Přeskočit na obsah

Jízdní řád se otevírá k volnému použití

18. října 2021

Jízdní řád veřejné hromadné dopravy – datová sada, jež slouží jako podklad pro plánovací aplikace, jako je například IDOS – bude k dispozici k volnému využití prostřednictvím datového portálu data.brno.cz. Zveřejnění těchto dat umožnila spolupráce města se společností KORDIS, která je koordinátorem Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje.

Elektronický jízdní řád je ekvivalentem papírových jízdních řádků, které známe z každé zastávky veřejné hromadné dopravy. Nad elektronickým jízdním řádem však možné provádět dopravní a dostupnostní analýzy. Příkladem je třeba aplikace Dostupnost hromadnou dopravou JMK, kde si kdokoliv může ověřit časovou dostupnost veřejnou hromadnou dopravou z libovolného místa v kraji. Aplikace pracuje nejen se samotným jízdním řádem, ale i s docházkovou vzdáleností na zastávky a případnými přestupy. 

Díky zveřejnění elektronického jízdního řádu s volnými podmínkami užití tak mohou vzniknout nové vyhledávací nástroje a aplikace pro hledání nejlepšího spojení.  Například v Londýně jich po uvolnění jízdního řádu vzniklo několik desítek,” sdělil Tomáš Koláčný, 2. náměstek primátorky.  

Pro elektronické jízdní řády je celosvětově používán formát GTFS (General Transit Feed Specification) a stejně tomu tak je i v případě jízdního řádu od společnosti KORDIS. Stejný jízdní řád je používán i ve standardních vyhledávačích jako IDOS, Google nebo Seznam.  

Další důležitým milníkem bude otevření dat o poloze vozidel hromadné dopravy. Otevření této datové sady je nyní v tomto formátu v přípravě. Polohy vozidel jsou již dlouhodobě vizualizovány společností KORDIS v aplikaci mapa.idsjmk.cz a předávány dalším cca 20 subjektům, kteří mají s KORDIS uzavřenou smlouvu. Nově bude umožněn všem zájemcům volný přístup k těmto datům. 

Jsme zvědaví, jak naroste poptávka po těchto datech, protože již nyní zpracovávají naše servery cca 250 tisíc dotazů na polohy jednotlivých spojů a aktuální odjezdy za pracovní den a je vidět, že o tyto data je zájem,” dodal Jiří Horský, ředitel společnosti KORDIS.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 026
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.