Přeskočit na obsah

K oslavám výročí narození G. J. Mendela se připojí univerzity, muzeum i ministerstvo kultury

13. května 2020
Na rok 2022 připadá 200. výročí narození významné osobnosti Gregora Johanna Mendela. V lednu letošního roku podepsal Jihomoravský kraj, město Brno a Opatství Staré Brno Řádu sv. Augustina memorandum o spolupráci při přípravách oslav tohoto výročí. Ke spolupráci nyní přistoupily také některé brněnské vysoké školy, Ministerstvo kultury ČR a Moravské zemské muzeum.

„Oslavy výročí narození tak významné osobnosti, jakou Gregor Johann Mendel bezesporu byl a stále je, se neobejdou bez široké skupiny partnerů. Připojením dalších subjektů se tak rozšiřují možnosti vzpomínkových a osvětových akcí v rámci připravovaného programu,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

K memorandu se dnešním schválením radních připojí Masarykova univerzita, Mendelova univerzita, Vysoké učení technické v Brně, ale také Moravské zemské muzeum a Ministerstvo kultury České republiky.

„Přistoupením výše uvedených subjektů k memorandu se jen potvrzuje, že plánované oslavy budou důstojnou připomínkou vědce a genetika se světovým přesahem. Podařilo se nám také získat partnera v podobě Ministerstva kultury ČR, se kterým budeme řešit možnosti vícezdrojového financování,“ uvedl náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Koordinaci všech aktivit a zastupování města v těchto činnostech už v lednu brněnští radní svěřili řediteli Hvězdárny a planetária Brno Jiřímu Duškovi.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko
Magistrát města Brna
tel.: +420 542 172 466
mob.: +420 602 595 170
e-mail: gardonova.katerina@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě

Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.  

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.

Družstevní bydlení by mohlo rozšířit svou podobu. Vedle výstavby na zelené louce by družstva renovovala i staré městské domy

Město si nechá prověřit další možnost, jak lidem nabídnout dostupné družstevní bydlení, a to formou rekonstrukce zdevastovaných bytových domů. V pilotním režimu by nový záměr mohl být realizován u domu na Mostecké 16. Zda je dům vhodný, prověří předprojekční příprava, kterou dnes radní doporučili zastupitelstvu města svěřit do rukou městské společnosti CD CENTRUM COMS.  

Aprílový úklid jako Brno

Týden před hlavním termínem dobrovolnické akce Ukliďme Česko, kterým je sobota 1. dubna, evidují organizátoři ze spolku Ukliďme Česko v Brně přes 130 nahlášených úklidů. Dobrovolníci se mohou k některé z naplánovaných akcí připojit díky mapě úklidů na www.UklidmeCesko.cz. Akci letos opět podpořila společnost SAKO Brno a záštitu nad ní převzala primátorka města Brna Markéta Vaňková.