Jihomoravský filmový nadační fond dostane od města pět milionů korun - Tiskový servis

Jihomoravský filmový nadační fond dostane od města pět milionů korun

  • 03. února 2021
  • 3 minuty čtení

Pět milionů korun. Takovou částku doporučili dnes radní brněnským zastupitelům darovat Jihomoravskému filmovému nadačnímu fondu, jehož cílem je rozvoj audiovizuálního průmyslu v regionu.

Jihomoravský filmový nadační fond založilo v roce 2018 společně statutární město Brno a Jihomoravský kraj. Kromě výše zmíněné podpory rozvoje místního audiovizuálního průmyslu a na něj navázané ekonomiky je tak cílem také podpora audiovizuální tvorby a propagace města a regionu prostřednictvím audiovizuálních děl.

„Prostřednictvím Jihomoravského filmového nadačního fondu probíhá již tři roky dynamický rozvoj lokálního audiovizuálního průmyslu, který má vysoký multiplikační efekt ekonomický i kulturně-společenský – rozvoj zaměstnanosti, služeb, podpora kulturního dění, propagace a další. Dosavadní činnost nadačního fondu posiluje obraz města a kraje jako otevřeného, moderního, živého ‚film friendly‘ regionu a spoluvytváří tvůrčí atmosféru města i kraje. I přes utlumení celého filmového průmyslu v souvislosti s pandemií koronaviru se na nás filmaři stále obracejí a mají zájem u nás točit,“ řekl náměstek brněnské primátorky Tomáš Koláčný.

Filmy, které se natáčely ve zdejším regionu, jsou často oceňovány i na filmových festivalech či soutěžích. „Producent a režisér Václav Marhoul, který v Brně natočil část svého celovečerního snímku Nabarvené ptáče, sklidil úspěch na mezinárodních festivalech v Benátkách a v Torontu, byl nominován na cenu Oscar za nejlepší zahraniční film a získal celkem osm cen Český lev. Dalšími novějšími fondem podpořenými projekty, které aspirují na ocenění, jsou celovečerní hraný film Petra Zelenky Modelář a krátkometrážní studentský film vznikající ve spolupráci s FAMU Hranice. Tyto snímky jsou nominovány na ceny Český lev 2021,“ vyzdvihl radní pro kulturu Marek Fišer.

Všechny zmíněné filmy obsahují značku Jihomoravského filmového fondu, a záběry lokací z Brna a Jihomoravského kraje se tak dostávají na plátna českých i zahraničních kin a festivalů, na televizní obrazovky a do prostředí internetu.

Za tři roky působnosti Jihomoravský filmový nadační fond podpořil již 60 projektů (výroba: 36, scénář: 24) příspěvky ve výši téměř 28 milionů korun (cca 26 milionů šlo na výrobu, necelé 2 miliony na scénáře). O natáčení v Jihomoravském kraji je ze strany producentů velký zájem, o čemž svědčí i to, že poptávka několikanásobně převyšuje dotační možnosti filmového fondu. V letošním roce statutární město Brno podpoří Jihomoravský filmový nadační fond částkou 5 milionů korun.

Podpora projektů v rámci tohoto filmového fondu s sebou nese významný ekonomický efekt, neboť podmínkou čerpání příspěvku je útrata 100 % dotace v regionu. Dle vyúčtování projektů podpořených v první výzvě roku 2018 byl ekonomický dopad 128,38 %. „Reálně to znamená, že Jihomoravský kraj touto podporou získal téměř 3,5 milionu korun nad rámec dotace. Dle plánovaných a dosud vyúčtovaných nákladů v roce 2019 by se měl ekonomický dopad pohybovat kolem 230 %, konkrétně tak jde o 11,6 milionů korun zisku,“ vysvětlil Tomáš Koláčný.

Důležitý je také dopad na rozvoj audiovizuálního průmyslu v regionu. Filmové produkce si totiž najímají lokální filmové profesionály a využívají místní služby.

V neposlední řadě je pak zásadní také otázka propagace. „Propagace Brna a Jihomoravského kraje se uskutečňuje v několika časových fázích, a to během natáčení, v době premiér v kině i v televizi nebo při uvedení na prestižních domácích a zahraničních festivalech. Důležitou součástí je i filmová turistika podporovaná prostřednictvím portálu gotobrno.cz pod TIC BRNO,“ dodal Marek Fišer.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.cz



Další články z rubriky