Jak se žilo „za totáče“, zjistí lidé v projekčním dómu

  • 14. října 2019
  • 2 minuty čtení
(ral) - Cestovat v čase o více než 30 let zpět mohou lidé díky projekčnímu dómu na náměstí Svobody. Multimediálním projektem Totalita startuje série akcí připomínajících letošní kulaté výročí sametové revoluce. Zúčastnit se zhruba 20minutové 3D projekce a videomappingu mohou lidé každý den ode dneška do soboty od 8.30 do 19 hodin.

Oslavy 30 let svobody, které si za pár týdnů připomene celá republika, začínají v Brně už dnes. Na náměstí Svobody vyrostl nepřehlédnutelný projekční dóm, ve kterém mohou lidé zhruba každou půlhodinu zhlédnout speciálně připravené 3D představení kombinované s videomappingem. „Mysleli jsme přitom hlavně na tu část veřejnosti, která si sametovou revoluci a zvláště to, co co jí předcházelo, nepamatuje. Nemáme ambice vysvětlit v těch 20 minutách všechno, ale prostřednictvím těchto útržků chceme u lidí vyvolat o dané období zájem. Aby se potom doma ptali: ‚Mami, tati, babi, dědo, toto se fakt dělo? Takhle to tady vypadalo?'," popsal cíl organizátorů Lukáš Nádvorník ze společnosti Media Park, která celý projekt zaštiťuje.

Kromě samotné projekce si mohou lidé prohlédnout i doprovodnou výstavu. Z fotografií a jednoduchých textů se dozví (nebo si připomenou), jak se znaky totality projevovaly v každodenním životě. „Spousta mladších ročníků má jen mlhavou nebo vůbec žádnou představu o minulém režimu. Proto jsou také dopolední časy promítání určeny přednostně žákům a studentům," uvedla primátorka Markéta Vaňková. Na promítání mezi 8.30 a 14.30 si mohou školy rezervovat vstup na stránkách www.totalitnistat.cz. Pokud 110 sedadel v podobě plážových lehátek studenti nezaplní, bude do sálu vpuštěna i veřejnost. „Nabízí se využít příležitosti ke společné návštěvě rodičů s dětmi nebo prarodičů s vnoučaty - nic nepřekoná vyprávění lidí, kteří konkrétní éru sami zažili," dodala Markéta Vaňková.

Odpolední a večerní projekce do 19 hodin jsou přístupné široké veřejnosti. „Pokud bude na místě zájem, jsme připraveni vyjít divákům vstříc a večerní promítání prodloužit, samozřejmě s ohledem na noční klid," doplnil Lukáš Nádvorník. Vstup na projekce je zdarma. 

Roadshow Totalita letos navštíví celkem čtyři česká města, v září mohli projekce zhlédnout v Českých Budějovicích, po Brně se přesune do Plzně a Prahy. V Brně tvoří jednu z desítek akcí připomínajících 30. výročí sametové revoluce, jejichž kompletní seznam najdou lidé na 30let.brno.cz.

Dočtete se v Metropolitanu

  • Kateřina Liďáková. Foto: Marek Malůšek
    Kam jdeš, divadlo? Do Brna

    Kateřina Liďáková, od roku 2022 členka činohry Národního divadla Brno, strávila šestnáct let na prknech Městského divadla Zlín, kde také jako ředitel, dramaturg, herec i autor působil její manžel a...

Nenechte si ujít