Přeskočit na obsah

Káznice si připomene 250 let své existence. Ukáže historii i budoucnost objektu

03. října 2022
V letošním roce uplynulo 250 let od položení základního stavebního kamene káznice v Zábrdovicích. Historii známé brněnské stavby připomene akce „Káznice 250“, která se uskuteční 6. října právě v prostorách někdejšího vězení. Vedle minulosti představí organizátoři akce také budoucnost objektu, jenž v podobě Kreativního centra Brno poskytne zázemí pro místní tvůrce. Zároveň v káznici vznikne muzejní část a veřejnosti nabídne možnosti k využití volného času.

Káznice 250 je součástí několikadenního festivalu Faktor K. Připomene 250leté výročí od položení základního kamene a návštěvníkům nabídne bohatý program. „Zájemci se mohou těšit například na prohlídku káznice, kterou doplní výklad od historiků a architektů. Pro děti zase připravujeme atraktivní pátrací hru,“ přiblížil Marek Junek, ředitel Historického muzea Moravského zemského muzea.

Právě Moravské zemské muzeum připravuje pro budoucí Kreativní centrum Brno podobu tzv. Místa paměti, které se stane důstojnou vzpomínkou na bývalé vězně. V centru bude sídlit také Knihovna Jiřího Mahena, která Káznici 250 využije k představení plánovaných aktivit. „Chceme ukázat, jaká bude role knihovny v kreativním centru. Ta bude založena na spolupráci s kreativci, kteří v centru budou působit. Zároveň chceme komunikovat historii místa a reagovat na specifika celé oživované lokality okolo ulice Cejl,“ uvedla ředitelka knihovny Libuše Nivnická. Dále na návštěvníky říjnové akce čeká herecké představení, výstava uměleckých děl nebo promítání filmu o básníku Janu Zahradníčkovi, jenž byl právě v káznici vězněn.

Káznici 250 zahájí ve 14 hodin konferenční část. Program pro veřejnost pak začne v 16 hodin. Vstup je zdarma, z kapacitních důvodů je však nutné se registrovat. Formulář pro registraci je dostupný zde. Akci pořádá Odbor strategického rozvoje a spolupráce Magistrátu města Brna společně s Moravským zemským muzeem, Knihovnou Jiřího Mahena, spolkem Tripitaka, kreativním hubem Kumst a TIC Brno.

Základní stavební kámen káznice položil 20. července 1772 zemský hejtman Arnošt Kryštof, hrabě z Kounic. Stavba původně sloužila jako sirotčinec, avšak ještě na konci 18. století začala fungovat jako řádné vězení. Během vlád nacistického a komunistického režimu do cel často putovali političtí vězni a docházelo zde i k popravám. Postupem času se však stav káznice zhoršoval a v roce 1956 tak došlo k uzavření vězení. Rozsáhlý komplex budov poté několik desítek let využíval Moravský zemský archiv, jenž ovšem prostory na začátku 21. století taktéž opustil. Stávající stav budov umožňuje pouze omezené využití části prostor a krátké prohlídkové trasy pro návštěvníky.

Nový život chce rozsáhlému areálu vdechnout právě projekt Kreativního centra Brno. „Počítáme s částečnou rekonstrukcí objektu, která umožní, že někdejší káznice najde nové využití a na rozdíl od minulosti poslouží pozitivním účelům. Kreativní centrum Brno se stane především zázemím pro tvůrce z Brna a nejbližšího okolí, například pro hudebníky nebo výtvarníky. V plánovaných dílnách či zkušebnách naleznou vše potřebné pro svou tvorbu. Zároveň ovšem myslíme na historický význam objektu, proto v jeho části vznikne také muzejní část v podobě Místa paměti. Zbývající části komplexu se zase promění v kavárnu, knihovnu nebo multifunkční sál,“ řekl k projektu náměstek brněnské primátorky Tomáš Koláčný.

Při rekonstrukci káznice vyžadují citlivý přistup především úpravy muzejní části. „V části budoucí expozice zachováme prostory ve stávající podobě, aby návštěvníci mohli na vlastní kůži prožít to, jak se v káznici cítili vězni v období 50. let minulého století. Ve zbývajících částech pak budeme pomocí moderních expozičních prostředků vyprávět příběh věznice a jejích vězňů. Důležitou součástí budou i místa piety. Všichni partneři se shodují, že je třeba zachovat historickou hodnotu káznice jako důležitého místa paměti, zejména dějin 20. století. Zároveň si káznice konečně zaslouží pozitivní účel, který jí dodají zbylé opravené prostory,” doplnil Marek Junek.

Kontakt pro média

Tiskové středisko

Nejnovější tiskové zprávy

Nová zeleň a parky. Brno podpoří projekty městských částí

Brno podpoří vznik nových parků a také revitalizace stávající zeleně v jednotlivých městských částech. Radní navrhují poslat peníze celkem na 15 projektů a 6 studií parků či lesoparků. Tyto finance musí ještě schválit zastupitelé.

Přímé vlakové spojení Brna a vídeňského letiště má pokračovat, jezdit se bude v lepších časech než doposud

Půlroční pilotní provoz brzy skončí, vlaky na trase Brno – vídeňské letiště Schwechat by však měly v závazku takzvané veřejné služby jezdit dál. Rychleji a v lepších časech. Linku finančně podporovanou městem Brnem má s novým jízdním řádem od 11. června 2023 provozovat dopravce Gepard Express.

Peníze z rezidentního parkování podpoří pět nových dopravních projektů

Celkem 94 180 000 korun z Fondu mobility využije město na podporu pětice nových projektů. Peníze podle dnešního rozhodnutí brněnských radních půjdou na vybudování parkoviště na Vlnité a Rysově či cyklocargo překladiště u Zvonařky, dále na projekt Pastelky u škol nebo edukační kampaň brněnských hasičů. Z již schválených projektů se pak financí dočká parkovací dům na Šumavské a parkoviště na Řezáčově. Přesun peněz bude ještě schvalovat Zastupitelstvo města Brna.

Kreativci mohou dostat na realizaci svých projektů rovný milion korun

Přesně milion korun má být rozdělen mezi celkem 7 subjektů, které uspěly se svým projektem v rámci 3. etapy dotačního programu Pro Kreativní Brno. Žádosti dnes projednala Rada města Brna, konečné rozhodnutí náleží městskému zastupitelstvu.