Přeskočit na obsah

Jak velké je zatížení tranzitní a nákladní dopravy na brněnských silnicích, zjistí směrový průzkum

15. června 2022
Radní souhlasí s poskytnutím dotace 2 miliony korun na projekt Směrový průzkum tranzitní jízdy vozidel městem Brnem. Vše musí ještě schválit červnové zastupitelstvo.

Průzkum tranzitních a nákladních vozidel zajistí Vysoké učení technické v Brně. Samotné měření bude probíhat od září do listopadu letošního roku v 10 lokalitách současně vždy od 5:00 do 23:00 hodin, a to v úterý, ve středu nebo ve čtvrtek, kdy je největší hustota provozu na silnicích. Měřit se bude na mezikřižovatkových úsecích, u kterých bude možné snímací technologie nainstalovat bez komplikovaných dopravně-inženýrských opatření například na stávající stožáry veřejného osvětlení. Tam, kde montáž nebude možná, bude průzkum prováděn přímo z vozidel.

„Použitá technologie musí umožnit třídění vozidel na motocykly, osobní vozidla, dodávky, lehká nákladní vozidla, těžká nákladní vozidla a autobusy se spolehlivostí 95 % a rozpoznání registračních značek se spolehlivostí 98 %. Nasbíraná data pak budou samozřejmě anonymizována,“ uvedl druhý náměstek primátorky Tomáš Koláčný, zodpovědný za informační technologie, strategii a analýzu dat, a pokračoval: „Na výstupech poskytujících klíčové informace o míře zejména nákladního tranzitu mezi všemi lokalitami bude také spolupracovat společnost Brněnské komunikace, která je pak využije i k dalšímu zpracování.“ 

Jana Vašíčková
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 026
mobil: +420 602 770 466
e–mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.