Přeskočit na obsah

Jak by mělo vypadat chytré město? O tom mluvili odborníci v čele s primátorem Brna

09. listopadu 2017 2 minuty čtení
(noh) - Odborníci a představitelé Brna v čele s primátorem Petrem Vokřálem ve středu diskutovali v hotelu Courtyard by Marriott Brno na konferenci pořádané mediální skupinou MAFRA.

Téma – Smart City neboli chytré město. Většina přítomných měla problém přijít včas, kvůli dopravní nehodě, která zablokovala část Brna.

„Začali jsme dnes nesmart, a i proto jsme se tady sešli: abychom se bavili o tom, co můžeme společně udělat pro to, aby bylo takových situací co nejméně,“ zahájil svoji prezentaci primátor statutárního města Brna Petr Vokřál.

Konference se účastnil také náměstek primátora Martin Ander, správní ředitel Brněnských komunikací Roman Nekula a Vít Prýgl, který představil elektronické odbavování cestujících jako základ a první modul e-shopu městských služeb v Brně.   

„O smartcity mluvíme už dlouho, všichni si myslíme, že jsme smart. Je celá řada definicí, které se pokoušejí tento pojem uchopit. Stalo se z toho náboženství, celá Evropa mluví o smart, pořádají se konference… De facto je to ale pořád o tom nastavit parametry, aby město fungovalo,“ řekl Vokřál. Podle něj by si mělo každé město ušít koncept na míru. Vokřál představil přítomným strategii města Brno 2050. „Domnívám se, že každé město se musí rozhodnout samo, že není jeden koncept, který by platil pro všechny,“ dodal.

Město Brno postavilo strategii Brno 2050 na systému komunikace. „A to všech partnerů a složek ve městě, protože jsme přesvědčeni o tom, že smart se nevymyslí ve čtvrtém patře na Husově, ale musí vzniknout  jako celek v rámci takzvaného městského ekosystému. Snažíme se využít lidského potenciálu, který v Brně je,“ zdůraznil kromě jiného na konferenci primátor Petr Vokřál.

Přítomní odborníci řešili také například moderní technologie, dopravu či sdílenou ekonomiku, digitalizaci či automatizaci.

Dočtete se v Metropolitanu

Nová Zbrojovka. Foto: Marie Schmerková
Přednášky a exkurze nastíní budoucnost Brna

Kam kráčíš, Brno? Tuto otázku si klade stejnojmenná akce, která začne 24. září a potrvá do 17. října.

Revitalizovaný vnitroblok na Skácelově. Foto: archiv MMB
Ekodotace podpoří zelené vnitrobloky, nábřeží i vzdělávání

Tři brněnské dotační programy, které se věnují životnímu prostředí, jsou otevřené od poloviny září do 31. října.

Nové vodní prvky na Dominikánském náměstí. Foto: Kateřina Havelková
Obrazem: Kužely osvěžují vzhled náměstí i návštěvníky

Pohled na Novou radnici už nikdy nebude stejný. V půlce prázdnin na prostranství pod ní přibyly tři bronzové kužely o úctyhodných rozměrech – váží od 200 do 1 000 kilogramů a na výšku měří od 1,4 po 2,4 metru. Slouží nejen jako umělecké dílo, ale také jako vodní prvek. „Stejně jako potrubí, i naše prvky jsou nosičem vodního média, vynášejí ho z podzemních útrob na povrch,“ vysvětlil za autorské duo Tomáš Pavlacký.

Zdeňka Procházková se tématu kyberšikany věnuje řadu let. Foto: Z. Kolařík
Nezakazujte, vysvětlujte, vzkazuje rodičům policistka

Když se dítě vrací domů s poničenými věcmi, v horším případě s modřinami, každého rodiče napadne, že mu někdo ubližuje. Jak ale poznat, že čelí nějakému riziku v online prostoru, na internetu? A jak ho na potenciálně nebezpečné situace připravit? Zeptali jsme se odbornice od Policie České republiky Zdeňky Procházkové, která se danému tématu věnuje řadu let.

Nenechte si ujít

Hudební vystoupení na Tmavomodrém festivalu 2021. Foto: TIC Brno
Víkendové Brno žije! Konají se komunitní festivaly, setkají se i fandové MHD

Brno vyhlíží nový víkend, který nabídne plno zajímavých akcí. Uskuteční se například benefiční festival v kontaktním centru, narozeninová oslava kreativního hubu nebo akce na dopravním hřišti zaměřená na bezpečnost dětí v provozu. Naskýtá se však i nespočet dalších možností, jak lze strávit volné chvíle.

Přípravný zápas české reprezentace s Nizozemskem před mistrovstvím Evropy 2023. Foto: Lenka Brožová
Brno přivítá nejlepší baseballisty Evropy. Co šampionát nabídne?

Blíží se začátek vrcholné sportovní akce. Od 24. září do 1. října hostí Česko mistrovství Evropy v baseballu, přičemž jedna ze základních skupin i zápasy play-off se odehrají přímo v Brně. Kromě kvalitních soubojů se můžete těšit také na spoustu doprovodných aktivit.

Držitelé ocenění Křesadlo za rok 2022. Foto: Křesadlo – Jihomoravský kraj
Příběhy nezištné pomoci a lidství: pošesté se uděluje cena Křesadlo

Vrací se ocenění pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Již pošesté se koná anketa Křesadlo, jež vyzdvihuje činnost dobrovolníků i jejich životní příběhy. Během září se sbírají nominace do jednotlivých kategorií, příští měsíc naváže také hlasování veřejnosti.

Výstava v Urban centru prezentuje stav brněnského ovzduší i opatření k jeho zlepšení. Foto: Urban centrum
Takhle zmapované ovzduší má jen Brno. Výsledky prezentuje na výstavě

Dneškem odstartovala více než třítýdenní výstava v Urban centru, která Brňany a Brňanky seznámí s kvalitou ovzduší ve městě. Výstavu doprovází také přednáška a workshopy pro školy.