Přeskočit na obsah

Jihomoravský filmový nadační fond dostane od města pět milionů korun

03. února 2021
Pět milionů korun. Takovou částku doporučili dnes radní brněnským zastupitelům darovat Jihomoravskému filmovému nadačnímu fondu, jehož cílem je rozvoj audiovizuálního průmyslu v regionu.

Jihomoravský filmový nadační fond založilo v roce 2018 společně statutární město Brno a Jihomoravský kraj. Kromě výše zmíněné podpory rozvoje místního audiovizuálního průmyslu a na něj navázané ekonomiky je tak cílem také podpora audiovizuální tvorby a propagace města a regionu prostřednictvím audiovizuálních děl.

„Prostřednictvím Jihomoravského filmového nadačního fondu probíhá již tři roky dynamický rozvoj lokálního audiovizuálního průmyslu, který má vysoký multiplikační efekt ekonomický i kulturně-společenský – rozvoj zaměstnanosti, služeb, podpora kulturního dění, propagace a další. Dosavadní činnost nadačního fondu posiluje obraz města a kraje jako otevřeného, moderního, živého ‚film friendly‘ regionu a spoluvytváří tvůrčí atmosféru města i kraje. I přes utlumení celého filmového průmyslu v souvislosti s pandemií koronaviru se na nás filmaři stále obracejí a mají zájem u nás točit,“ řekl náměstek brněnské primátorky Tomáš Koláčný.

Filmy, které se natáčely ve zdejším regionu, jsou často oceňovány i na filmových festivalech či soutěžích. „Producent a režisér Václav Marhoul, který v Brně natočil část svého celovečerního snímku Nabarvené ptáče, sklidil úspěch na mezinárodních festivalech v Benátkách a v Torontu, byl nominován na cenu Oscar za nejlepší zahraniční film a získal celkem osm cen Český lev. Dalšími novějšími fondem podpořenými projekty, které aspirují na ocenění, jsou celovečerní hraný film Petra Zelenky Modelář a krátkometrážní studentský film vznikající ve spolupráci s FAMU Hranice. Tyto snímky jsou nominovány na ceny Český lev 2021,“ vyzdvihl radní pro kulturu Marek Fišer.

Všechny zmíněné filmy obsahují značku Jihomoravského filmového fondu, a záběry lokací z Brna a Jihomoravského kraje se tak dostávají na plátna českých i zahraničních kin a festivalů, na televizní obrazovky a do prostředí internetu.

Za tři roky působnosti Jihomoravský filmový nadační fond podpořil již 60 projektů (výroba: 36, scénář: 24) příspěvky ve výši téměř 28 milionů korun (cca 26 milionů šlo na výrobu, necelé 2 miliony na scénáře). O natáčení v Jihomoravském kraji je ze strany producentů velký zájem, o čemž svědčí i to, že poptávka několikanásobně převyšuje dotační možnosti filmového fondu. V letošním roce statutární město Brno podpoří Jihomoravský filmový nadační fond částkou 5 milionů korun.

Podpora projektů v rámci tohoto filmového fondu s sebou nese významný ekonomický efekt, neboť podmínkou čerpání příspěvku je útrata 100 % dotace v regionu. Dle vyúčtování projektů podpořených v první výzvě roku 2018 byl ekonomický dopad 128,38 %. „Reálně to znamená, že Jihomoravský kraj touto podporou získal téměř 3,5 milionu korun nad rámec dotace. Dle plánovaných a dosud vyúčtovaných nákladů v roce 2019 by se měl ekonomický dopad pohybovat kolem 230 %, konkrétně tak jde o 11,6 milionů korun zisku,“ vysvětlil Tomáš Koláčný.

Důležitý je také dopad na rozvoj audiovizuálního průmyslu v regionu. Filmové produkce si totiž najímají lokální filmové profesionály a využívají místní služby.

V neposlední řadě je pak zásadní také otázka propagace. „Propagace Brna a Jihomoravského kraje se uskutečňuje v několika časových fázích, a to během natáčení, v době premiér v kině i v televizi nebo při uvedení na prestižních domácích a zahraničních festivalech. Důležitou součástí je i filmová turistika podporovaná prostřednictvím portálu gotobrno.cz pod TIC BRNO,“ dodal Marek Fišer.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Kundera má místo na čestném pohřebišti jisté, rozhodli dnes radní. Jeho odkaz město podpoří i finančně

Ode dneška je oficiálně dáno, čí jméno se objeví na náhrobku na posledním volném místě v čestném kruhu na Ústředním hřbitově. Radní schválili, aby sem byly uloženy ostatky brněnského rodáka Milana Kundery. Zároveň doporučili zastupitelům schválit dotaci na především kulturní a vzdělávací aktivity Knihovny Milana Kundery.

Desítka projektů Brněnské metropolitní oblasti zaměřených na cestovní ruch a revitalizaci veřejného prostoru získala podporu

Do rozvoje Brněnské metropolitní oblasti bude investováno dalších 303 milionů korun prostřednictvím nástroje integrovaných územních investic. Řídicí výbor složený z představitelů města, Jihomoravského kraje a zapojených obcí schválil desítku nových projektů, které se zaměřují na oblast cestovního ruchu a revitalizaci veřejného prostoru. Nositelé těchto projektů nyní mohou podat žádost o dotaci.

Startuje kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ – Pečujeme o vás společně

Kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ odstartuje křtem galerijní tramvaje už 3. října. Neděje se to jen tak – akce je součástí 15. Týdne sociálních služeb v ČR. Celá kampaň bude informovat o všech oblastech, kterým se sociální neziskovky v Brně věnují. Součástí bude i prezentace jednotlivých organizací.

Zhotovitel úprav Sálu Břetislava Bakaly je vybrán, práce na nové scéně Divadla Bolka Polívky potrvají 16 týdnů

Stavební úpravy a instalaci divadelních technologií v Sále Břetislava Bakaly, kde má od jara hrát Divadlo Bolka Polívky, provede firma GRADOIR, a to za cenu 9 806 902 korun bez DPH. Rozhodli o tom dnes brněnští radní.