Přeskočit na obsah

Jak se žilo „za totáče“, zjistí lidé v projekčním dómu

14. října 2019 2 minuty čtení
(ral) - Cestovat v čase o více než 30 let zpět mohou lidé díky projekčnímu dómu na náměstí Svobody. Multimediálním projektem Totalita startuje série akcí připomínajících letošní kulaté výročí sametové revoluce. Zúčastnit se zhruba 20minutové 3D projekce a videomappingu mohou lidé každý den ode dneška do soboty od 8.30 do 19 hodin.

Oslavy 30 let svobody, které si za pár týdnů připomene celá republika, začínají v Brně už dnes. Na náměstí Svobody vyrostl nepřehlédnutelný projekční dóm, ve kterém mohou lidé zhruba každou půlhodinu zhlédnout speciálně připravené 3D představení kombinované s videomappingem. „Mysleli jsme přitom hlavně na tu část veřejnosti, která si sametovou revoluci a zvláště to, co co jí předcházelo, nepamatuje. Nemáme ambice vysvětlit v těch 20 minutách všechno, ale prostřednictvím těchto útržků chceme u lidí vyvolat o dané období zájem. Aby se potom doma ptali: ‚Mami, tati, babi, dědo, toto se fakt dělo? Takhle to tady vypadalo?'," popsal cíl organizátorů Lukáš Nádvorník ze společnosti Media Park, která celý projekt zaštiťuje.

Kromě samotné projekce si mohou lidé prohlédnout i doprovodnou výstavu. Z fotografií a jednoduchých textů se dozví (nebo si připomenou), jak se znaky totality projevovaly v každodenním životě. „Spousta mladších ročníků má jen mlhavou nebo vůbec žádnou představu o minulém režimu. Proto jsou také dopolední časy promítání určeny přednostně žákům a studentům," uvedla primátorka Markéta Vaňková. Na promítání mezi 8.30 a 14.30 si mohou školy rezervovat vstup na stránkách www.totalitnistat.cz. Pokud 110 sedadel v podobě plážových lehátek studenti nezaplní, bude do sálu vpuštěna i veřejnost. „Nabízí se využít příležitosti ke společné návštěvě rodičů s dětmi nebo prarodičů s vnoučaty - nic nepřekoná vyprávění lidí, kteří konkrétní éru sami zažili," dodala Markéta Vaňková.

Odpolední a večerní projekce do 19 hodin jsou přístupné široké veřejnosti. „Pokud bude na místě zájem, jsme připraveni vyjít divákům vstříc a večerní promítání prodloužit, samozřejmě s ohledem na noční klid," doplnil Lukáš Nádvorník. Vstup na projekce je zdarma. 

Roadshow Totalita letos navštíví celkem čtyři česká města, v září mohli projekce zhlédnout v Českých Budějovicích, po Brně se přesune do Plzně a Prahy. V Brně tvoří jednu z desítek akcí připomínajících 30. výročí sametové revoluce, jejichž kompletní seznam najdou lidé na 30let.brno.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.