Kaple sv. Antonína Paduánského v Žabovřeskách se utká v soutěži o nejlépe opravenou památku v kraji - Tiskový servis

Kaple sv. Antonína Paduánského v Žabovřeskách se utká v soutěži o nejlépe opravenou památku v kraji

  • 01. února 2023
  • 2 minuty čtení

Jihomoravský kraj pravidelně vyhlašuje soutěž o nejlépe opravenou kulturní památku za uplynulý rok. Do tohoto klání se letos přidává i statutární město Brno s rekonstruovanou kaplí sv. Antonína Paduánského v Žabovřeskách. Radní dnes souhlasili s podáním přihlášky.

Soutěž vyhlašuje Rada Jihomoravského kraje od roku 2007 a týká se jak velkých staveb a budov, tak i drobných objektů a výtvarných děl. „Stavba velkého městského okruhu na Žabovřeské s sebou přináší nejen nové řešení pro motoristy a vybudování unikátního tunelu pro tramvaje, dotkla se také kaple sv. Antonína Paduánského v lokalitě Kamenný mlýn – najdeme ji na vyvýšené terase přímo nad novou tratí tramvaje v blízkosti ústí tunelu. Tato neogotická stavba prošla v loňském roce celkovou rekonstrukcí,“ podotkla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Město Brno bude letos soutěžit poprvé, a to v kategorii drobných staveb. „Rekonstrukce kaple probíhala současně s dopravní stavbou a podařilo se ji obnovit do původního stavu. Především se jednalo o obnovu a zachování typického režného cihelného zdiva. Nově byla kaple osazena odlévaným zvonem s pamětními nápisy. Jakmile bude tato část okruhu hotova, na kapličku se bude moci jít podívat každý díky novému chodníku podél tramvajové trati,“ uvedl první náměstek primátorky René Černý.

Sakrální stavba zasvěcená sv. Antonínu Paduánskému je jedinou připomínkou bývalé německé osady Kamenný mlýn, která se vytvořila okolo textilní továrny Schwab. Do neogotické podoby byla vystavěna v roce 1884 podle návrhu architekta Aloise Franze hlavním zednickým mistrem Hugo Prochaskou.

Hlasování v soutěži o nejlépe opravenou kulturní památku Jihomoravského kraje začíná 13. března a končí 31. března. Hlasovat lze pomocí SMS. Podrobnosti najdete zde: https://www.jmk.cz/content/14251.


 


Kaple sv. Antonína Paduánského, foto: M. Schmerková

 

Další články z rubriky