Přeskočit na obsah

Jezdi férově: animované spoty učí cyklisty i řidiče ohleduplnosti

05. června 2018 2 minuty čtení
(taz) Jak se k sobě mají chovat řidiči a cyklisté na silnici s cyklokoridorem a s cyklopruhem? Jak se liší cyklopruh a vyhrazený cyklopruh? Na co musí dávat pozor cyklista v pěší zóně či třeba na stezce pro chodce a cyklisty? Odpovědi na tyto otázky ukazují v přehledné a hravé formě dvě videa s podtitulem Jezdi férově. Spoty kladou důraz na vzájemnou ohleduplnost všech účastníků provozu. Vyrobit je nechalo město Brno s odbornou pomocí BESIPu a Policie ČR. Informace se touto cestou snadněji dostanou k dětem při dopravní výchově, vysílat se budou v televizi a šířit se budou také na sociálních sítích.

„V roce 2017 vydalo ministerstvo dopravy nové technické podmínky navrhování komunikací pro cyklisty. V návaznosti na to jsme chtěli všem účastníkům provozu co nejkonkrétněji ukázat, kdo má jaká práva a povinnosti. A také připomenout, že základem bezpečného provozu je ohleduplné chování mezi cyklisty, řidiči i chodci,“ uvedl náměstek primátora města Brna pro oblast dopravy Richard Mrázek.

Na přípravě scénářů se podílela jak Policie České republiky, tak BESIP. Situace, které jsou ve spotech popsány, byly vybrány podle zkušeností ze skutečného provozu.

„Z policejní praxe víme, že nejen cyklisté mnohdy tápou v pravidlech a neví, jak se správně v provozu chovat. Je to dáno i vývojem legislativy. Každý takový preventivní či vzdělávací projekt je proto důležitý, rádi jsme se na přípravě videoklipů podíleli,“ uvedl ředitel Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje Leoš Tržil.

Autory videí je studio Epicture, které zvolilo metodu takzvané cut out animation. Tato metoda kombinuje stylizovanou fotografii reálného místa s kreslenými pohyblivými objekty. Na příkladu modelových dopravních situací spoty vysvětlují pravidla a legislativu týkající se jednotlivých typů infrastruktury pro cyklisty.

Cílem prvního videospotu je představit a vysvětlit jaká práva a povinnosti se vážou na cyklistický piktokoridor, jízdní pruh pro cyklisty a vyhrazený jízdní pruh pro cyklisty. Cílovou skupinou prvního videospotu jsou řidiči nemotorových (jízdní kola a koloběžky) a motorových vozidel.

Cílem druhého videospotu je posílit ohleduplnost lidí na kolech vůči pěším na stezce pro chodce a cyklisty, na chodníku s povoleným vjezdem cyklistů a v pěší zóně.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.

Oslavy 30. výročí Centra experimentálního divadla
Brněnská hra s experimentem. CED slaví třicetiny

Divadlo je jako umělecká forma jedinečné v nekonečnosti možností svého vyjádření. V Brně máme navíc privilegium – jsme už 30 let svědky, diváky a účastníky velmi aktivního „osahávání hranic“ divadla. A to vše díky Centru experimentálního divadla, známému také pod zkratkou CED.

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.