Přeskočit na obsah

Jihomoravský filmový nadační fond dostane od města pět milionů korun

03. února 2021

Pět milionů korun. Takovou částku doporučili dnes radní brněnským zastupitelům darovat Jihomoravskému filmovému nadačnímu fondu, jehož cílem je rozvoj audiovizuálního průmyslu v regionu.

Jihomoravský filmový nadační fond založilo v roce 2018 společně statutární město Brno a Jihomoravský kraj. Kromě výše zmíněné podpory rozvoje místního audiovizuálního průmyslu a na něj navázané ekonomiky je tak cílem také podpora audiovizuální tvorby a propagace města a regionu prostřednictvím audiovizuálních děl.

„Prostřednictvím Jihomoravského filmového nadačního fondu probíhá již tři roky dynamický rozvoj lokálního audiovizuálního průmyslu, který má vysoký multiplikační efekt ekonomický i kulturně-společenský – rozvoj zaměstnanosti, služeb, podpora kulturního dění, propagace a další. Dosavadní činnost nadačního fondu posiluje obraz města a kraje jako otevřeného, moderního, živého ‚film friendly‘ regionu a spoluvytváří tvůrčí atmosféru města i kraje. I přes utlumení celého filmového průmyslu v souvislosti s pandemií koronaviru se na nás filmaři stále obracejí a mají zájem u nás točit,“ řekl náměstek brněnské primátorky Tomáš Koláčný.

Filmy, které se natáčely ve zdejším regionu, jsou často oceňovány i na filmových festivalech či soutěžích. „Producent a režisér Václav Marhoul, který v Brně natočil část svého celovečerního snímku Nabarvené ptáče, sklidil úspěch na mezinárodních festivalech v Benátkách a v Torontu, byl nominován na cenu Oscar za nejlepší zahraniční film a získal celkem osm cen Český lev. Dalšími novějšími fondem podpořenými projekty, které aspirují na ocenění, jsou celovečerní hraný film Petra Zelenky Modelář a krátkometrážní studentský film vznikající ve spolupráci s FAMU Hranice. Tyto snímky jsou nominovány na ceny Český lev 2021,“ vyzdvihl radní pro kulturu Marek Fišer.

Všechny zmíněné filmy obsahují značku Jihomoravského filmového fondu, a záběry lokací z Brna a Jihomoravského kraje se tak dostávají na plátna českých i zahraničních kin a festivalů, na televizní obrazovky a do prostředí internetu.

Za tři roky působnosti Jihomoravský filmový nadační fond podpořil již 60 projektů (výroba: 36, scénář: 24) příspěvky ve výši téměř 28 milionů korun (cca 26 milionů šlo na výrobu, necelé 2 miliony na scénáře). O natáčení v Jihomoravském kraji je ze strany producentů velký zájem, o čemž svědčí i to, že poptávka několikanásobně převyšuje dotační možnosti filmového fondu. V letošním roce statutární město Brno podpoří Jihomoravský filmový nadační fond částkou 5 milionů korun.

Podpora projektů v rámci tohoto filmového fondu s sebou nese významný ekonomický efekt, neboť podmínkou čerpání příspěvku je útrata 100 % dotace v regionu. Dle vyúčtování projektů podpořených v první výzvě roku 2018 byl ekonomický dopad 128,38 %. „Reálně to znamená, že Jihomoravský kraj touto podporou získal téměř 3,5 milionu korun nad rámec dotace. Dle plánovaných a dosud vyúčtovaných nákladů v roce 2019 by se měl ekonomický dopad pohybovat kolem 230 %, konkrétně tak jde o 11,6 milionů korun zisku,“ vysvětlil Tomáš Koláčný.

Důležitý je také dopad na rozvoj audiovizuálního průmyslu v regionu. Filmové produkce si totiž najímají lokální filmové profesionály a využívají místní služby.

V neposlední řadě je pak zásadní také otázka propagace. „Propagace Brna a Jihomoravského kraje se uskutečňuje v několika časových fázích, a to během natáčení, v době premiér v kině i v televizi nebo při uvedení na prestižních domácích a zahraničních festivalech. Důležitou součástí je i filmová turistika podporovaná prostřednictvím portálu gotobrno.cz pod TIC BRNO,“ dodal Marek Fišer.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.

Školy, náměstí i společenské prostory pro nové „Zbrojováky“. Soutěž určila podobu další etapy vznikající čtvrti

Dynamicky se proměňující areál Nové Zbrojovky získá novou základní a mateřskou školu na základě návrhu od ateliéru SOA architekti. V polovině listopadu ho jako vítězný vybrala odborná porota urbanisticko-architektonické soutěže pořádané Kanceláří architekta města Brna (KAM). Výsledky soutěže teď posvětila Rada města Brna i vedení Nové Zbrojovky. Veřejnost si je bude moci prohlédnout na výstavě začátkem příštího roku.