změnou působiště souhlasí i cyklistické oddíly, pro které by se stavěl nový cyklistický ovál, a to se snahou jej zkombinovat i s atletickou halou.

Brno podpoří střediska volného času

Brněnští radní dnes souhlasili s poskytnutím 1 330 000 korun na úhradu provozních nákladů středisek volného času. Vše musí ještě schválit říjnové zastupitelstvo.