Přeskočit na obsah

Jak velké je zatížení tranzitní a nákladní dopravy na brněnských silnicích, zjistí směrový průzkum

15. června 2022

Radní souhlasí s poskytnutím dotace 2 miliony korun na projekt Směrový průzkum tranzitní jízdy vozidel městem Brnem. Vše musí ještě schválit červnové zastupitelstvo.

Průzkum tranzitních a nákladních vozidel zajistí Vysoké učení technické v Brně. Samotné měření bude probíhat od září do listopadu letošního roku v 10 lokalitách současně vždy od 5:00 do 23:00 hodin, a to v úterý, ve středu nebo ve čtvrtek, kdy je největší hustota provozu na silnicích. Měřit se bude na mezikřižovatkových úsecích, u kterých bude možné snímací technologie nainstalovat bez komplikovaných dopravně-inženýrských opatření například na stávající stožáry veřejného osvětlení. Tam, kde montáž nebude možná, bude průzkum prováděn přímo z vozidel.

„Použitá technologie musí umožnit třídění vozidel na motocykly, osobní vozidla, dodávky, lehká nákladní vozidla, těžká nákladní vozidla a autobusy se spolehlivostí 95 % a rozpoznání registračních značek se spolehlivostí 98 %. Nasbíraná data pak budou samozřejmě anonymizována,“ uvedl druhý náměstek primátorky Tomáš Koláčný, zodpovědný za informační technologie, strategii a analýzu dat, a pokračoval: „Na výstupech poskytujících klíčové informace o míře zejména nákladního tranzitu mezi všemi lokalitami bude také spolupracovat společnost Brněnské komunikace, která je pak využije i k dalšímu zpracování.“ 

Jana Vašíčková
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 026
mobil: +420 602 770 466
e–mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.