Přeskočit na obsah

Jaro přichází. Zoo vynáší Moranu

18. března 2022 2 minuty čtení
(zob) – Pestrý víkend můžete zahájit na filmovém festivalu Future Gate. Fanoušci jistě nevynechají fotbalový zápas brněnských týmů. Vyvětrat hlavu si také můžete na jedné z autentických procházek a v zoo oslavíte příchod jara.

Letošním tématem filmového festivalu Future Gate je mimozemský život na planetě Zemi. Záměrem festivalu není zodpovědět otázku, zda jsem tu sami, ale klást ji a hledat alternativní možnosti a řešení. Film Sputnik přiblíží příběh mladé vědkyně, která v tajném projektu pozoruje mimozemského parazita. Filmy si také budete moci vychutnat na netradičních místech. Hvězdárna a planetárium bude v sobotu hostit promítání kultovního hororu Věc. Doprovodný program nabízí workshop komiksového kreslení.

Na novou výstavu zve Muzeum města Brna. Depozitáře na Špilberku odhalily své poklady, prohlédnete si dosud nevystavená militaria a zbraně. Výstava se koná v gotickém sále a jeho okolí. 

Autentické prohlídky vás ve své jarní edici zavedou do Brna před 139 lety, kdy Joža Barvič otevřel své knihkupectví a vznikal ženský spolek Vesna. Dále do historie se podíváte na procházce středověkým městem. Vrací se také oblíbené tematické běžecké trasy, tentokrát se blíže seznámíte s areálem výstaviště.

Doba (před)covidová je název studentského výstavního projektu, který nyní můžete navštívit v Technickém muzeu. Expozice se zaměřuje na dějiny epidemií, jež se dotkly území střední Evropy. Seznámíte se také s významným epidemiologem prof. Karlem Raškou. Jeho výzkum pomohl vymýtit pravé neštovice.

Zoo Brno zve v sobotu 19. března na tradiční Vítání jara.  Po dvou letech, kdy byla zahrada v tomto období uzavřena, je pro návštěvníky připravena soutěžní vědomostní stezka, komentovaná krmení tamarínů žlutorukých, pandy červené a lemurů kata i dětské tvořivé dílny. V programu vystoupí zpěvačka Sára Nová a v provozu bude také oblíbený zoovláček. Těšit se můžete i na symbolické vyhnání zimy v podobě Morany.

Stadion na Srbské bude hostit ryze brněnské derby. V pátek proti sobě nastoupí týmy FC Zbrojovka a SK Líšeň. Napínavý zápas sousedů nejen v ligové tabulce si vychutnáte v pátek v 17 hodin. 

Mohlo by vás dále zajímat

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Foto: Internetová encyklopedie dějin Brna
Starobrněnský klášter slaví 700 let

Stavba kláštera jako vykoupení z pozemských hříchů. I takto – poněkud bulvárně – bychom se mohli dívat na vznik starobrněnského kláštera cisterciaček. Jeho zakladatelka a donátorka královna Eliška Rejčka byla žena s pozoruhodným osudem. Její životní kroky by budily pozornost i nyní, natož ve středověkých českých zemích.

Tunel na Žabovřeské. Foto: Marie Schmerková
Velký městský okruh se rozrůstá, pracuje se na třech úsecích

Neustálé čekání v zácpách nemá nikdo rád. Jak ale pomoci plynulejší dopravě v Brně, když aut je stále více a ulice nelze nafouknout? Jedním z řešení je vybudování velkého městského okruhu (VMO). Aktuálně se pracuje hned na třech úsecích. Po jejich dokončení sice zatím nebude hotový celý okruh, ale řidičům i tak prospějí.

Povalená dopravní značka na Husově. Foto: MMB
BRŇÁCI a Brňačky, udělejte něco PRO BRNO

I když je oficiální název aplikace Brňáci pro Brno z dnešního pohledu genderově nekorektní, ona sama obyvatelům všech pohlaví dělá dobrou službu. Už 13 let jim umožňuje, aby jednoduše z mobilu nebo z počítače nahlásili závady, na které ve městě narazili, ať už jde o uvolněné dlaždice v chodníku, výmol v silnici, rozbujelou zeleň bránící ve výhledu, nebo blikající lampu.

Zahrady vil Tugendhat a Löw-Beer jsou nově průchozí zdarma. Foto: Marie Schmerková
Vyšel květnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Od začátku května opět pojede tramvaj číslo 1 do Bystrce. O víkendu 13. a 14. května se otevře více než sto běžně nepřístupných míst při festivalu Open House Brno. A do 15. května je možné přihlásit nápad na zlepšení života ve městě do participativního rozpočtu Dáme na vás.

Nejnovější články

Brněnské výstaviště, foto: M. Schmerková
Výstaviště slaví 95 let. Vyrazte prozkoumat brněnskou veletržní chloubu

Hlavním tahákem nadcházejícího víkendu jsou bezesporu oslavy 95 let brněnského výstaviště. Neváhejte s návštěvou, program je opravdu bohatý. Dále začíná také festival Provázek open, který potrvá až do června. K návštěvě zvou i dopravní hřiště v Komíně a Řečkovicích – chystá se zde speciální program pro děti.

Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.  Foto: M. Schmerková
Jak na životní prostředí? Zkušenosti z celého světa se sdílely v Brně

Zelená infrastruktura, údržba zeleně nebo energetika – i tato témata zahrnoval městem organizovaný mezinárodní workshop nazvaný příznačně Den partnerských měst. Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.  

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. 

Zootechnička s medvíďaty, archiv Zoo Brno
Poznejte sedm desetiletí Zoo Brno ve fotografiích v Urban centru

Za odpočinkem i zvířaty chodí lidé do brněnské zoo od roku 1953. Jak se zahrada za 70 let proměnila, mapuje výstava historických i současných fotografií, kterou můžete až do 10. července navštívit v Urban centru na Mečové.