Jak se má Brno rozvíjet? Ptáme se na Moravském náměstí

  • 16. května 2018
  • 2 minuty čtení
(ral) - Jaká místa se vám v Brně líbí a jaká byste naopak chtěli změnit? Mělo by město zvýšit svou podporu kultury, nebo raději sportu? Chcete v centru více klidu a zeleně, nebo zábavy a akcí? Máte na tyto otázky jasné odpovědi? Tvůrci strategie #brno2050 na ně během dneška a zítřka čekají na Moravském náměstí. Výsledky jim pomohou sestavit plán priorit a opatření pro následujících deset let.

Mapa Brna-středu, umístěná na Moravském náměstí u Jošta, se plní barevnými špendlíky. Modré například značí lokality, které by si zasloužily rozvoj, červené naopak místa, kde je lidem dobře a nic by tu neměnili. Nejvíce jich je na Špilberku nebo v Lužánkách. „Já mám strašně rád centrum Brna, Svoboďák, Kozí ulici, tam to vždycky žije,“ vysvětluje svou volbu Jakub Řiháček, který žije s partnerkou Martinou Krpcovou v Medlánkách. Ta naopak upřednostňuje okraj města: „Nemám ráda hluk ani neustálý spěch. Do centra proto moc nejezdím. V Medlánkách je spousta prostoru, hřiště, les, louka, rybník… Jen služby by se mohly zlepšit, je tam sice lékař i lékárna, školy, školky, ale máme tu třeba na celou čtvrť jen jeden bankomat.“

Každodenní zkušenosti obyvatel jsou jedním z podnětů, na jehož základě budou nyní tvůrci strategie sestavovat plán priorit a opatření pro následující dekádu. „Chceme jej dokončit tak, abychom ho na podzim mohli předložit zastupitelům. Následně pak vznikne akční plán s konkrétními projekty do roku 2020,“ popisuje vedoucí Oddělení strategického plánování Magistrátu města Brna Jan Holeček.

Svůj názor na budoucí směřování Brna můžete na Moravském náměstí vyjádřit dnes a ve čtvrtek po celý den. „To, co tu máme připravené naživo, lze vyplnit i na webu. Dostupné tam jsou i pocitové mapy všech brněnských městských částí. Tyto aplikace budou spuštěné do konce června,“ doplňuje Jan Holeček. Další setkání s veřejností jsou v plánu během Festivalu RE:PUBLIKA. Veřejné debaty probíhají také v jednotlivých městských částech – jejich plán naleznete zde.

Strategie #brno2050 předkládá, kam by Brno mělo dospět v následujících třech desetiletích. Do její přípravy tvůrci od počátku zapojují i veřejnost. V tuto chvíli je hotová dlouhodobá vize. Je postavena na 25 hodnotách, na kterých spolupracovalo více než 200 odborníků z univerzit, firem, neziskového sektoru, řada aktivních občanů, zástupců veřejné správy a politických klubů, kteří dohromady tvoří brněnský městský ekosystém. Veškeré podrobnosti najdete na webu strategie www.brno2050.cz.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít