Přeskočit na obsah

K oslavám výročí narození G. J. Mendela se připojí univerzity, muzeum i ministerstvo kultury

13. května 2020

Na rok 2022 připadá 200. výročí narození významné osobnosti Gregora Johanna Mendela. V lednu letošního roku podepsal Jihomoravský kraj, město Brno a Opatství Staré Brno Řádu sv. Augustina memorandum o spolupráci při přípravách oslav tohoto výročí. Ke spolupráci nyní přistoupily také některé brněnské vysoké školy, Ministerstvo kultury ČR a Moravské zemské muzeum.

„Oslavy výročí narození tak významné osobnosti, jakou Gregor Johann Mendel bezesporu byl a stále je, se neobejdou bez široké skupiny partnerů. Připojením dalších subjektů se tak rozšiřují možnosti vzpomínkových a osvětových akcí v rámci připravovaného programu,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

K memorandu se dnešním schválením radních připojí Masarykova univerzita, Mendelova univerzita, Vysoké učení technické v Brně, ale také Moravské zemské muzeum a Ministerstvo kultury České republiky.

„Přistoupením výše uvedených subjektů k memorandu se jen potvrzuje, že plánované oslavy budou důstojnou připomínkou vědce a genetika se světovým přesahem. Podařilo se nám také získat partnera v podobě Ministerstva kultury ČR, se kterým budeme řešit možnosti vícezdrojového financování,“ uvedl náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Koordinaci všech aktivit a zastupování města v těchto činnostech už v lednu brněnští radní svěřili řediteli Hvězdárny a planetária Brno Jiřímu Duškovi.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko
Magistrát města Brna
tel.: +420 542 172 466
mob.: +420 602 595 170
e-mail: gardonova.katerina@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.

V Židenicích pomáhají cestujícím nové digitální tabule odjezdů MHD

V úterý 22. listopadu se konalo slavnostní otevření projektu Digitální tabule odjezdů – Dělnický dům, který byl financován z participativního rozpočtu Dáme na vás. Ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna byly u Dělnického domu nainstalovány 2 digitální tabule, které cestujícím usnadňují orientaci v časech příjezdů či odjezdů autobusů a tramvají, a to v přestupním uzlu pro cesty do Juliánova, Líšně a na Vinohrady nebo z těchto lokalit směrem do centra.

Park na Moravském náměstí se otevírá lidem

Po osmiměsíční rekonstrukci je od 21. listopadu park na Moravském náměstí opět zpřístupněn veřejnosti. Nízké ploty budou ještě chvíli chránit čerstvě vysázené trvalkové záhony a trávníky, aby se ujaly a řádně zakořenily.