Přeskočit na obsah

Jak pohodlně na úřad nebo do divadla. Videa pomůžou vozíčkářům s pohybem ve veřejných institucích

19. ledna 2022

Brno je i moje město, tak se nazývá dlouhodobý projekt ParaCENTRA Fenix, který realizuje s finanční pomocí města. Nezisková organizace bude i letos pokračovat s natáčením videí, která mapují faktickou bezbariérovost v Brně. Radní dnes doporučili zastupitelům schválit žádost o dotaci na tento projekt.

„ParaCENTRUM Fenix pracuje s lidmi po úrazech míchy a kromě sociálních a zdravotních programů pomáhajících lidem vypořádat se s novou životní situací se věnuje také faktickému mapování bezbariérovosti Brna. Tyto aktivity vnímám jako velmi důležité pro všechny handicapované lidi, proto jsem ráda, že díky dotaci můžeme vznik praktických videí podpořit,“ podotkla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Projekt Brno je i moje město se v letošním roce koná po šesté a město ho podpoří částkou 150 tisíc korun. „Jednotlivá tříminutová instruktážní videa prakticky dokumentují bezbariérovost veřejných objektů. Výběr lokalit probíhá ve spolupráci s Poradním sborem Rady města Brna pro bezbariérové Brno. Letos by mělo být natočeno 5 až 6 videí. Spoty jsou pojaty maximálně prakticky a průvodce vozíčkář sledujícím ukáže nejrychlejší a nejsnazší cestu úřadem, divadlem nebo jinou budovou,“ doplnil první náměstek primátorky Petr Hladík.  

Videa ParaCENTRUM Fenix natáčí pod vedením odborníka, ale lidé s tělesným postižením se na výrobě podílejí jako herci, technici, grafici a jako pracovníci v dalších postprodukčních oborech. „Dosud uveřejněné spoty najdete na webu organizace, zveřejňují je ale také jednotlivé instituce, ve kterých byly natáčeny. Současně díky spolupráci s městem se videa dostanou také do mapy přístupnosti Brna a na web Bezbariérové Brno, kde najdete pohromadě všechny užitečné informace o pohybu ve městě pro lidi s handicapem. Zároveň na stránce můžete podat podnět ohledně bariér, s nimiž se setkáváte,“ uzavřel Jaroslav Suchý, radní pro školství a sport.   

Zdeňka Obalilová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 207
mobil: +420 773 749 963
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Úspěšní cizinci působící v Brně se stali ambasadory města. Dnes na Nové radnici prezentovali své zkušenosti

Je jich 13. Pocházejí z 11 zemí. Společné mají to, že se usadili v Brně, podnikají, působí ve výzkumu a managementu a dokáží prezentovat příležitosti pro spolupráci s brněnskými firmami a institucemi v regionech svého původu. Brněnští ambasadoři. Jejich vybraní zástupci dnes navštívili Novou radnici.

Rekonstrukce kluboven pod Bílou horou proběhla díky participativnímu rozpočtu Dáme na vás

V úterý 29. 11. byly v Židenicích slavnostně otevřeny Mládežnické klubovny pod Bílou horou. Prostory byly zrekonstruovány díky participativnímu rozpočtu Dáme na Vás. Areál s multifunkčním hřištěm využívá o víkendu i široká veřejnost, kdy zejména rodiče s dětmi oceňují, že je zde k dispozici také sociální zařízení a pitná voda. Mnohé rodiny navíc areál navštěvují po generace, protože první klubovna zde vznikla již téměř před 50 lety a někteří její tehdejší uživatelé sem dodnes rádi zavítají.

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.