Každý pamětník má svůj příběh. Pomozte složit Fenomén Zbrojovka

  • 08. června 2022
  • 1 minuta čtení
(zob) – Náhodný nález fotografických negativů odstartoval oživení paměti místa. Jedná se o Fenomén Zbrojovka. Významná továrna ve své době zaměstnávala na deset tisíc lidí a o nich, jejich životech bychom se mohli nyní dozvědět více. Nepůjde to však bez vaší pomoci.

Areál Zbrojovky se nachází na pomezí Židenic a Husovic a s průmyslovou výrobou je spjat již od roku 1918, kdy vznikly Československé závody pro výrobu zbraní. Největšího rozmachu se však dočkala v druhé polovině minulého století. Tehdy se zde vyráběly motory, traktory, zbraně, komunikační a výpočetní technika. 

Nyní v areálu vzniká zcela nová moderní čtvrť Nová Zbrojovka a prostor se pomalu otevírá lidem. Je to vlastně poprvé, kdy se normální člověk může podívat do dříve zcela uzavřeného areálu, v něm se směli pohybovat pouze zaměstnanci. Aby se však na kořeny místa nezapomnělo, vzniká nyní projekt Fenomén Zbrojovka. Ten pomůže uchovat jedinečného ducha areálu. 

Někdo z vaší rodiny ve Zbrojovce pracoval nebo někoho takového znáte? Tak nyní přichází vaše chvíle. Startuje totiž sběr příběhů od pamětníků. Všechny informace najdete na webu fenomenzbrojovka.cz. Můžete tam přidat i obrazový materiál a další informace. Prvním výstupem projektu bude publikace s fotografiemi, které našel náhodou fotograf Roman Franc. 

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít