Jak vidí umělci Marii Restitutu? Soutěžní návrhy ukazuje výstava na Špilberku

  • 29. března 2023
  • 2 minuty čtení
  • Radka Loukotová

Lampa, trnová koruna, kříž z QR kódů? Pomník blahoslavené Marie Restituty mohl mít řadu podob. Porota nakonec zvolila tradiční figurální ztvárnění. Shodnete se s jejím výběrem, nebo byste dali přednost něčemu jinému? Všech 35 návrhů si prohlédnete na výstavě na Špilberku.

Uběhlo pár týdnů od rozhodnutí poroty, která v architektonicko-výtvarné soutěži vybrala jako nejvhodnější návrh akademického sochaře Radima Hankeho přihlášený společně s kanceláří ellement architects s.r.o. Jaké to je být v kůži porotců, si teď může vyzkoušet každý. Všech 35 soutěžních návrhů, které zahrnují vždy model a textovou část s popisem ideového záměru, prezentuje nová výstava v západním křídle Špilberku. Navštívit ji můžete denně od 9 do 17 hodin, a to až do 16. dubna.

Blahoslavená Marie Restituta Kafková (rozená Helena Kafková) se narodila 1. května 1894 v Husovicích. V roce 1896 se celá její rodina přestěhovala do Vídně, kde Helena posléze vstoupila do kongregace Sester františkánek křesťanské lásky (Sorores Franciscanae a Caritate Christiana, lidově hartmannky) a přijala řeholní jméno Marie Restituta. Byla zdravotní sestrou, působila nejprve na operačním sále řádové nemocnice v Mödlingu a posléze v řádové nemocnici ve Vídni jako vrchní sestra. Po připojení Rakouska k nacistickému Německu se Marie Restituta několikrát dostala do střetu s nacistickými orgány. 18. února 1942 byla přímo na operačním sále zatčena a obviněna z šíření protinacistických materiálů. Dne 30. března 1943 byla popravena. Za blahoslavenou byla prohlášena 21. června 1998.

Výstavu zahájila vernisáž 28. 3. 2023. Foto: MuMB


 

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít