K situaci na Ukrajině mimořádně zasedli brněnští radní. Projednali možnou pomoc a přerušení partnerství s dvěma ruskými městy - Tiskový servis

K situaci na Ukrajině mimořádně zasedli brněnští radní. Projednali možnou pomoc a přerušení partnerství s dvěma ruskými městy

  • 24. února 2022
  • 2 minuty čtení

Zpravodajské servery přinášejí od dnešní noci dramatické záběry z Ukrajiny. Vzhledem k bezprecedentní situaci, která v této zemi nastala, dnes mimořádně zasedla Rada města Brna. Na programu měla rozpravu o poskytnutí finanční a humanitární pomoci Ukrajině, zřízení speciální telefonické linky nebo zajištění případného dočasného ubytování pro lidi prchající z válečných oblastí. Brno také vypovědělo partnerství s ruskými městy.

Dlouhá léta nás pojí s Ukrajinou přátelské vztahy, což dosvědčuje i partnerství s druhým největším ukrajinským městem Charkovem. Bohužel jsme v posledních hodinách svědky počínajícího válečného konfliktu na Ukrajině. Na nastalou situaci chceme být co nejlépe připraveni. Na pomoc lidem na Ukrajině chceme odeslat 10 milionů korun. Zároveň oslovím starosty všech městských částí, městské společnosti a příspěvkové organizace, aby prověřili své bytové fondy a další možné ubytovací a rekreační kapacity a navrhli případné možnosti ubytování lidí prchajících z válečných zón. A také budeme ve spolupráci s Diecézní charitou Brno provozovat informační telefonickou linku, na kterou se lidé budou moci obracet se svými dotazy a případnými nabídkami pomoci. Také prosíme, aby ti, kdo chtějí přispět, využili již spuštěnou sbírku Diecézní charity Brno,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Co se týče finanční pomoci, město Brno se nejdříve obrátí na ukrajinské velvyslanectví. Společně s jeho zástupci budou hledat konkrétní cestu, jak peníze efektivně využít přímo na Ukrajině. Zároveň jsou představitelé města v kontaktu s ukrajinskou konzulkou Annou Proshko. Společně jednali již včera o případné humanitární pomoci, tu by představoval především zdravotnický materiál. Městské nemocnice přislíbily případnou lékařskou péči a léky pro potřebné. Další podrobnosti budou dořešeny následně.

Jako akt solidarity s Ukrajinou jsme také dnes na radě odhlasovali vypovězení partnerských smluv s ruskými městy, konkrétně s Moskvou a Voroněží,“ doplnila Markéta Vaňková.

Speciální infolinka by měla být zprovozněna na číslech 516 410 668 a 737 234 078, a to během zítřejšího dne. Zájemci se mohou také obracet na Centrum pro cizince Jihomoravského kraje: https://www.cizincijmk.cz/cs/aktuality/pomoc-pro-ukrajince. Informace o sbírce Diecézní charity Brno najdete zde: https://www.charita.cz/podporte-nas/darujte/v-zahranici/charita-pro-ukrajinu.

Výše zmíněnou finanční pomoc ještě musí schválit Zastupitelstvo města Brna.

 Bc. Filip Poňuchálek
tiskový mluvčí
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.cz

Další články z rubriky