Přeskočit na obsah

K Rakovecké zátoce by v budoucnu mohla vést další přístupová cesta

21. října 2020
Investiční záměr, jehož výsledkem bude lepší dostupnost Rakovecké zátoky od tramvajové smyčky Rakovecká, schválili dnes brněnští radní. Nejen lidé žijící v Bystrci a na stále více se rozšiřujícím sídlišti Kamechy se díky tomu v budoucnu dostanou rychleji a pohodlněji do míst, která patří v oblasti Brněnské přehrady k nejvyhledávanějším.

„Brněnská přehrada je stále oblíbenějším místem pro trávení volného času. Bezpochyby k tomu přispělo i to, že v minulých letech na jejích březích, včetně Rakovecké zátoky, přibyla veřejná WC, převlékárny, dětské prolézačky a hřiště. Lidé zde hojně využívají i veřejné grily a také rekreační molo, které slouží k opalování, posezení nebo jako pohodlnější vstup do vody. Je proto logické, že hledáme i nové možnosti, kudy se sem dostat, které ocení nejen obyvatelé Bystrce a Kamech, ale i širšího okolí,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Hlavní přístupová cesta k Rakovecké zátoce je v současné době přes přístaviště lodí, kam lze dojet osobní automobilovou dopravou nebo MHD. Další možností je využít dopravu IDS JMK do zastávky Rakovec. „Investiční záměr řeší možnost dalšího přístupu k Rakovecké zátoce pro pěší a cyklisty. Návštěvníci by se sem mohli dostat od stávající tramvajové smyčky a zastávky Rakovecká po asfaltové cestě. Ta se propojí s úsekem pro cyklisty vedoucím po ulici Výhon. Vznikne tak nová cyklotrasa. Součástí záměru vytvoření nového přístupu do zátoky je i vybudování nové infrastruktury, jako je prodloužení vodovodního řadu, splaškové kanalizace, odvod dešťových vod, nabíjecí stanice pro kola, zeleň, lavičky a veřejné osvětlení,“ doplnil radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl.

Nová infrastruktura zajistí možnost rozvoje lokality. „V budoucnu by tu tak mohly vzniknout stánky s občerstvením nebo prostor pro konání kulturních a hudebních akcí. Odhadovaná výše nákladů na tento projekt je 34,4 milionu korun,“ nastínil radní pro oblast investic David Grund.

Mgr. Anna Dudková
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 272
mobil: +420 770 179 563
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Brno podporuje inovátory i výzkumníky z jihu Moravy. Ti mohou získat granty – startuje další výzva programu Prototypuj a ověřuj

Lokátory pro freeridery, vylepšení zubního implantátu a inovativní polymer – to jsou příklady projektů, které v loňském roce získaly podporu z programu Prototypuj a ověřuj. Město Brno prostřednictvím inovační agentury JIC nyní otevírá novou výzvu. Od 27.  března do 5. května do něj mohou inovátoři z jižní Moravy hlásit své projekty a získat až 800 tisíc korun.

V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě

Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.  

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.

Družstevní bydlení by mohlo rozšířit svou podobu. Vedle výstavby na zelené louce by družstva renovovala i staré městské domy

Město si nechá prověřit další možnost, jak lidem nabídnout dostupné družstevní bydlení, a to formou rekonstrukce zdevastovaných bytových domů. V pilotním režimu by nový záměr mohl být realizován u domu na Mostecké 16. Zda je dům vhodný, prověří předprojekční příprava, kterou dnes radní doporučili zastupitelstvu města svěřit do rukou městské společnosti CD CENTRUM COMS.