Přeskočit na obsah

Jaro přichází. Zoo vynáší Moranu

18. března 2022 2 minuty čtení
(zob) – Pestrý víkend můžete zahájit na filmovém festivalu Future Gate. Fanoušci jistě nevynechají fotbalový zápas brněnských týmů. Vyvětrat hlavu si také můžete na jedné z autentických procházek a v zoo oslavíte příchod jara.

Letošním tématem filmového festivalu Future Gate je mimozemský život na planetě Zemi. Záměrem festivalu není zodpovědět otázku, zda jsem tu sami, ale klást ji a hledat alternativní možnosti a řešení. Film Sputnik přiblíží příběh mladé vědkyně, která v tajném projektu pozoruje mimozemského parazita. Filmy si také budete moci vychutnat na netradičních místech. Hvězdárna a planetárium bude v sobotu hostit promítání kultovního hororu Věc. Doprovodný program nabízí workshop komiksového kreslení.

Na novou výstavu zve Muzeum města Brna. Depozitáře na Špilberku odhalily své poklady, prohlédnete si dosud nevystavená militaria a zbraně. Výstava se koná v gotickém sále a jeho okolí. 

Autentické prohlídky vás ve své jarní edici zavedou do Brna před 139 lety, kdy Joža Barvič otevřel své knihkupectví a vznikal ženský spolek Vesna. Dále do historie se podíváte na procházce středověkým městem. Vrací se také oblíbené tematické běžecké trasy, tentokrát se blíže seznámíte s areálem výstaviště.

Doba (před)covidová je název studentského výstavního projektu, který nyní můžete navštívit v Technickém muzeu. Expozice se zaměřuje na dějiny epidemií, jež se dotkly území střední Evropy. Seznámíte se také s významným epidemiologem prof. Karlem Raškou. Jeho výzkum pomohl vymýtit pravé neštovice.

Zoo Brno zve v sobotu 19. března na tradiční Vítání jara.  Po dvou letech, kdy byla zahrada v tomto období uzavřena, je pro návštěvníky připravena soutěžní vědomostní stezka, komentovaná krmení tamarínů žlutorukých, pandy červené a lemurů kata i dětské tvořivé dílny. V programu vystoupí zpěvačka Sára Nová a v provozu bude také oblíbený zoovláček. Těšit se můžete i na symbolické vyhnání zimy v podobě Morany.

Stadion na Srbské bude hostit ryze brněnské derby. V pátek proti sobě nastoupí týmy FC Zbrojovka a SK Líšeň. Napínavý zápas sousedů nejen v ligové tabulce si vychutnáte v pátek v 17 hodin. 

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo k volbám 41,9 % oprávněných voličů. Foto: Z. Kolařík
Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo ke komunálním volbám 41,9 % oprávněných voličů

V průběhu pátku a soboty lidé po celé České republice volili své zástupce do vedení měst a obcí. V Brně přišlo do 352 volebních místností odevzdat svůj hlas 41,9 % oprávněných voličů. Ve dvou obvodech Brňané také vybírali nové senátory či senátorky. V těchto volbách se rozhodlo podpořit některého z kandidátů 44,78 % voličů.

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.