Přeskočit na obsah

K situaci na Ukrajině mimořádně zasedli brněnští radní. Projednali možnou pomoc a přerušení partnerství s dvěma ruskými městy

24. února 2022
Zpravodajské servery přinášejí od dnešní noci dramatické záběry z Ukrajiny. Vzhledem k bezprecedentní situaci, která v této zemi nastala, dnes mimořádně zasedla Rada města Brna. Na programu měla rozpravu o poskytnutí finanční a humanitární pomoci Ukrajině, zřízení speciální telefonické linky nebo zajištění případného dočasného ubytování pro lidi prchající z válečných oblastí. Brno také vypovědělo partnerství s ruskými městy.

Dlouhá léta nás pojí s Ukrajinou přátelské vztahy, což dosvědčuje i partnerství s druhým největším ukrajinským městem Charkovem. Bohužel jsme v posledních hodinách svědky počínajícího válečného konfliktu na Ukrajině. Na nastalou situaci chceme být co nejlépe připraveni. Na pomoc lidem na Ukrajině chceme odeslat 10 milionů korun. Zároveň oslovím starosty všech městských částí, městské společnosti a příspěvkové organizace, aby prověřili své bytové fondy a další možné ubytovací a rekreační kapacity a navrhli případné možnosti ubytování lidí prchajících z válečných zón. A také budeme ve spolupráci s Diecézní charitou Brno provozovat informační telefonickou linku, na kterou se lidé budou moci obracet se svými dotazy a případnými nabídkami pomoci. Také prosíme, aby ti, kdo chtějí přispět, využili již spuštěnou sbírku Diecézní charity Brno,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Co se týče finanční pomoci, město Brno se nejdříve obrátí na ukrajinské velvyslanectví. Společně s jeho zástupci budou hledat konkrétní cestu, jak peníze efektivně využít přímo na Ukrajině. Zároveň jsou představitelé města v kontaktu s ukrajinskou konzulkou Annou Proshko. Společně jednali již včera o případné humanitární pomoci, tu by představoval především zdravotnický materiál. Městské nemocnice přislíbily případnou lékařskou péči a léky pro potřebné. Další podrobnosti budou dořešeny následně.

Jako akt solidarity s Ukrajinou jsme také dnes na radě odhlasovali vypovězení partnerských smluv s ruskými městy, konkrétně s Moskvou a Voroněží,“ doplnila Markéta Vaňková.

Speciální infolinka by měla být zprovozněna na číslech 516 410 668 a 737 234 078, a to během zítřejšího dne. Zájemci se mohou také obracet na Centrum pro cizince Jihomoravského kraje: https://www.cizincijmk.cz/cs/aktuality/pomoc-pro-ukrajince. Informace o sbírce Diecézní charity Brno najdete zde: https://www.charita.cz/podporte-nas/darujte/v-zahranici/charita-pro-ukrajinu.

Výše zmíněnou finanční pomoc ještě musí schválit Zastupitelstvo města Brna.

 Bc. Filip Poňuchálek
tiskový mluvčí
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Dáme na vás: v úterý se otevře nové sportoviště v Medlánkách

Nejenom obyvatelé Medlánek se mohou těšit na další zrekonstruované místo pro sportování v pěkném prostředí a dobře dostupné lokalitě.

Kultura zná svoje priority na roky 2023–2025. Druhý akční plán ještě musí schválit zastupitelé

Proces připomínkování a projednávání Akčního plánu Strategie kultury a kreativních odvětví města Brna na roky 2023–2025 dnes fakticky ukončila Rada města Brna, zbývá schválení zastupitelstvem.

Na prvňáčky bude v září ve třídách opět čekat dárkový balíček od Brna

Kvalitní pastelky, vodovky nebo sešit do školy, ale taky volnočasová hra Double, bonbony nebo tetovačka – to všechno udělá radost malým školákům a školačkám, kteří v září zahájí svou základoškolskou éru. Tisíce dárkových balíčků město spolu s Teplárnami rozdává už popáté. Radní dnes schválili firmu, která sety pro město připraví na míru.

Město stále ulehčuje spojení s vídeňským letištěm

Od prosince loňského roku město Brno zajišťuje přímé vlakové spojení s vídeňským letištěm. Pro větší pohodlí cestujících také od února nabízí zvýhodněné parkování na P+R v Líšni, ze kterého zájemce zdarma odveze vůz dopravního podniku na vlakové nádraží. Služba bude pokračovat i nadále.