Přeskočit na obsah

Káznice si připomene 250 let své existence. Ukáže historii i budoucnost objektu

03. října 2022
V letošním roce uplynulo 250 let od položení základního stavebního kamene káznice v Zábrdovicích. Historii známé brněnské stavby připomene akce „Káznice 250“, která se uskuteční 6. října právě v prostorách někdejšího vězení. Vedle minulosti představí organizátoři akce také budoucnost objektu, jenž v podobě Kreativního centra Brno poskytne zázemí pro místní tvůrce. Zároveň v káznici vznikne muzejní část a veřejnosti nabídne možnosti k využití volného času.

Káznice 250 je součástí několikadenního festivalu Faktor K. Připomene 250leté výročí od položení základního kamene a návštěvníkům nabídne bohatý program. „Zájemci se mohou těšit například na prohlídku káznice, kterou doplní výklad od historiků a architektů. Pro děti zase připravujeme atraktivní pátrací hru,“ přiblížil Marek Junek, ředitel Historického muzea Moravského zemského muzea.

Právě Moravské zemské muzeum připravuje pro budoucí Kreativní centrum Brno podobu tzv. Místa paměti, které se stane důstojnou vzpomínkou na bývalé vězně. V centru bude sídlit také Knihovna Jiřího Mahena, která Káznici 250 využije k představení plánovaných aktivit. „Chceme ukázat, jaká bude role knihovny v kreativním centru. Ta bude založena na spolupráci s kreativci, kteří v centru budou působit. Zároveň chceme komunikovat historii místa a reagovat na specifika celé oživované lokality okolo ulice Cejl,“ uvedla ředitelka knihovny Libuše Nivnická. Dále na návštěvníky říjnové akce čeká herecké představení, výstava uměleckých děl nebo promítání filmu o básníku Janu Zahradníčkovi, jenž byl právě v káznici vězněn.

Káznici 250 zahájí ve 14 hodin konferenční část. Program pro veřejnost pak začne v 16 hodin. Vstup je zdarma, z kapacitních důvodů je však nutné se registrovat. Formulář pro registraci je dostupný zde. Akci pořádá Odbor strategického rozvoje a spolupráce Magistrátu města Brna společně s Moravským zemským muzeem, Knihovnou Jiřího Mahena, spolkem Tripitaka, kreativním hubem Kumst a TIC Brno.

Základní stavební kámen káznice položil 20. července 1772 zemský hejtman Arnošt Kryštof, hrabě z Kounic. Stavba původně sloužila jako sirotčinec, avšak ještě na konci 18. století začala fungovat jako řádné vězení. Během vlád nacistického a komunistického režimu do cel často putovali političtí vězni a docházelo zde i k popravám. Postupem času se však stav káznice zhoršoval a v roce 1956 tak došlo k uzavření vězení. Rozsáhlý komplex budov poté několik desítek let využíval Moravský zemský archiv, jenž ovšem prostory na začátku 21. století taktéž opustil. Stávající stav budov umožňuje pouze omezené využití části prostor a krátké prohlídkové trasy pro návštěvníky.

Nový život chce rozsáhlému areálu vdechnout právě projekt Kreativního centra Brno. „Počítáme s částečnou rekonstrukcí objektu, která umožní, že někdejší káznice najde nové využití a na rozdíl od minulosti poslouží pozitivním účelům. Kreativní centrum Brno se stane především zázemím pro tvůrce z Brna a nejbližšího okolí, například pro hudebníky nebo výtvarníky. V plánovaných dílnách či zkušebnách naleznou vše potřebné pro svou tvorbu. Zároveň ovšem myslíme na historický význam objektu, proto v jeho části vznikne také muzejní část v podobě Místa paměti. Zbývající části komplexu se zase promění v kavárnu, knihovnu nebo multifunkční sál,“ řekl k projektu náměstek brněnské primátorky Tomáš Koláčný.

Při rekonstrukci káznice vyžadují citlivý přistup především úpravy muzejní části. „V části budoucí expozice zachováme prostory ve stávající podobě, aby návštěvníci mohli na vlastní kůži prožít to, jak se v káznici cítili vězni v období 50. let minulého století. Ve zbývajících částech pak budeme pomocí moderních expozičních prostředků vyprávět příběh věznice a jejích vězňů. Důležitou součástí budou i místa piety. Všichni partneři se shodují, že je třeba zachovat historickou hodnotu káznice jako důležitého místa paměti, zejména dějin 20. století. Zároveň si káznice konečně zaslouží pozitivní účel, který jí dodají zbylé opravené prostory,” doplnil Marek Junek.

Kontakt pro média

Tiskové středisko

Nejnovější tiskové zprávy

Kundera má místo na čestném pohřebišti jisté, rozhodli dnes radní. Jeho odkaz město podpoří i finančně

Ode dneška je oficiálně dáno, čí jméno se objeví na náhrobku na posledním volném místě v čestném kruhu na Ústředním hřbitově. Radní schválili, aby sem byly uloženy ostatky brněnského rodáka Milana Kundery. Zároveň doporučili zastupitelům schválit dotaci na především kulturní a vzdělávací aktivity Knihovny Milana Kundery.

Desítka projektů Brněnské metropolitní oblasti zaměřených na cestovní ruch a revitalizaci veřejného prostoru získala podporu

Do rozvoje Brněnské metropolitní oblasti bude investováno dalších 303 milionů korun prostřednictvím nástroje integrovaných územních investic. Řídicí výbor složený z představitelů města, Jihomoravského kraje a zapojených obcí schválil desítku nových projektů, které se zaměřují na oblast cestovního ruchu a revitalizaci veřejného prostoru. Nositelé těchto projektů nyní mohou podat žádost o dotaci.

Startuje kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ – Pečujeme o vás společně

Kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ odstartuje křtem galerijní tramvaje už 3. října. Neděje se to jen tak – akce je součástí 15. Týdne sociálních služeb v ČR. Celá kampaň bude informovat o všech oblastech, kterým se sociální neziskovky v Brně věnují. Součástí bude i prezentace jednotlivých organizací.

Zhotovitel úprav Sálu Břetislava Bakaly je vybrán, práce na nové scéně Divadla Bolka Polívky potrvají 16 týdnů

Stavební úpravy a instalaci divadelních technologií v Sále Břetislava Bakaly, kde má od jara hrát Divadlo Bolka Polívky, provede firma GRADOIR, a to za cenu 9 806 902 korun bez DPH. Rozhodli o tom dnes brněnští radní.