Přeskočit na obsah

Jak by mělo vypadat chytré město? O tom mluvili odborníci v čele s primátorem Brna

09. listopadu 2017 2 minuty čtení
(noh) - Odborníci a představitelé Brna v čele s primátorem Petrem Vokřálem ve středu diskutovali v hotelu Courtyard by Marriott Brno na konferenci pořádané mediální skupinou MAFRA.

Téma – Smart City neboli chytré město. Většina přítomných měla problém přijít včas, kvůli dopravní nehodě, která zablokovala část Brna.

„Začali jsme dnes nesmart, a i proto jsme se tady sešli: abychom se bavili o tom, co můžeme společně udělat pro to, aby bylo takových situací co nejméně,“ zahájil svoji prezentaci primátor statutárního města Brna Petr Vokřál.

Konference se účastnil také náměstek primátora Martin Ander, správní ředitel Brněnských komunikací Roman Nekula a Vít Prýgl, který představil elektronické odbavování cestujících jako základ a první modul e-shopu městských služeb v Brně.   

„O smartcity mluvíme už dlouho, všichni si myslíme, že jsme smart. Je celá řada definicí, které se pokoušejí tento pojem uchopit. Stalo se z toho náboženství, celá Evropa mluví o smart, pořádají se konference… De facto je to ale pořád o tom nastavit parametry, aby město fungovalo,“ řekl Vokřál. Podle něj by si mělo každé město ušít koncept na míru. Vokřál představil přítomným strategii města Brno 2050. „Domnívám se, že každé město se musí rozhodnout samo, že není jeden koncept, který by platil pro všechny,“ dodal.

Město Brno postavilo strategii Brno 2050 na systému komunikace. „A to všech partnerů a složek ve městě, protože jsme přesvědčeni o tom, že smart se nevymyslí ve čtvrtém patře na Husově, ale musí vzniknout  jako celek v rámci takzvaného městského ekosystému. Snažíme se využít lidského potenciálu, který v Brně je,“ zdůraznil kromě jiného na konferenci primátor Petr Vokřál.

Přítomní odborníci řešili také například moderní technologie, dopravu či sdílenou ekonomiku, digitalizaci či automatizaci.

Mohlo by vás dále zajímat

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.

Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren, foto: MMB
Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren

Co s průmyslovými budovami v mezidobí, kdy je přestanou využívat Teplárny Brno a než se území přebuduje na tzv. chytrou čtvrť Špitálka? Nad tím se zamýšleli studenti tří brněnských univerzit v soutěži MUNISS, kterou každoročně pořádá město. Jejich nápady teď prezentují výstavní panely v ulicích města.

V anketě se lidé těsně vyjádřili pro rozšíření parku na místo stávajících likusáků, foto: Hvězdárna Brno
Anketa o likusáky: Výsledek je těsný, město bude hledat koncepční řešení s VUT

Přes patnáct set lidí se zapojilo do ankety, která řešila budoucnost pěti likusáků na Kraví hoře. Výsledky hovoří těsně pro jejich odstranění a rozšíření parku. Vzhledem k vyrovnanému hlasování bude ale město brát v úvahu i potřeby kreativců, kteří zde dnes mají zkušebny a ateliéry. Koncepční řešení chce hledat s VUT, majitelem zbylé, rozsáhlejší části areálu.