Každodenní překážky i nevšední dovednosti. Se životem nevidomých seznámí osvětová akce

  • 06. listopadu 2019
Mezinárodní den nevidomých připomene návštěvníkům obchodního centra AVION Shopping Park osvětová akce, na jejímž pořádání se podílí i Odbor zdraví Magistrátu města Brna. Lidé si tu vyzkouší různé kompenzační pomůcky nebo simulační brýle a budou si moci nechat vyšetřit i svůj vlastní zrak.

Půldenní osvětová akce začne ve středu 13. listopadu 2019 ve 14 hodin a potrvá do 18 hodin. Na pódiu se za tu dobu vystřídá 12 hostů se zrakovým postižením, kteří budou o svých aktivitách nejen vyprávět, ale některé i předvedou naživo. U okolních stánků brněnských organizací pomáhajících nevidomým se lidé dozvědí více o nabízených službách a sami si vyzkouší řadu věcí, od kompenzačních a stimulačních pomůcek a hraček přes simulační brýle až k černým klapkám a bílé holi, se kterou se projdou připravenou trasou. Na překážkové dráze předvedou svoje dovednosti vodicí psi.  

Magistrátní odbor zdraví se osvětě na téma života nevidomých věnuje kontinuálně, v loňském roce například vytvořil audiovizuální kampaň, jak správně pomoci zrakově postiženému člověku v běžných situacích na ulici nebo v dopravním prostředku. „Den nevidomých má za cíl odbourat u veřejnosti řadu mýtů o limitech nevidomých; lidé bez zraku dělají a dokážou spoustu věcí, jen si je musejí přizpůsobit svým individuálním potřebám, aby je zvládli vykonat. Zároveň míří přímo k lidem s tímto typem handicapu a motivuje je, že když budou chtít, mohou se i bez zraku věnovat téměř neomezené škále aktivit,“ vysvětlil první náměstek primátorky Petr Hladík.

„Na programu akce se podílí na dvacet brněnských organizací a institucí. Patronem se stal Aleš Zbořil, který nás celým odpolednem v AVION Shopping Parku 13. listopadu provede,“ doplnila koordinátorka Dne nevidomých Alena Slámová.

Mgr. Radka Loukotová
Magistrát města Brna
Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: loukotova.radka@brno.cz
Nejnovější tiskové zprávy