(gak) - Až do 1. března mohou žádat o příspěvek tvůrci filmů. Jihomoravský filmový fond tentokrát rozdělí 9 milionů na podporu audiovizuálního průmyslu, filmové tvorby a posílení propagace Jihomoravského kraje a města Brna prostřednictvím audiovizuálních děl. Příspěvek lze žádat na hraná, animovaná a dokumentární díla.
V letošní výzvě na výrobu může Jihomoravský filmový fond rozdělit až 9 milionů korun. Podmínkou pro získání příspěvku je mimo jiné útrata 100 % přidělené dotace v regionu. Při hodnocení budou hrát roli kritéria jako jsou propagační potenciál projektu pro město a kraj nebo využití místních profesionálů a služeb.
„Díky ušetřeným nákladům na provozu fondu v loňském roce jsme mohli navýšit letošní rozpočet na výrobu z 8,5 na 9 milionů korun. Maximální možný příspěvek na jeden projekt je 5 milionů korun,“ uvádí radní města Brna pro oblast kultury Marek Fišer.
Fond založily společně město Brno a Jihomoravský kraj. „V loňské výzvě na výrobu získaly příspěvky například pohádka Hodinářův učeň natáčená na zámku v Lednici a v Uherčicích na Znojemsku nebo Poslední aristokratka odehrávající se z podstatné části na zámku v Miloticích, domovském zámku kastelána a autora předlohy Evžena Bočka. Po výzvě na výrobu připravujeme stejně jako v loňském roce výzvu na scénáře, pro kterou máme vyhrazeno půl milionu korun,“ uvádí radní Jihomoravského kraje Petr Hýbler.
Jihomoravský filmový nadační fond bude rozhodovat o přidělení příspěvku prostřednictvím sedmičlenné správní rady. Vedle představitelů kraje (Petr Hýbler), města (Marek Fišer) a Filmové kanceláře Brno (Ivana Košuličová) v ní zasedají čtyři odborníci: scénárista Štěpán Hulík, marketingový specialista v oboru audiovize Marek Loskot, filmový distributor a současný umělecký ředitel slovenského Febiofestu Přemysl Martinek, producentka a vedoucí katedry produkce FAMU Karla Stojáková.