Přeskočit na obsah

Jak se má Brno rozvíjet? Ptáme se na Moravském náměstí

16. května 2018 2 minuty čtení
(ral) - Jaká místa se vám v Brně líbí a jaká byste naopak chtěli změnit? Mělo by město zvýšit svou podporu kultury, nebo raději sportu? Chcete v centru více klidu a zeleně, nebo zábavy a akcí? Máte na tyto otázky jasné odpovědi? Tvůrci strategie #brno2050 na ně během dneška a zítřka čekají na Moravském náměstí. Výsledky jim pomohou sestavit plán priorit a opatření pro následujících deset let.

Mapa Brna-středu, umístěná na Moravském náměstí u Jošta, se plní barevnými špendlíky. Modré například značí lokality, které by si zasloužily rozvoj, červené naopak místa, kde je lidem dobře a nic by tu neměnili. Nejvíce jich je na Špilberku nebo v Lužánkách. „Já mám strašně rád centrum Brna, Svoboďák, Kozí ulici, tam to vždycky žije,“ vysvětluje svou volbu Jakub Řiháček, který žije s partnerkou Martinou Krpcovou v Medlánkách. Ta naopak upřednostňuje okraj města: „Nemám ráda hluk ani neustálý spěch. Do centra proto moc nejezdím. V Medlánkách je spousta prostoru, hřiště, les, louka, rybník… Jen služby by se mohly zlepšit, je tam sice lékař i lékárna, školy, školky, ale máme tu třeba na celou čtvrť jen jeden bankomat.“

Každodenní zkušenosti obyvatel jsou jedním z podnětů, na jehož základě budou nyní tvůrci strategie sestavovat plán priorit a opatření pro následující dekádu. „Chceme jej dokončit tak, abychom ho na podzim mohli předložit zastupitelům. Následně pak vznikne akční plán s konkrétními projekty do roku 2020,“ popisuje vedoucí Oddělení strategického plánování Magistrátu města Brna Jan Holeček.

Svůj názor na budoucí směřování Brna můžete na Moravském náměstí vyjádřit dnes a ve čtvrtek po celý den. „To, co tu máme připravené naživo, lze vyplnit i na webu. Dostupné tam jsou i pocitové mapy všech brněnských městských částí. Tyto aplikace budou spuštěné do konce června,“ doplňuje Jan Holeček. Další setkání s veřejností jsou v plánu během Festivalu RE:PUBLIKA. Veřejné debaty probíhají také v jednotlivých městských částech – jejich plán naleznete zde.

Strategie #brno2050 předkládá, kam by Brno mělo dospět v následujících třech desetiletích. Do její přípravy tvůrci od počátku zapojují i veřejnost. V tuto chvíli je hotová dlouhodobá vize. Je postavena na 25 hodnotách, na kterých spolupracovalo více než 200 odborníků z univerzit, firem, neziskového sektoru, řada aktivních občanů, zástupců veřejné správy a politických klubů, kteří dohromady tvoří brněnský městský ekosystém. Veškeré podrobnosti najdete na webu strategie www.brno2050.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Instalace Lightness v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Foto: MMB
Drama se o víkendu chystá pod košem a Stará radnice poodkrývá svá zákoutí

Pracovní týden dospěl do cílové rovinky, už jen přetrhnout pomyslnou cílovou pásku a je tu víkend. Můžete ho strávit třeba v Technickém muzeu na výstavě věnující se autoklubům. Zblízka poznáte Starou radnici na prohlídce a rozloučení se chystá v Moravské galerii s instalací Lightness.  

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.