Přeskočit na obsah

Janáčkovo divadlo: začíná velká rekonstrukce zázemí a střechy divadla

30. června 2017 2 minuty čtení
(taz) Statutární město Brno dnes jako investor rozsáhlé rekonstrukce Janáčkova divadla předalo tuto významnou brněnskou budovu stavebním firmám, které zde budou následujících 14 měsíců pracovat na velké rekonstrukci zázemí a střechy. Rekonstrukci bude provádět sdružení firem Metrostav, IMOS a OHL pro Janáčkovo divadlo.

"Ve čtvrtek 29. června došlo k podpisu smlouvy, nyní si předáváme staveniště a předpokládám, že stavební práce začnou probíhat už v příštím týdnu. Jejich dokončení je ve smlouvě stanoveno na konec srpna příštího roku tak, aby se zde na podzim 2018 mohl odehrát další ročník významného festivalu Janáček Brno,“ uvedl náměstek primátora pro oblast investic Richard Mrázek.

"Jsme si vědomi významu této budovy a uděláme vše pro to, abychom rekonstrukci provedli řádně a v termínu," řekl za sdružení firem Metrostav, IMOS a OHL pro Janáčkovo divadlo Jaroslav Heran z Metrostavu.

"Před rekonstrukcí bylo nezbytné divadlo vystěhovat - to znamená například archiv celé historie 130 let divadla, kostýmní sklad i zázemí celého operního souboru. To je ale něco, s čím je potřeba počítat, protože je potřeba opravit největší divadlo v zemi. A je potřeba ocenit, že město do této rekonstrukce investuje," doplnil ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser.

Při opravách budovy Janáčkova divadla se rozšíří sociální zařízení, zmodernizují se interiéry diváckých prostor i bufet. Kompletně se opraví provozní prostory divadla, včetně zázemí pro zaměstnance a jevištní technologie. Počítá se také s rekonstrukcí veškerých rozvodů. Rovněž budou opraveny příjezdové, přístupové a parkovací plochy k provozní části budovy divadla.


K tomu se přidá také rekonstrukce střechy. Při upevňování nové vzduchotechniky se totiž přišlo na její špatný stav. Rekonstrukce střechy nebyla do rozsahu rekonstrukčních prací původně zahrnuta, neboť se naposledy opravovala v roce 2005. Tehdy však došlo pouze k opravě svrchní krytiny, a nikoliv k celkové rekonstrukci nosné části střechy.

Za špatný technický stav střechy Janáčkova divadla může konstrukční vrstva, která je tvořena betonovými prefabrikovanými střešními deskami, tzv. Čiževského deskami. Původní prefabrikované střešní desky nyní nahradí dělníci modernější konstrukcí. Ta umožní zavěšení prvků vzduchotechniky, které se nevejdou do prostoru divadla.

Rekonstrukce budovy Janáčkova divadla byla dlouhodobě plánována ve spolupráci s Národním divadlem Brno, které na této scéně působí. Po dobu rekonstrukce Janáčkova divadla bude působit v náhradních prostorách.

Informace o historii budovy najdete na webu Národního divadla Brno.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.

Oslavy 30. výročí Centra experimentálního divadla
Brněnská hra s experimentem. CED slaví třicetiny

Divadlo je jako umělecká forma jedinečné v nekonečnosti možností svého vyjádření. V Brně máme navíc privilegium – jsme už 30 let svědky, diváky a účastníky velmi aktivního „osahávání hranic“ divadla. A to vše díky Centru experimentálního divadla, známému také pod zkratkou CED.