Přeskočit na obsah

Jak se má Brno rozvíjet? Ptáme se na Moravském náměstí

16. května 2018 2 minuty čtení
(ral) - Jaká místa se vám v Brně líbí a jaká byste naopak chtěli změnit? Mělo by město zvýšit svou podporu kultury, nebo raději sportu? Chcete v centru více klidu a zeleně, nebo zábavy a akcí? Máte na tyto otázky jasné odpovědi? Tvůrci strategie #brno2050 na ně během dneška a zítřka čekají na Moravském náměstí. Výsledky jim pomohou sestavit plán priorit a opatření pro následujících deset let.

Mapa Brna-středu, umístěná na Moravském náměstí u Jošta, se plní barevnými špendlíky. Modré například značí lokality, které by si zasloužily rozvoj, červené naopak místa, kde je lidem dobře a nic by tu neměnili. Nejvíce jich je na Špilberku nebo v Lužánkách. „Já mám strašně rád centrum Brna, Svoboďák, Kozí ulici, tam to vždycky žije,“ vysvětluje svou volbu Jakub Řiháček, který žije s partnerkou Martinou Krpcovou v Medlánkách. Ta naopak upřednostňuje okraj města: „Nemám ráda hluk ani neustálý spěch. Do centra proto moc nejezdím. V Medlánkách je spousta prostoru, hřiště, les, louka, rybník… Jen služby by se mohly zlepšit, je tam sice lékař i lékárna, školy, školky, ale máme tu třeba na celou čtvrť jen jeden bankomat.“

Každodenní zkušenosti obyvatel jsou jedním z podnětů, na jehož základě budou nyní tvůrci strategie sestavovat plán priorit a opatření pro následující dekádu. „Chceme jej dokončit tak, abychom ho na podzim mohli předložit zastupitelům. Následně pak vznikne akční plán s konkrétními projekty do roku 2020,“ popisuje vedoucí Oddělení strategického plánování Magistrátu města Brna Jan Holeček.

Svůj názor na budoucí směřování Brna můžete na Moravském náměstí vyjádřit dnes a ve čtvrtek po celý den. „To, co tu máme připravené naživo, lze vyplnit i na webu. Dostupné tam jsou i pocitové mapy všech brněnských městských částí. Tyto aplikace budou spuštěné do konce června,“ doplňuje Jan Holeček. Další setkání s veřejností jsou v plánu během Festivalu RE:PUBLIKA. Veřejné debaty probíhají také v jednotlivých městských částech – jejich plán naleznete zde.

Strategie #brno2050 předkládá, kam by Brno mělo dospět v následujících třech desetiletích. Do její přípravy tvůrci od počátku zapojují i veřejnost. V tuto chvíli je hotová dlouhodobá vize. Je postavena na 25 hodnotách, na kterých spolupracovalo více než 200 odborníků z univerzit, firem, neziskového sektoru, řada aktivních občanů, zástupců veřejné správy a politických klubů, kteří dohromady tvoří brněnský městský ekosystém. Veškeré podrobnosti najdete na webu strategie www.brno2050.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Víkend otevřených zahrad. Foto: Lipka
Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách

Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.