Kdo si hraje v Technickém muzeu, nezlobí - Tiskový servis

Kdo si hraje v Technickém muzeu, nezlobí

  • 04. července 2017
  • 2 minuty čtení

(mak) – Technické muzeum v Brně dnes zahájilo interaktivní výstavu Kdo si hraje, nezlobí, kde jako hlavní hračky poslouží fyzikální pokusy. Expozici zpestřuje exkurz do historie v podobě didaktických pomůcek našich pradědů a prababiček i jejich klasických hraček.

Na deseti stanovištích si mohou děti i dospělí prostřednictvím jednoduchých experimentů sami vyzkoušet, jak vznikají a fungují různé fyzikální jevy – pošlou zprávu potrubní poštou, různými způsoby vyrobí elektřinu, podívají se přes plexi-hranol, obslouží malé elektromagnetické dělo a podobně. „Některé interaktivní exponáty na první pohled popírají základní fyzikální zákony, návštěvník se musí zamyslet, proč tomu tak je. A to je účel naší výstavy,“ říká konstruktér a pedagog Vítězslav Prokop, který je autorem exponátů.

Každý experiment je podrobně popsán a vysvětlen a návštěvníci získají informace také o významných osobnostech, které posouvaly fyziku vpřed.

Expozici rozšiřují historické technické stavebnice včetně předchůdce populárního Merkuru, společenské hry, autíčka či pokojíček pro panenky. K unikátům patří zmenšená replika lehké vlakové nákladní soupravy podle originálu ze Škodových závodů Plzeň z 30. let 20. století, která byla vyrobena v letech 1943–1944 v dílnách Střední průmyslové školy strojnické v Brně v Sokolské ulici.

Výstava bude ve 2. patře muzea přístupná do 30. září a společně s dalšími výstavami a stálými expozicemi ji bude možné navštívit i o svátcích 5. a 6. července.

Více informací lze získat na stránkách www.technicalmuseum.cz.


Další články z rubriky