Přeskočit na obsah

Každodenní překážky i nevšední dovednosti. Se životem nevidomých seznámí osvětová akce

06. listopadu 2019

Mezinárodní den nevidomých připomene návštěvníkům obchodního centra AVION Shopping Park osvětová akce, na jejímž pořádání se podílí i Odbor zdraví Magistrátu města Brna. Lidé si tu vyzkouší různé kompenzační pomůcky nebo simulační brýle a budou si moci nechat vyšetřit i svůj vlastní zrak.

Půldenní osvětová akce začne ve středu 13. listopadu 2019 ve 14 hodin a potrvá do 18 hodin. Na pódiu se za tu dobu vystřídá 12 hostů se zrakovým postižením, kteří budou o svých aktivitách nejen vyprávět, ale některé i předvedou naživo. U okolních stánků brněnských organizací pomáhajících nevidomým se lidé dozvědí více o nabízených službách a sami si vyzkouší řadu věcí, od kompenzačních a stimulačních pomůcek a hraček přes simulační brýle až k černým klapkám a bílé holi, se kterou se projdou připravenou trasou. Na překážkové dráze předvedou svoje dovednosti vodicí psi.  

Magistrátní odbor zdraví se osvětě na téma života nevidomých věnuje kontinuálně, v loňském roce například vytvořil audiovizuální kampaň, jak správně pomoci zrakově postiženému člověku v běžných situacích na ulici nebo v dopravním prostředku. „Den nevidomých má za cíl odbourat u veřejnosti řadu mýtů o limitech nevidomých; lidé bez zraku dělají a dokážou spoustu věcí, jen si je musejí přizpůsobit svým individuálním potřebám, aby je zvládli vykonat. Zároveň míří přímo k lidem s tímto typem handicapu a motivuje je, že když budou chtít, mohou se i bez zraku věnovat téměř neomezené škále aktivit,“ vysvětlil první náměstek primátorky Petr Hladík.

„Na programu akce se podílí na dvacet brněnských organizací a institucí. Patronem se stal Aleš Zbořil, který nás celým odpolednem v AVION Shopping Parku 13. listopadu provede,“ doplnila koordinátorka Dne nevidomých Alena Slámová.

Mgr. Radka Loukotová
Magistrát města Brna
Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: loukotova.radka@brno.cz
Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.