Přeskočit na obsah

Jak se má Brno rozvíjet? Ptáme se na Moravském náměstí

16. května 2018 2 minuty čtení
(ral) - Jaká místa se vám v Brně líbí a jaká byste naopak chtěli změnit? Mělo by město zvýšit svou podporu kultury, nebo raději sportu? Chcete v centru více klidu a zeleně, nebo zábavy a akcí? Máte na tyto otázky jasné odpovědi? Tvůrci strategie #brno2050 na ně během dneška a zítřka čekají na Moravském náměstí. Výsledky jim pomohou sestavit plán priorit a opatření pro následujících deset let.

Mapa Brna-středu, umístěná na Moravském náměstí u Jošta, se plní barevnými špendlíky. Modré například značí lokality, které by si zasloužily rozvoj, červené naopak místa, kde je lidem dobře a nic by tu neměnili. Nejvíce jich je na Špilberku nebo v Lužánkách. „Já mám strašně rád centrum Brna, Svoboďák, Kozí ulici, tam to vždycky žije,“ vysvětluje svou volbu Jakub Řiháček, který žije s partnerkou Martinou Krpcovou v Medlánkách. Ta naopak upřednostňuje okraj města: „Nemám ráda hluk ani neustálý spěch. Do centra proto moc nejezdím. V Medlánkách je spousta prostoru, hřiště, les, louka, rybník… Jen služby by se mohly zlepšit, je tam sice lékař i lékárna, školy, školky, ale máme tu třeba na celou čtvrť jen jeden bankomat.“

Každodenní zkušenosti obyvatel jsou jedním z podnětů, na jehož základě budou nyní tvůrci strategie sestavovat plán priorit a opatření pro následující dekádu. „Chceme jej dokončit tak, abychom ho na podzim mohli předložit zastupitelům. Následně pak vznikne akční plán s konkrétními projekty do roku 2020,“ popisuje vedoucí Oddělení strategického plánování Magistrátu města Brna Jan Holeček.

Svůj názor na budoucí směřování Brna můžete na Moravském náměstí vyjádřit dnes a ve čtvrtek po celý den. „To, co tu máme připravené naživo, lze vyplnit i na webu. Dostupné tam jsou i pocitové mapy všech brněnských městských částí. Tyto aplikace budou spuštěné do konce června,“ doplňuje Jan Holeček. Další setkání s veřejností jsou v plánu během Festivalu RE:PUBLIKA. Veřejné debaty probíhají také v jednotlivých městských částech – jejich plán naleznete zde.

Strategie #brno2050 předkládá, kam by Brno mělo dospět v následujících třech desetiletích. Do její přípravy tvůrci od počátku zapojují i veřejnost. V tuto chvíli je hotová dlouhodobá vize. Je postavena na 25 hodnotách, na kterých spolupracovalo více než 200 odborníků z univerzit, firem, neziskového sektoru, řada aktivních občanů, zástupců veřejné správy a politických klubů, kteří dohromady tvoří brněnský městský ekosystém. Veškeré podrobnosti najdete na webu strategie www.brno2050.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Zelená střecha v brněnských Bohunicích
O ekologické dotace můžete požádat až do konce října

Neváhejte, ještě letos stihnete podat žádost o ekodotace. Všech pět výzev: Zeleň střechám, Nachytej dešťovku, Vnitroblok, Nábřežít a Ekovýuka je otevřeno do konce října. Ekologická řešení tak můžete aplikovat přímo na své bydlení, zahradu nebo můžete oživit vnitroblok, nachystat ekologický program či kulturně obohatit nábřeží brněnských řek.

Faktor K i Káznice 250. Bývalá věznice na Cejlu žije kulturou
Faktor K i Káznice 250. Bývalá věznice na Cejlu žije kulturou

Mezi mnoha letošními důležitými výročími by neměla zapadnout připomínka 250 let od položení základního kamene Káznice na Cejlu. Pohled do historie a hlavně nástin budoucnosti přinese od 5. do 8. října akce Faktor K. Ve čtvrtek 6. října se koná akce Káznice 250. Ta má omezenou kapacitu, a proto je nutná registrace zde. 

Budova hlavního nádraží v Brně
Den architektury ukazuje Brno v mnoha kontextech

Nebourej, transformuj! je motto letošního Dne architektury, který se koná od 30. září do 6. října. Na programu je opět mnoho procházek, výstav a workshopů, díky nimž poznáte tvář Brna z jiné strany. Očím veřejnosti se otevřou prostory standardně nepřístupné. Souběžně s Dnem architektury probíhá v kině Art festival Film a architektura.