Přeskočit na obsah

Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

07. června 2023 3 minuty čtení Markéta Žáková

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

„Říká se, že básníci tvoří. Já si to píšu jenom na papírek.“ Takto prozaicky a skromně se o své tvorbě vyjadřoval básník, učitel a rozhlasový redaktor Karel Kapoun. Milan Kundera o něm psal jako o básníku všeobjímající něhy, v jehož básních ožívají všední a šedé věci života. A ze stejného důvodu si ho jistě vážil i další básník „všeobjímající něhy“ Jan Skácel.

Karel Kapoun se narodil 31. října 1902 v Dubňanech u Hodonína a na Slovácku pak po studiu působil jako učitel nejdříve na základních školách a po zvýšení kvalifikace na měšťanské škole v Moravské Nové Vsi. Po válce přijal místo redaktora literárního oddělení brněnského rozhlasu, odkud musel později kvůli dlouhodobé nemoci odejít do předčasného důchodu. Zemřel 10. června 1963.

Svou první básnickou sbírku Albatros publikoval v roce 1930 pod pseudonymem S. Kan a až do své smrti vydal ještě asi 20 sbírek. Spolupracoval také s nejrůznějšími periodiky, mimo jiné s Lidovými novinami, Rovností, Kritickým měsíčníkem, Hostem do domu a mnohými dalšími. Psal rozhlasové hry, věnoval se tvorbě pro děti a některé jeho básně byly zhudebněny jako skladby pro sborový zpěv.

Dnes již pozapomenutého básníka nám mohou přiblížit dva výbory z jeho díla: první pod názvem Nedomilováno uspořádal v roce 1963 Jan Skácel. Druhý v roce 1974 připravil k vydání básník Miroslav Florian a pojmenoval ho podle klíčové Kapounovy sbírky z roku 1956 Velké objetí.

Mistr slova, činu, umění a kultury

Také Zdeněk Rotrekl měl ke svému životu a dílu nesentimentální a pokorný vztah. Slyšíme to i ve verších jeho hluboce spirituální Brněnské litanie: …oroduj za nás náměstí Svobody, které nikdo nevymaže z rodných map našeho srdce//orodujte za nás srdce, která netlučete jenom ze zvyku...

Rodné Brno mu z mapy jeho srdce opravdu nikdo nevymazal. Po válce jako mladý katolický básník začal studovat na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity, spřátelil se s Janem Zahradníčkem a spolupracoval s ním při vydávání časopisu Akord. Komunistický převrat pro něj znamenal vyloučení ze studia, zákaz publikovat a nakonec v roce 1949 vykonstruovaný proces proti studentům a studentským funkcionářům, kteří nepřitakali komunistické ideologii. Původní trest smrti mu byl změněn na doživotní žalář – na Borech, v Leopoldově a v uranových dolech Bytíz na Příbramsku pak pobýval a pracoval s další nepohodlnou elitou národa.

Když byl v roce 1962 propuštěn na podmínku, pracoval v Brně jako pomocný dělník – osvětlovač výkopů. V roce 1968 se dočkal plné občanské rehabilitace a odpromoval na brněnské filozofické fakultě. Následující rok odešel do invalidního důchodu a za normalizace se podílel na činnosti disidentů a publikoval v samizdatu. Po listopadu 1989 pomohl obnovit vydávání Akordu, spolupracoval s redakcemi novin a kulturních časopisů i s brněnským rozhlasem a televizí a spoluvytvářel kulturní tvář Brna, kde také 9. června 2013 zemřel.

Karel Kapoun (1902–1963) je mj. autorem básní a próz pro děti, které vyšly ve svazku Co mně vyprávěly.

Zdeněk Rotrekl (1920–2013), čestný občan města Brna (na snímku z udílení této pocty v roce 1994 třetí zleva), vydal soubor svého básnického díla pod názvem Nezděné město. V knize „Skrytá tvář české literatury nejenom krásné“ slovníkově zpracoval život a dílo především katolických autorů.

Dočtete se v Metropolitanu

Nová Zbrojovka. Foto: Marie Schmerková
Přednášky a exkurze nastíní budoucnost Brna

Kam kráčíš, Brno? Tuto otázku si klade stejnojmenná akce, která začne 24. září a potrvá do 17. října.

Revitalizovaný vnitroblok na Skácelově. Foto: archiv MMB
Ekodotace podpoří zelené vnitrobloky, nábřeží i vzdělávání

Tři brněnské dotační programy, které se věnují životnímu prostředí, jsou otevřené od poloviny září do 31. října.

Nové vodní prvky na Dominikánském náměstí. Foto: Kateřina Havelková
Obrazem: Kužely osvěžují vzhled náměstí i návštěvníky

Pohled na Novou radnici už nikdy nebude stejný. V půlce prázdnin na prostranství pod ní přibyly tři bronzové kužely o úctyhodných rozměrech – váží od 200 do 1 000 kilogramů a na výšku měří od 1,4 po 2,4 metru. Slouží nejen jako umělecké dílo, ale také jako vodní prvek. „Stejně jako potrubí, i naše prvky jsou nosičem vodního média, vynášejí ho z podzemních útrob na povrch,“ vysvětlil za autorské duo Tomáš Pavlacký.

Zdeňka Procházková se tématu kyberšikany věnuje řadu let. Foto: Z. Kolařík
Nezakazujte, vysvětlujte, vzkazuje rodičům policistka

Když se dítě vrací domů s poničenými věcmi, v horším případě s modřinami, každého rodiče napadne, že mu někdo ubližuje. Jak ale poznat, že čelí nějakému riziku v online prostoru, na internetu? A jak ho na potenciálně nebezpečné situace připravit? Zeptali jsme se odbornice od Policie České republiky Zdeňky Procházkové, která se danému tématu věnuje řadu let.

Nenechte si ujít

Brněnské kulturní fórum XVII
Dostupnost v umění řeší Brněnské kulturní fórum

Tématem již sedmnáctého Brněnského kulturního fóra je dostupnost. Tentokrát se bude nejenom debatovat a sdílet, ale současně si návštěvníci užijí i krátké umělecké ukázky. 

Hudební vystoupení na Tmavomodrém festivalu 2021. Foto: TIC Brno
Víkendové Brno žije! Konají se komunitní festivaly, setkají se i fandové MHD

Brno vyhlíží nový víkend, který nabídne plno zajímavých akcí. Uskuteční se například benefiční festival v kontaktním centru, narozeninová oslava kreativního hubu nebo akce na dopravním hřišti zaměřená na bezpečnost dětí v provozu. Naskýtá se však i nespočet dalších možností, jak lze strávit volné chvíle.

Přípravný zápas české reprezentace s Nizozemskem před mistrovstvím Evropy 2023. Foto: Lenka Brožová
Brno přivítá nejlepší baseballisty Evropy. Co šampionát nabídne?

Blíží se začátek vrcholné sportovní akce. Od 24. září do 1. října hostí Česko mistrovství Evropy v baseballu, přičemž jedna ze základních skupin i zápasy play-off se odehrají přímo v Brně. Kromě kvalitních soubojů se můžete těšit také na spoustu doprovodných aktivit.

Držitelé ocenění Křesadlo za rok 2022. Foto: Křesadlo – Jihomoravský kraj
Příběhy nezištné pomoci a lidství: pošesté se uděluje cena Křesadlo

Vrací se ocenění pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Již pošesté se koná anketa Křesadlo, jež vyzdvihuje činnost dobrovolníků i jejich životní příběhy. Během září se sbírají nominace do jednotlivých kategorií, příští měsíc naváže také hlasování veřejnosti.