Kde se v Brně zchladit: Sejděte z rozpáleného povrchu do podzemí - Tiskový servis

Kde se v Brně zchladit: Sejděte z rozpáleného povrchu do podzemí

Hned dvojí husí kůži, ze snížené teploty i z nevšedního zážitku, vám přinese návštěva některého ze zpřístupněných míst brněnského podzemí. Unikátní kostnice, dechberoucí vodojemy i syrový protiatomový kryt čekají na vaši návštěvu. V kasematech můžete zůstat rovnou celou noc. 

Kostnici při nočních prohlídkách osvětlují pouze svíčky. Foto: MAD Studio

Kostnici při nočních prohlídkách osvětlují pouze svíčky. Foto: MAD Studio

Vstupenky do podzemních katedrál alias vodojemů na Žlutém kopci sice mizí rychle, ale díky nedávnému rozšíření otevírací doby není problém sehnat lístky ani na časovanou prohlídku s průvodcem, ani na volnou návštěvu s audioguidem.

Ozvláštnit si už tak mimořádný turistický zážitek můžete ještě kulturní akcí v rámci programu VodojeMyArt. Na léto a podzim jsou dosud v plánu tři: dva koncerty a oblíbený festival Prototyp, který pod povrch přináší světelné instalace a současné umění.

Zpestření se dá zažít taky na jiném kopci – na tom špilberském. Odvážlivci tu můžou během prázdninových sobot přespat. Více informací najdete na webu Muzea města Brna.

V areálu na Tvrdého jsou po rekonstrukci přístupné všechny tři vodojemy. Foto: M. Schmerková

 

Kam přijde člověk po smrti a kde se před ní schová

Znáte nenápadný vstup do podzemí malinko stranou od vchodu do svatojakubského kostela? Kdo by to byl řekl, že jím vejdete do počtem nalezených ostatků druhé největší kostnice v Evropě, hned po té pařížské! Pohřebiště ukrývající ostatky zhruba 50 tisíc lidí čekalo na svoje objevení přes dvě stě let. Dnes je pietní místo upozorňující na staré známé „memento mori“ přístupné celoročně, ještě mystičtější zážitek slibují noční prohlídky, které se uskuteční o srpnových pátcích (informace budou zveřejněny na výše uvedeném webu).

Po rekonstrukci je znovu přístupná i kapucínská hrobka, ve které našli spočinutí mniši v 17. a 18. století. Důmyslný systém ventilace, díky kterému byla krypta po staletí odvětrávaná, v ní zapříčinil přirozenou mumifikaci těl zemřelých. Na místě vás nečeká žádný průvodce, délka prohlídky je jen na vás. 

Pokud imperialisté na Západě odpálí jadernou bombu, budou mít lidé jen několik minut na to, aby před radiací nalezli úkryt. Tato teze vedla ke vzniku řady protiatomových krytů, mimo jiné toho pod Petrovem, kam se měli uchýlit ti, kdo budou zrovna v centru města. Až tři tisíce lidí tu mohly přečkat čtyři dny. V jakých podmínkách, si teď může prohlédnout každý. Kromě běžné 60minutové prohlídky se o prázdninách konají každou druhou neděli i prohlídky krytu potmě.

Jak to v Brně bývávalo

Teprve loni otevřená expozice čeká na návštěvníky Sklepa pod Novou radnicí (někdejšího Mincmistrovského sklepa). Moderní multimediální výstava Ohnivý kůň a drak zahrnuje vyprávění jak o pověstech spjatých s Brnem, tak o jeho skutečné historii.

Středověké chodby a sklepy tvoří úplný Labyrint pod Zelným trhem. Na prohlídce se lidé dozví, jak se v minulosti uchovávaly potraviny, víno a pivo a čím se podzemní prostory osvětlovaly. Na místní vinařskou tradici upozorňuje starý vinný sklep a historická krčma. O stinných stránkách života v dávných dobách vyprávějí repliky městského pranýře a klece bláznů, které v 17. století stávaly na tržišti.

Do labyrintu se nemusíte vydat jen na prohlídku, ale i za adrenalinovějším zážitkem z únikové hry. V pátek 16. srpna se v rámci Dne Brna odehrají speciální prohlídky s názvem Černá koule pro generála Torstensona.

Vydáte-li se do vícero objektů, využijte zvýhodněné vstupné. Co dalšího brněnské podzemí nabízí, hledejte na stránkách podzemibrno.cz.

Další články z rubriky