Přeskočit na obsah

K rozvoji Brněnské metropolitní oblasti přispěje projekt Funkční oblasti EU

02. března 2022
Brněnská metropolitní oblast – tedy Brno a jeho okolí – byla vybrána jako potenciální žadatel o cílenou podporu v rámci projektu Funkční oblasti EU. Souhlas se zapojením města Brna dnes vyjádřili radní na své schůzi.

Funkční oblasti EU jsou území, která pokrývají alespoň zčásti více správních jednotek. Zároveň zde musí fungovat mechanismus spolupráce a tato oblast také musí mít plán k využívání finančních prostředků z Evropské unie. „Všechny tyto podmínky Brněnská metropolitní oblast splňuje a poslední část vyjádření zájmu politického vedení jsme dnes odhlasovali. Projekt spolu s Evropskou komisí realizuje Světová banka a tato iniciativa letos startuje. Jsem tedy velmi rád, že se můžeme akce účastnit hned v pilotní fázi. Začátkem schvalovacího procesu nyní bude vyplnění dotazníku, na jehož základě bude sestaven užší seznam funkčních oblastí. Ty budou následně pozvány k pohovoru,“ uvedl náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný.

Vybraným funkčním oblastem bude poskytována cílená metodická podpora v období od dubna 2022 do dubna 2023. Cílem projektu je rozvoj mezisektorové spolupráce například ve strategickém a územním plánování, poskytování veřejných služeb nebo vývoj nástrojů občanské angažovanosti a další. 

Tiskové středisko MMBtel.: +420 542 172 162mobil: +420 773 785 318e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.