Přeskočit na obsah

Jihomoravský filmový nadační fond dostane od města pět milionů korun

03. února 2021
Pět milionů korun. Takovou částku doporučili dnes radní brněnským zastupitelům darovat Jihomoravskému filmovému nadačnímu fondu, jehož cílem je rozvoj audiovizuálního průmyslu v regionu.

Jihomoravský filmový nadační fond založilo v roce 2018 společně statutární město Brno a Jihomoravský kraj. Kromě výše zmíněné podpory rozvoje místního audiovizuálního průmyslu a na něj navázané ekonomiky je tak cílem také podpora audiovizuální tvorby a propagace města a regionu prostřednictvím audiovizuálních děl.

„Prostřednictvím Jihomoravského filmového nadačního fondu probíhá již tři roky dynamický rozvoj lokálního audiovizuálního průmyslu, který má vysoký multiplikační efekt ekonomický i kulturně-společenský – rozvoj zaměstnanosti, služeb, podpora kulturního dění, propagace a další. Dosavadní činnost nadačního fondu posiluje obraz města a kraje jako otevřeného, moderního, živého ‚film friendly‘ regionu a spoluvytváří tvůrčí atmosféru města i kraje. I přes utlumení celého filmového průmyslu v souvislosti s pandemií koronaviru se na nás filmaři stále obracejí a mají zájem u nás točit,“ řekl náměstek brněnské primátorky Tomáš Koláčný.

Filmy, které se natáčely ve zdejším regionu, jsou často oceňovány i na filmových festivalech či soutěžích. „Producent a režisér Václav Marhoul, který v Brně natočil část svého celovečerního snímku Nabarvené ptáče, sklidil úspěch na mezinárodních festivalech v Benátkách a v Torontu, byl nominován na cenu Oscar za nejlepší zahraniční film a získal celkem osm cen Český lev. Dalšími novějšími fondem podpořenými projekty, které aspirují na ocenění, jsou celovečerní hraný film Petra Zelenky Modelář a krátkometrážní studentský film vznikající ve spolupráci s FAMU Hranice. Tyto snímky jsou nominovány na ceny Český lev 2021,“ vyzdvihl radní pro kulturu Marek Fišer.

Všechny zmíněné filmy obsahují značku Jihomoravského filmového fondu, a záběry lokací z Brna a Jihomoravského kraje se tak dostávají na plátna českých i zahraničních kin a festivalů, na televizní obrazovky a do prostředí internetu.

Za tři roky působnosti Jihomoravský filmový nadační fond podpořil již 60 projektů (výroba: 36, scénář: 24) příspěvky ve výši téměř 28 milionů korun (cca 26 milionů šlo na výrobu, necelé 2 miliony na scénáře). O natáčení v Jihomoravském kraji je ze strany producentů velký zájem, o čemž svědčí i to, že poptávka několikanásobně převyšuje dotační možnosti filmového fondu. V letošním roce statutární město Brno podpoří Jihomoravský filmový nadační fond částkou 5 milionů korun.

Podpora projektů v rámci tohoto filmového fondu s sebou nese významný ekonomický efekt, neboť podmínkou čerpání příspěvku je útrata 100 % dotace v regionu. Dle vyúčtování projektů podpořených v první výzvě roku 2018 byl ekonomický dopad 128,38 %. „Reálně to znamená, že Jihomoravský kraj touto podporou získal téměř 3,5 milionu korun nad rámec dotace. Dle plánovaných a dosud vyúčtovaných nákladů v roce 2019 by se měl ekonomický dopad pohybovat kolem 230 %, konkrétně tak jde o 11,6 milionů korun zisku,“ vysvětlil Tomáš Koláčný.

Důležitý je také dopad na rozvoj audiovizuálního průmyslu v regionu. Filmové produkce si totiž najímají lokální filmové profesionály a využívají místní služby.

V neposlední řadě je pak zásadní také otázka propagace. „Propagace Brna a Jihomoravského kraje se uskutečňuje v několika časových fázích, a to během natáčení, v době premiér v kině i v televizi nebo při uvedení na prestižních domácích a zahraničních festivalech. Důležitou součástí je i filmová turistika podporovaná prostřednictvím portálu gotobrno.cz pod TIC BRNO,“ dodal Marek Fišer.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Cestovní ruch proberou koncem dubna v Brně odborníci z celého světa. Uskuteční se Czechia Travel Trade Day

Do konce března se mohou tuzemští podnikatelé v cestovním ruchu a organizace destinačního managementu přihlásit na Czechia Travel Trade Day. Jedna z největších tuzemských akcí na podporu incomingu se uskuteční 24. a 25. dubna v Brně pod záštitou a za účasti ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše. 

Brno podporuje inovátory i výzkumníky z jihu Moravy. Ti mohou získat granty – startuje další výzva programu Prototypuj a ověřuj

Lokátory pro freeridery, vylepšení zubního implantátu a inovativní polymer – to jsou příklady projektů, které v loňském roce získaly podporu z programu Prototypuj a ověřuj. Město Brno prostřednictvím inovační agentury JIC nyní otevírá novou výzvu. Od 27.  března do 5. května do něj mohou inovátoři z jižní Moravy hlásit své projekty a získat až 800 tisíc korun.

V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě

Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.  

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.