Jak bude vypadat začátek školního roku? Antigenní testy i radost prvňáčků

  • 27. srpna 2021
  • 2 minuty čtení
(zob) – Od středy 26. srpna probíhal pod taktovkou Magistrátu města Brna rozvoz antigenních testů do brněnských škol. Týká se to základních, středních škol a konzervatoří. Testy rozváželi zaměstnanci magistrátu s pomocí dobrovolných hasičů. První kolo testování žáků začne 1. září.

Krabice s antigenními testy ze Státních hmotných rezerv dovezli hasiči na krajskou centrálu na začátku tohoto týdne a od středy 25. srpna magistrátní řidiči a dobrovolní hasiči rozváželi sety přímo do 119 škol. Jednalo se o 164 tisíc testů. Do celého Jihomoravského kraje bylo rozvezeno 454 tisíc testů. Celkem 16 brněnských škol se rozhodlo použít PCR testy, ty si však opatřily samy. Stát přispívá na tento typ testu 200 korunami za kus. 

Testování dětí ve školách vypukne se začátkem školního roku. V první fázi jsou termíny rozvrženy na 1., 6. a 9. září. Prvňáčci podstoupí test až 2. září, aby si užili první školní den bez potíží. Další postup bude zvážen podle aktuální epidemiologické situace. Je možné, že bude zavedeno pravidelné testování každý týden.

Výjimku z těchto pravidel mají žáci, studenti a také učitelé či zaměstnanci škol v případě, že jsou plně chráněni očkováním, nebo se prokážou vlastním platným testem z laboratoře. Dále nemusí testování podstupovat osoby, které prodělaly onemocnění covid-19 před maximálně 180 dny. 

Žáci, kteří se nebudou chtít testovat, budou povinni po dobu celého vyučování nosit respirátor či jiný ochranný prostředek (třída FFP2/KN 95) nebo chirurgickou roušku. 

Podrobné informace najdete zde.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít