Přeskočit na obsah

Jihomoravská záchranka dostala už čtvrtou sanitku pořízenou z dotace statutárního města Brna

19. ledna 2023

Nové vozidlo na podvozku Mercedes-Benz Sprinter řady 419 CDI má zabudovanou kompletní zdravotnickou zástavbu a všechny výstražné a další systémy.

Dlouhodobě se potýkáme s nedostatkem vozidel, přičemž výjezdů neustále přibývá, takže jsme za nový vůz opravdu rádi. Auto zařadíme do vozového parku výjezdové základny v Brně na Ponavě,“ vysvětluje ředitelka jihomoravské záchranky Hana Albrechtová.

Město Brno tak plní dohodu v rámci memoranda o spolupráci, v němž se zavázalo, že bude finančně přispívat na pořízení jednoho sanitního vozu ročně po dobu pěti let. Oceňuji nasazení jihomoravských záchranářů, uvědomuji si, že jejich práce je náročná po všech stránkách. Každý rok evidují přibližně 100 000 výjezdů, z toho zhruba polovinu ve městě Brně. Jsme proto rádi, že jsme mohli pomoci a poskytnout novou, špičkově vybavenou sanitku. V tuto chvíli jsou ve schváleném rozpočtu města Brna k dispozici 4 miliony korun na páté vozidlo,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Sanitka je v podstatě „jednotka intenzivní péče na kolech“. Je vybavena tak, aby si posádka dokázala poradit se všemi akutními zdravotními potížemi. A novinkou je jednotka C-Roads zabudovaná ve voze, která mimo jiné umožňuje vozidlům integrovaného záchranného systému preferenci na semaforech. To znamená, že na některých brněnských křižovatkách s podporou této technologie předpokládáme zrychlení průjezdu a zvýšení bezpečnosti účastníků provozu. Dále pak máme v těch nejnovějších vozech elektrohydraulická nosítka. Zjednodušeně řečeno, stále zapracováváme drobné nebo i větší změny ve snaze usnadnit práci našim zdravotníkům a zároveň poskytnout pacientům tu nejkvalitnější péči,“ doplňuje Hana Albrechtová.

Technické údaje:

motor diesel 1 950 cm3, 140 kW (170 koní), max. rychlost 160 km/h, celková hmotnost 3 880 kg, palivová nádrž 93 l, automatická převodovka 9G TRONIC PLUS, pohon zadní nápravy, světlá výška zástavby 1 920 mm

Pořizovací hodnota této sanitky s dodaným vybavením je 3 997 840 Kč s DPH.

Jihomoravská záchranka dostala už čtvrtou sanitku pořízenou z dotace statutárního města Brna. Foto. Z. Kolařík
Jihomoravská záchranka dostala už čtvrtou sanitku pořízenou z dotace statutárního města Brna. Foto: Z. Kolařík

Foto: Z. Kolařík
Foto: Z. Kolařík
 

Kontakt pro média

Mgr. Michaela Bothová

tisková mluvčí ZZS JmK

Kontakt pro média

Tiskové středisko MMB

Nejnovější tiskové zprávy

Meet the Mayor – špičkoví vědci, podnikatelé či akademici působící v Brně se opět setkali se zástupci města

Brno se profiluje jako mezinárodní metropole podporující vědu, výzkum i inovace. Neobejde se proto bez soustavné podpory a lákání talentů a spolupráce se zahraničními experty. Nedílnou součástí těchto aktivit je i společné setkávání. Jedním z příkladů může být včerejší akce Meet the Mayor.

Kaple sv. Antonína Paduánského v Žabovřeskách se utká v soutěži o nejlépe opravenou památku v kraji

Jihomoravský kraj pravidelně vyhlašuje soutěž o nejlépe opravenou kulturní památku za uplynulý rok. Do tohoto klání se letos přidává i statutární město Brno s rekonstruovanou kaplí sv. Antonína Paduánského v Žabovřeskách. Radní dnes souhlasili s podáním přihlášky.

Nápady na zlepšení města je opět možné přihlásit do Dáme na vás

Víte o něčem, co by prospělo vaší ulici? Vaší čtvrti? Chybí tam nějaká služba? Projekty, které by pozvedly život v Brně o úroveň výš a na které by vám stačilo 5 milionů korun, lze ode dneška až do 15. května přihlašovat do letošního (už sedmého) ročníku participativního rozpočtu Dáme na vás.

I v letošním roce se mohou Brňané těšit na sportovní a zábavní akce pod taktovkou městské společnosti STAREZ-SPORT

Společnost STAREZ-SPORT každoročně pro město Brno pořádá řadu akcí a projektů. Na dnešním zasedání radní projednali změny pro letošní rok. Některé akce se dočkají větší podpory nebo se upraví jejich organizace.